خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11738
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۱۳:۱۸

رئیسی مخالف طرح ضد اینترنت مجلس؟ / محبوب‌ترین اپلیکیشن بین دولتمردان رئیسی کدام است؟

رئیسی مخالف طرح ضد اینترنت مجلس؟ / محبوب‌ترین اپلیکیشن بین دولتمردان رئیسی کدام است؟
دولتمردان سیزدهم در کنار رئیس‌جمهور حضوری پررنگ در فضای مجازی دارند. آیا این حضور می‌تواند زمینه‌ساز مخالفت آن‌ها با طرح صیانت مجلس شود؟

به گزارش اس.بی پرس، تب‌وتاب حضور دولتمردان سیزدهم در توییتر و اینستاگرام در روزهایی که مجلس یازدهم در حال بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی است، بسیار داغ شده و می‌توان آن را به‌نوعی یک اختلاف زیرپوستی بین دولت و مجلس بر سر فیلتر شدن فضای مجازی استنباط کرد.

 

رئیسی مخالف طرح ضد اینترنت مجلس؟

در روزهای تبلیغات انتخاباتی ابراهیم رئیسی حضوری پررنگ در فضای مجازی داشت و برخی این حضور و تأکید او بر داشتن فالوور دومیلیون‌نفری را نشانه همراهی او با فضای مجازی و مخالفت با فیلترینگ برداشت کردند. ازسوی‌دیگر، در همان روزهایی که مجلس در گیر و دار بررسی طرح صیانت از فضای مجازی بود فیلمی از او که آن روزها هنوز رئیس‌جمهور منتخب بود در فضای مجازی منتشر شد که نشان از مخالفتش با فیلترینگ می‌داد. رئیسی در این فیلم می‌گوید؛ فضای مجازی زمینه کسب‌وکار مردم است. فضای مجازی امروز ابزار کار مردم شده و از این طرق کسب درآمد می‌کنند. آیا کسی می‌آید محل درآمد مردم را تعطیل کند؟

او در ادامه می‌گوید؛ دختران من خیلی وقت‌ها از طریق این فضا خرید می‌کنند، می‌گویند هم ارزان‌تر است هم راحت‌تر است، هم می‌توانیم به کالای مناسب دست پیدا کنم. فضای مجازی باید گسترش پیدا کند. هر فضایی نیاز به امنیت دارد، امنیت یعنی اینکه سرقت نشود، یعنی اطلاعاتی که مردم می‌گذارند سرقت نشود.

بسیاری انتشار این فیلم را معنادار و نشانه مخالفت او با طرح مجلس دانستند؛ اما رئیس‌جمهور و دولتمردان از چه زمانی وارد فضای مجازی شده‌اند؟ آیا این روزها نیز رئیس‌جمهور و دولتمردان در فضای مجازی حضور پررنگ دارند یا با مستقر شدن دولت در پاستور هنگامه شعار و وعده دادن در فضای مجازی گذشته است؟

 

رئیسی و محسن رضایی رکورد زدند

اول دی‌ماه ۱۳۹۴، روزی است که سید ابراهیم رئیسی اولین پست اینستاگرامی خود را منتشر کرده است؛ حدوداً دو ماه قبل از انتخابش به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی. از آن زمان تا به امروز که دو سمت دیگر یعنی ریاست قوه قضائیه و ریاست دولت را در کارنامه خود اضافه کرده، ۲۷۸۹ پُست در این صفحه بارگذاری شده است؛ پُست‌هایی که اغلب همراه عکسی، به شرح فعالیت‌ها و برنامه‌های رئیسی، دیدار با مردم روستاهای مختلف، دیدارهای رسمی و... اختصاص دارد. رئیس دولت سیزدهم یکی از پرطرفدارترین سیاستمداران در اینستاگرام است.

محسن رضایی، معاون اقتصادی دولت و دبیر سابق تشخیص مصلحت نظام، یکی از فعالان جدی در فضای مجازی و از مخالفان طرح ضد اینترنت است. او در توییتر و اینستاگرام خود اظهارات و انتقاداتش را منتشر می‌کند.

 

ضرغامی در فضای مجازی زیر میز زد

سید عزت‌الله ضرغامی هم که متصدی وزارت میراث فرهنگی است، حضور پررنگ در فضای مجازی چه اینستاگرام و چه در توییتر دارد. او که ابتکارات زیادی را در این فضا به خرج داده است، از هشتگ‌سازی‌ها تا بازنشر تصاویر و روایت‌ها از صبحانه‌های سیاسی‌اش.

او در سالی که گذشت در توییتر ازهربابی سخن گفته است؛ وضعیت اقتصادی، نقد و حمله به دولت، تعداد فالوئرهای کیم کارداشیان، رابطه با آمریکا و... .

سید محمد حسینی هم که در سال گذشته به توییتر پیوسته است، شرح فعالیت‌ها و یا انتقادات خود را منتشر می‌کند. همچنین صفحه اینستاگرام او توسط ادمین اداره می‌شود.

امیرحسین قاضی‌زاده‌هایمی، امیر آشتیانی، احسان خاندوزی و سید محمد حسینی هم حضور پررنگی در فضای مجازی دارند.

 

توییتر، محبوب‌ترین اپلیکیشن بین دولتمردان رئیسی!

مُهر قرمز فیلترینگ بر روی توییتر زده‌شده اما میدان اظهارنظرهای مختلف شده است. گاهی در آن خبری را منتقل می‌کنند و زمانی هم با طعنه و کنایه و تنها با ۲۸۰ کاراکتر، به جنگ مخالفان خود رفته و طوفان به راه می‌اندازند.

ارتباط مستقیم با مردم و سرعت انتشار پیام هم باعث شده که مسئولان، قانون فیلترینگ را دور بزنند و عضو ثابت آن باشند.

عضویت ۲۲ نفر اعضای دولت سیزدهم در توییتر در مقابل عضویت شانزده نفر از آنان در اینستاگرام نشان از آن دارد که این اپلیکیشن از محبوبیت بیشتری در میان کابینه سیزدهم برخوردار هستند.

 

زارع پور، غایب بزرگ فضای مجازی

از میان مردان کابینه رئیسی، محسن رضایی قدیمی‌ترین عضو توییتر است که در سپتامبر ۲۰۱۵ به عضویت آن درآمده است و عزت‌الله ضرغامی نیز که در آگوست ۲۰۱۶، عضو این اپلیکیشن شده است، در رتبه دوم قرار دارد؛ اما نکته قابل‌توجهی که وجود دارد، این است که یازده نفر از معاونان و وزرای رئیسی در تیر یا مرداد یعنی پس از معرفی‌شان توسط رئیس‌جمهور پا به میدان توییتر فیلتر شده گذاشتند.

محمد مخبر نیز که پس از رسیدن به پست معاون اولی به توییتر پیوست، در اولین توئیت خود نوشته بود؛ «به نام خدای شهیدان و راست‌گویان فارغ از هر زنده‌باد و مرده باد سربه‌راه مملکت باید نهاد. این صفحه کاربری محمد مخبر ـ فرزند خوزستان و خادم همه مردم بی‌مانند ایران ـ جهت تعاملی بی‌واسطه به محضر شماست.»

بااین‌حال عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات، غایب بزرگ کابینه رئیسی در فضای مجازی است؛ مردی که مستقیماً با مسئله فیلترینگ و فضای مجازی ارتباط دارد.

در جدول زیر، اسامی وزرایی که در توییتر یا اینستاگرام عضو هستند، آمده است.

 

 

توضیحات جدول:

* در پی عدم رأی اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش، این وزارتخانه زیر نظر سرپرست اداره می‌شود.

** هنوز معاون علمی فناوری، رئیس سازمان محیط‌زیست و سخنگوی دولت مشخص نشده است.

 

 انتهای پیام/

 

 

منبع : khabaronline.ir

نظرات شما

capcha