خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11768
۱۴۰۰/۰۷/۰۸ - ۱۶:۲۴

هشدار جدی هواشناسی/ تمامی فعالیت‌های دریایی سیستان و بلوچستان تعطیل شود

هشدار جدی هواشناسی/ تمامی فعالیت‌های دریایی سیستان و بلوچستان تعطیل شود
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور بالاتر سطح هشدار جوی گفت: تحلیل تصاویر ماهواره و خروجی نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد که چرخند حاره‌ای به سواحل جنوب استان نزدیک شده و موجب افزایش ارتفاع موج در ساحل و فراساحل به 3 تا 6 متر می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری اظهار داشت: آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل تصاویر ماهواره نشان می‌دهد که کم‌فشار حاره‌ای در کمتر از 24 ساعت آینده به چرخند حاره‌ای (طوفان حاره‌ای) تبدیل می‌شود و با حرکت شمال-شمالی غربی به سواحل جنوب کشور نزدیک می‌شود.

وی با بیان اینکه مسیر حرکت چرخندهای حاره‌ای بسیار متغیر است، افزود: جمع‌بندی تحلیلی امروز کارشناسان هواشناسی استان و همکاران ما در سازمان هواشناسی این است که چرخند حاره‌ای پس از تشکیل به سمت سواحل ما حرکت می‌کند و تأثیر زیادی بر سواحل استان دارد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بارش رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید با سرعت بیش از 110 کیلومتر بر ساعت، افزایش ارتفاع موج به 3 متر در ساحل و 6 متر در فراساحل، بالا آمدن آب و وقوع سیلاب در سواحل و صاعقه جدی‌ترین پدیده‌های مخاطره‌آمیز جوی است که در محدوده فعالیت چرخند روی می‌دهد.

حیدری اضافه کرد: این شرایط اثرات مخاطره‌آمیزی برای فعالیت‌های شیلاتی و دریایی ایجاد می‌کند به طوریکه احتمال غرق شدن شناورهای تجاری و صیادی، آسیب دیدن شناورهای مستقر در سواحل، از بین رفتن قفس‌های پرورش ماهی و خسارت به تأسیسات شیلاتی زیاد است.

وی گفت: توصیه می‌شود تا زمان فروکش کردن چرخند حاره‌ای تمامی فعالیت‌های دریایی ممنوع و شناورهای بنادر از آب خارج و به مکان امن منتقل شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ادامه داد: اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت طوفان حاره‌ای را زیر نظر دارد و هرگونه تغییر در مسیر حرکت و یا تغییر شدت طوفان را در روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

حیدری خاطرنشان کرد: مردم عزیز مناطق جنوب استان برای اطلاع از آخرین وضعیت چرخند، هشدارهای جوی سازمان هواشناسی و اداره کل هواشناسی استان را دنبال کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha