خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11755
۱۴۰۰/۰۷/۰۸ - ۱۱:۳۰

آسمانی گردوخاکی و دریایی متلاطم در سیستان و بلوچستان

آسمانی گردوخاکی و دریایی متلاطم در سیستان و بلوچستان
هواشناسی نسبت به فعالیت دوباره بادهای 120 روزه در شمال سیستان و بلوچستان هشدار سطح زرد صادر کرده است، پایان هفته سرعت باد روی دریا هم افزایش خواهد یافت.

به گزارش اس.بی پرس، بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی پیش‌بینی می‌شود وزش این باد شدید موجب توفان گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، تشکیل توده عظیم گردوغبار و نفوذ آن به عرض‌های پایین‌تر از شمال استان و اختلال در ترددهای بخش‌های مختلف حمل‌ونقل شود.

منطقه اثر این شرایط بیشتر شهرستان‌های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز و با شدت کمتر نوار شرقی و غربی استان است.

رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: یک‌کم فشار حاره‌ای در حوالی مدار ۲۲ درجه و در نزدیکی دریای عمان تشکیل شد و انتظار می‌رود به یک توفان حاره‌ای تبدیل شود.

علی ملاشاهی افزود: پیش‌بینی می‌شود توفان روز شنبه در جنوب غرب پاکستان و نزدیک مرز جنوب شرق ایران به خشکی برخورد کند و به‌تدریج تضعیف شود.

ملاشاهی مهم‌ترین پیامدهای این توفان حاره‌ای در محدوده فعالیت آن را وزش بادهای شدید با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، مواج شدن دریا و افزایش ارتفاع موج به چهار متر و بارش‌های فوق سنگین است.

وی بیان کرد: الگوهای پیش‌یابی و تحلیل آخرین تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد سواحل سیستان و بلوچستان کمترین تأثیر از توفان و مخاطرات ناشی از آن را دارد اما به دلیل تغییرپذیری مسیر حرکت توفان‌ها احتمال دارد شرایط تغییر کند.

رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برخلاف شرایط سواحل استان، وضعیت فراساحل به‌ویژه در مسیرهای دریایی به سمت پاکستان و شمال غرب هند به‌هیچ‌وجه مناسب نیست و توصیه می‌شود دریانوردان فراساحل استان تا زمان پایان فعالیت توفان به این مسیرها تردد نکنند.

وی گفت: با توجه به افزایش ارتفاع موج و متلاطم شدن دریای عمان در روزهای آینده، توصیه می‌شود فعالان دریایی جنوب از فعالیت‌های دریایی خودداری کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha