خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11725
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۱۱:۱۶

میزان تأثیر امتحانات نهایی در کنکور ۱۴۰۱ مشخص شد/اعلام جدیدترین تصمیمات کنکوری

میزان تأثیر امتحانات نهایی در کنکور ۱۴۰۱ مشخص شد/اعلام جدیدترین تصمیمات کنکوری
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از تشکیل کارگروهی برای ارتقاء و استانداردسازی فرآیند برگزاری امتحانات نهایی خبر داد و گفت: امتحانات نهایی در کنکور ۱۴۰۲ وزن ۶۰ درصدی و در کنکور ۱۴۰۱ وزن ۴۰ درصدی خواهند داشت.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه یک‌صد و پنجاه و سومین جلسه شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه در این جلسه بحث مصوبه اجرایی سازی سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی، سنجش و پذیرش مطرح شد، گفت: حدود ۸۰ درصد از این مصوبه در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش رفته و مصوب شده است و به دستگاه‌های آموزش‌وپرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین به دانشگاه آزاد ابلاغ‌شده است.

وی تأکید کرد: بررسی و تصویب بخش‌های کوچکی از این مصوبه باقی‌مانده است که با تثبیت وزرای جدید و شروع به کار معاونان آن‌ها، آن بخش‌ها را نیز را پیش خواهیم برد. قسمت‌های مربوط به پزشکی، سهمیه‌ها، صداوسیما و وظایفی که صداوسیما در این رابطه دارد و بخشی هم در ارتباط با مؤسساتی که برای کنکور فعالیت می‌کنند و مجوزهای مربوط به آن‌ها ازجمله بخش‌های باقی‌مانده است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اظهار کرد: درعین‌حال باید بر قسمت‌هایی که تصویب و ابلاغ‌شده نیز نظارت کرده و آن را راهبری کنیم و در جریان الزامات اجرایی سازی آن باشیم؛ چون این مصوبه به‌صورت تأثیر مثبت در کنکور سال ۱۴۰۱ و به‌صورت قطعی در کنکور ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد.

 وی ادامه داد: بر اساس جزئیات این مصوبه، وزن و تأثیر آزمون اختصاصی ۴۰ درصد بوده و متولی برگزاری آن سازمان سنجش آموزش کشور است، این آزمون هرسال دو بار و بااعتبار دوساله برگزار می‌شود؛ با این کاردانش آموزان آرامش بیشتری خواهند داشت و اگر دانش‌آموز در یکی از این امتحانات ناموفق بود، می‌داند که سرنوشتش تحت تأثیر نتیجه این آزمون قرار نمی‌گیرد و بار دیگر شانس دارد.

کبگانیان گفت: نتایج آزمون سراسری نیز تا دو سال معتبر است و این‌گونه نیست که دانش‌آموز و داوطلب مجبور باشد همان سال تصمیم بگیرد، چون می‌تواند تا دو سال رشته موردعلاقه خود را انتخاب کند. مطمئناً این روش در هدایت دانش آموزان و داوطلبان به سمت رشته‌های موردعلاقه‌شان مؤثر خواهند بود.

به گفته دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، استانداردسازی نتایج آزمون‌های سراسری ۱۴۰۱ به بعد خیلی مهم است، بنابراین استانداردسازی امتحانات دروس عمومی و اختصاصی سال آخر دوره دبیرستان، نیز باید طوری باشد که امتحان نهایی امسال دانش‌آموز با امتحان نهایی سال دیگر دانش‌آموز تفاوت خاصی نداشته و استاندارد باشد تا بتوان از روی آن قضاوت کرد.

وی افزود: همچنین عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی و سابقه کامل تحصیلی دانش آموزان باید زودتر تعیین شود، برخی از دانش آموزان هستند که چند سال پیش دیپلم گرفته و می‌خواهند در کنکور شرکت کنند، بنابراین درزمینهٔ تعیین تکلیف سابقه تحصیلی خلاء داریم و دو سال زمان خوبی برای رفع این خلاء است.

به گفته کبگانیان، قرار شد تمام این موارد طی نامه‌ای از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی کشور به وزیر علوم به‌عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش کشور ارسال و ابلاغ شود و این شورا یک ماه فرصت دارد محورها و دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های موردنیاز را اعلام کرده و به ستاد نقشه تحویل دهد.

وی ادامه داد: در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی همچنین مقرر شد، کارگروهی برای ارتقاء و استانداردسازی برگزاری امتحانات نهایی توسط وزارت آموزش‌وپرورش تشکیل شود چون این امتحانات نهایی تأثیر قطعی ۶۰ درصدی در کنکور سال ۱۴۰۲ و وزن ۴۰ درصدی با تأثیر مثبت در کنکور سال ۱۴۰۱ خواهند داشت.

کبگانیان در ادامه افزود: دانش‌آموزانی که برای کنکور سال ۱۴۰۲ آماده می‌شوند باید به روش خواندن دروس و عمق یادگیری و مقداری هم به پرهیز از تست زنی توجه کنند، البته تست نیز ۴۰ درصد در کنکور سال ۱۴۰۲ تأثیر دارد و لذا دانش آموزان باید بیشتر بر عمق یادگیری توجه کنند بر اساس گزارشی که بعد از ابلاغ این مصوبه به دست ما رسیده، مراجعه دانش‌آموزانی که دو سال دیگر کنکور دارند به کلاس‌های کنکور بسیار کاهش‌یافته است.

وی تصریح کرد: کارگروهی در آموزش‌وپرورش برای ارتقای استانداردها، برگزاری امتحانات نهایی از طراحی سؤالات تا ایجاد و ارسال سوابق تحصیلی به شورای سنجش و پذیرش ایجادشده است.

وی ادامه داد: چون تصحیح الکترونیک سؤالات تشریحی آزمون یک کار تخصصی است و نیاز به نرم‌افزار و سخت‌افزار خاص خود دارد از مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان برنامه‌وبودجه درخواست همکاری داریم تا بودجه لازم برای این کار را در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی کنند.

وی تأکید کرد: چون وزارت آموزش‌وپرورش فقط ۲ سال وقت دارد تا این ارتقاء سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را ایجاد کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز یک ماده در این خصوص تصویب کرده که بر اساس آن باید منابع لازم در اختیار دستگاه‌های مربوطه گذاشته شود، از وزارت آموزش‌وپرورش نیز خواستیم، درخواست خود را در این زمینه به سازمان برنامه‌وبودجه برای بودجه سال ۱۴۰۱ ارائه دهد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی