خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11737
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۱۳:۰۰

۲ سد در حوضه آبریز هامون جازموریان سیستان و بلوچستان ساخته می‌شود

۲ سد در حوضه آبریز هامون جازموریان سیستان و بلوچستان ساخته می‌شود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: ۲ سد خاکی سرابدوک و اسفند به‌منظور مهار سیلاب‌های فصلی و توسعه اراضی کشاورزی حوضه آبریز هامون جازموریان استان ساخته می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، محمد دلمرادی اظهار داشت: سد سرابدوک از نوع خاکی با حجم ۳۸۳ میلیون مترمکعب و طول تقریبی ۳۱۵ متری تاج با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در مطالعات فاز یک باهدف مهار آب‌های رودخانه سراب و به‌منظور بهبود و توسعه اراضی کشاورزی روی این رودخانه در حوضه اصلی هامون جازموریان ساخته می‌شود.

وی گفت: سد اسفند نیز از طرح‌های در دست مطالعه این شرکت است که هم‌اینک ۵۲ درصد از مطالعات مرحله اول آن به پایان رسیده و هدف از ساخت آن مهار سیلاب‌ رودخانه‌های فصلی و کنترل آن به‌منظور ارتقا و بهبود شرایط کشاورزی منطقه خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان افزود: این سد در ۷۳ کیلومتری جنوب جازموریان روی رودخانه اسفند ساخته می‌شود و قادر است هزار و ۱۲۶ هکتار از اراضی مستعد منطقه را به زیر کشت ببرد.

وی بیان کرد: حجم مخزن سد اسفند ۳۵ میلیون مترمکعب با ارتفاع ۳۵ متر با طول تاج ۳۸۴، عرض ۱۰ متر و از ‌نوع خاکی خواهد بود.

دلمرادی گفت: به‌منظور مهار سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از تخریب زمین‌ها و باغات کشاورزی منطقه و همچنین انحراف رودخانه برای جلوگیری از تخریب منازل مسکونی تاکنون در منطقه دلگان ۹۱۴ متر دیواره حفاظتی از نوع گابیونی شامل ۳۰۴ متر در هودیان، ۱۷۰ چاه میرک و ۴۴۰ محسن‌آباد چاه شور ساخته‌شده است.

وی افزود: منابع آبی در حوزه هامون جازموریان منابع آب زیرزمینی است که هم‌اینک هزار و ۳۲۰ حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری، هزار و ۸۶۰ حلقه چاه تعیین تکلیفی فرم پنج و ۲۶۴ حلقه تعیین تکلیفی فرم یک وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شهرستان دلگان یکی از مناطق اصلی کشاورزی با هزار و ۳۲۰ حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری در جنوب استان و در حوضه آبریز هامون جازموریان قرار دارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha