خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11784
۱۴۰۰/۰۷/۰۹ - ۱۲:۵۱
مدیرکل ثبت‌احوال:

۶۵ درصد افراد بدون شناسنامه‌ در سیستان و بلوچستان در پنج شهر ساکن هستند

۶۵ درصد افراد بدون شناسنامه‌ در سیستان و بلوچستان در پنج شهر ساکن هستند
مدیرکل ثبت‌احوال سیستان‌ و بلوچستان گفت: پنج شهرستان زاهدان، چابهار، دشتیاری، سراوان و هیرمند ۶۵ درصد پرونده‌های ثبت‌شده برای افراد بدون شناسنامه‌ را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش اس.بی پرس، رضا راحت دهمرده با بیان اینکه بسیاری از افراد بی شناسنامه در زاهدان ایرانی نیستند اظهار داشت: بیشتر افراد ثبت‌شده در این شهرستان تنها به دنبال دریافت مدارک هستند درحالی‌که ایرانی نیستند.

وی با اشاره به اینکه کمتر از ۳۰۰ پرونده ثبت‌شده برای بی شناسنامه‌ها نیز مربوط به ۱۴ شهرستان در سیستان و بلوچستان است افزود: از ابتدای امسال ۷۰ پرونده از بی شناسنامه‌های زاهدان بررسی‌شده که تنها سه پرونده مورد تأیید قرار گرفت و بقیه رد شدند.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان‌ و بلوچستان با بیان اینکه تأکید ما بر پایان بی شناسنامگی در دورترین و غیرقابل‌دسترس‌ترین نقاط استان است گفت: بر این اساس لازم است دستگاه‌های امنیتی نظر خود را در اسرع وقت اعلام کنند تا هرچه سریع‌تر مشکل این افراد را حل کنیم زیرا تا زمانی که نظر منفی یا مثبت خود را اعلام نکنند ما حق صدور شناسنامه نداریم و باید نظریه شورای تأمین شهرستان را داشته باشیم.

وی ادامه داد: فرمانداران می‌توانند دستور رسیدگی سریع‌تر به پرونده‌های متقاضیان شناسنامه‌ها را صادر کنند و درصورتی‌که شورای تأمین نظر مثبت دهد بلافاصله ما شناسنامه این افراد را صادر خواهیم کرد.

دهمرده خاطرنشان کرد: به نیروهای ثبت‌احوال تأکید شده در بیشتر نقاط محروم خود به دنبال بی شناسنامه‌ها باشند زیرا در برخی از موارد این افراد خودشان برای دریافت شناسنامه مراجعه نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: ما مشکل حادی برای صدور شناسنامه نداریم بلکه مشکل این بوده که پرونده تشکیل‌شده و بلا اقدام است و طبق قانون منتظر نظر مراجع مربوطه برای تعیین تکلیف پرونده‌ها هستیم.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان‌ و بلوچستان با اشاره به اینکه افراد مدعی فاقد شناسنامه در نقاط مختلف استان طبق قانون و مقررات حاکم باید ایرانی بودن خود را با سند و مدرک ثابت کنند گفت: بر اساس قانون و دستورالعمل وظیفه ثبت‌احوال تشکیل پرونده برای افراد فاقد شناسنامه و مشکوک التابعین است اما بررسی میدانی در رابطه با مشخص شدن هویت و تابعیت این افراد از طریق مراجع انتظامی و اطلاعاتی صورت گرفته و ثبت‌احوال دخل و تصرفی در این رابطه ندارد و درنهایت تصمیم نهایی مبنی بر تائید یا رد تابعیت مدعی با شورای تأمین شهرستان است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha