خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11780
۱۴۰۰/۰۷/۰۹ - ۱۲:۱۴
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان:

پروژه فاضلاب سیستان و بلوچستان حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

پروژه فاضلاب سیستان و بلوچستان حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
قاسمی گفت: هم‌اینک پنج طرح فاضلاب در شهر‌های چابهار، زاهدان، زابل، کنارک و زهک در دست اجراست که برای تکمیل نیازمند یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تکمیل پنج طرح فاضلاب سیستان و بلوچستان در گرو یک‌هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار است گفت: با توجه به خشکسالی‌های فراگیر طی سال‌های اخیر موضوع اجرا و تکمیل طرح‌های فاضلاب به‌منظور استفاده مجدد از پساب آن‌ها به‌عنوان یک آب جایگزین باید بیش‌تر موردتوجه قرار گیرد، اما متأسفانه تخصیص اعتبارات در این بخش بسیار ضعیف است.

وی افزود: در استان پهناور و خشک سیستان و بلوچستان با چالش‌ها و مضیقه‌های بسیاری در حوزه تأمین آب روبه‌رو هستیم استانی که با ۱۱.۴ درصد مساحت کل کشور و تراکم جمعیتی ۱۶ نفر در هر کیلومترمربع علاوه بر اینکه در ردیف استان‌های پهناور کشور قرار دارد کم تراکم‌ترین استان نیز محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به کاهش چشمگیر نزولات جوی طی سال زراعی ۹۹ و تأثیر و عواقب ناشی از عدم بارندگی طی یک سال گذشته بیان کرد: خشکسالی‌های پی‌درپی، عدم بارندگی مناسب طی سال گذشته و در پی آن افت سفره‌های آب زیرزمینی باعث کاهش کمی و کیفی چاه‌های سطح استان شده به طوریکه در سال گذشته حدود ۵۰ حلقه چاه نیاز به حفاری مجدد یا حفر چاه جدید پیدا کرد و ۲۰۰ حلقه چاه نیازمند لای ربوبی و کف‌شکنی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: شرایط به‌گونه‌ای است که اگر یک سال بارندگی در سیستان و بلوچستان رخ ندهد به دلیل بالا بودن سنگ‌بستر در ۱۶ شهر استان و تعداد زیادی از روستا‌ها به مشکل خواهیم خورد بنابراین باید اقدامات فوق صورت پذیرد.

قاسمی ادامه داد: علاوه بر کاهش کمی و کیفی منابع آب به دلیل کاهش بارندگی، استفاده غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی توسط کشاورزان و عدم کنترل و برنامه مناسب در جمع‌آوری چاه‌های غیرمجاز یکی دیگر از چالش‌هایی است که با آن مواجه هستیم.

وی گفت: بیلان منفی دشت‌های سیستان و بلوچستان و افزایش روزافزون درخواست‌ها برای آب‌رسانی سیار به دلیل خشک شدن منابع آب روستایی با هزینه‌های سرسام‌آوری که به شرکت تحمیل می‌شود بخش دیگری از مشکلات این استان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه از ۲۰ میلیارد مترمکعب نزولات جوی تنها ۱.۴ درصد آن سهم نفوذ به سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود افزود: این مسئله در شرایطی است که ما سالانه ۲ میلیارد مترمکعب برداشت آب از منابع زیرزمینی داریم درنتیجه سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی داریم که از ۱۰۰ درصد آب موجود ۹۱ درصد در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و حدود هفت تا هفت و نیم درصد در بحث آشامیدنی بوده و یک تا یک و نیم درصد در بخش صنعت است.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ میلیارد مترمکعب نزولات جوی از ۶ خروجی استان با توجه به شیبی که این خطه دارد خارج می‌شود بیان کرد: برای حفظ آب و جلوگیری از افت سطح آب‌های زیرزمینی باید طرح‌های آبخیزداری با ایجاد سد‌های کوچک روی منابع آبی و در مسیر رودخانه‌ها اجرا شود.

قاسمی افزود: شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی و بهداشتی در حوزه شهر ۹۷ درصد، حوزه روستایی ۷۱.۵ درصد و بهره‌مندی از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب در شهر‌های استان ۲۴ درصد در مقابل ۵۲ درصد کشور است.

وی اظهار داشت: شرکت آبفا اقدام موردنیاز جهت مطالعه طرح‌های فاضلاب شهر‌های ایرانشهر، نیکشهر، راسک، فنوج و سراوان را نیز در دستور کار خود قرار داده که با عملیاتی شدن آن‌ها علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، امکان ساخت صنایع متعدد با آب‌بری بالا به‌ویژه در مناطق مرکزی و شمالی سیستان و بلوچستان فراهم می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha