خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11722
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۱۰:۴۸

آسیب‌های جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی صید ترال در کمین محیط‌زیست دریایی

 آسیب‌های جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی صید ترال در کمین محیط‌زیست دریایی
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: کف روب یا ترال، تور ماهیگیری بزرگی است که از دو طرف به تخته‌هایی متصل و معمولاً به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود و همانند بیل مکانیکی تمامی دریا را تخریب می‌کند.

به گزارش اس.بی پرس، وحیدپورمردان مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: درواقع تور‌های کششی، غیر گزینشی عمل می‌کنند به‌طوری‌که در هر بار صید ترال قسمتی زیادی از صید بدون استفاده می‌ماند است که به‌عنوان صید ضمنی، توسط فرآیند ترال به‌طور کامل نابود می‌شود.

پور مردان تصریح کرد: ازجمله اثرات زیست‌محیطی صید ترال، کاهش تنوع گونه‌ها، نابودی زیستگاه و بستر دریا و تغییرات زیست‌محیطی به سمت رشد گونه‌های غیربومی می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان اشاره کرد: در مناطقی که آبسنگ‌های مرجانی وجود دارد اثرات زیست‌محیطی آن بسیار فاجعه‌بار است، مرجان‌ها از مهم‌ترین اکوسیستم های زیستگاه‌های دریایی است که نابودی آن باعث نابودی بسیاری از گونه‌های دریایی می‌شود.

وی گفت: نابودی زیستگاه ماهی‌ها و برخی از گونه‌های در معرض خط انقراض و گونه‌هایی که قدرت مهاجرت پایینی دارند توسط صید ترال بسیار شدت می‌گیرد و اثرات آن حتی در بیکاری جوامع صیادی مناطق ساحلی جبران‌ناپذیر است.

پور مردان افزود: در خصوص صید ترال در سطوح سازمانی و استان مکاتبات متعددی درباره ممنوعیت این نوع از صید به ارگان‌های مرتبط ارسال و موضوع در کمیته‌ها و مراجع قانونی و نظارتی مطرح و پیگیری می‌شود. همچنین در حال حاضر ممنوعیت این صید به مدت ۲ سال از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ توسط فراکسیون محیط‌زیست مجلس صادر که امیدواریم این موضوع تمدید ویا برای همیشه اعمال گردد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha