خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11775
۱۴۰۰/۰۷/۰۸ - ۲۰:۴۲
خاندوزی:

ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود

ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود
وزیر اقتصاد گفت: افزایش تورم در شهریور به‌هیچ‌وجه مطلوب نیست و با اقداماتی که انجام می‌شود ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده خواهد شد.

به گزارش اس.بی پرس، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد تصریح کرد: متأسفانه آمار افزایش بیش از ۳ درصدی متوسط قیمت‌ها در اقلام مصرفی خانوار در شهریور خبر بسیار ناخوشایندی است و این نرخ باید حتماً در ماه‌های آینده کنترل شود.

وی درباره دلایل این تورم گفت: بخشی از این تورم مربوط به افزایش قیمت ارز و همچنین فشار کسری بودجه در ماه‌های ابتدایی سال است که موجب برداشت بیش‌ازاندازه از بانک مرکزی شد.

خاندوزی افزود: سیاست اقتصادی با تأخیر تأثیر خود را خواهد گذاشت و اگر دولت با ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در چهارماهه نخست امسال از بانک مرکزی استقراض کرد این موضوع خود را در ماه‌های ششم و هفتم نشان می‌دهد.

خاندوزی گفت: دولت سیزدهم برای کنترل افزایش قیمت‌ها اقداماتی در دستور کار قرار داده، ازجمله کنترل نوسانات نرخ ارز از طریق افزایش فروش نفت و میعانات که در دستور کار قرارگرفته است.

وزیر اقتصاد افزود: همچنین برای تسهیل دسترسی به ارز‌های بلوکه‌شده کشور در سایر کشور‌ها تدابیری در روز‌های اخیر اتخاذشده است.

وی گفت: درباره استقلال از بانک مرکزی نیز اقداماتی انجام‌شده و برخلاف پنج‌ماهه ابتدایی سال دولت سیزدهم در شهریور بدون یک ریال استقراض جدید از بانک مرکزی توانست بودجه خود را تأمین کند و زودتر از پایان شهریور حقوق کارکنان دولت واریز شد.

خاندوزی افزود: ما در ماه‌های ابتدایی سال، ۱۶ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طریق فروش اوراق داشتیم که این رقم در یک ماه اخیر، به ۲۷ هزار میلیارد تومان افزایش‌یافته است.

خاندوزی اضافه کرد: تداوم این اقدامات، می‌تواند کنترل تورم و کشیده شدن ترمز افزایش قیمت‌ها را در پی داشته باشد هرچند ممکن است با چند ماه فاصله، تأثیر بگذارد.

وی گفت: به‌ویژه با تغییر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، کمتر کسری بودجه خواهیم داشت و شاهد پایین آمدن سطح عمومی قیمت‌ها در ماه‌های آینده خواهیم بود.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha