خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11792
۱۴۰۰/۰۷/۰۹ - ۱۷:۲۰
خیز بلند آبفا؛

۲۱۵ هزار نفر از ساکنین روستا‌های سیستان و بلوچستان از آب شرب بهره‌مند شدند/ ۴۱۰ پروژه بزرگ و کوچک در استان فعال است

۲۱۵ هزار نفر از ساکنین روستا‌های سیستان و بلوچستان از آب شرب بهره‌مند شدند/ ۴۱۰ پروژه بزرگ و کوچک در استان فعال است
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: طی یک سال و نیم گذشته ۳۸۹ روستا با جمعیت ۱۱۵ هزار نفر آب‌رسانی و ۵۰۰ روستای سطح استان با جمعیت ۱۰۰ هزار نفر که اغلب آب‌رسانی سیار می‌شدند رفع تنش شدند.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام محامی نماینده، ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه شهر زاهدان در پایان بازدید از تأسیسات آب شهر زاهدان در جلسه‌ای در جریان آخرین وضعیت طرح‌ها، برنامه‌ها و نیازمندی‌های تأمین و توزیع آب استان قرار گرفت.

علیرضا قاسمی مدیرعامل آبفای استان در ابتدای این جلسه به شرح فعالیت آب و فاضلاب استان پرداخت و تصریح کرد: شرکت‌های آب و فاضلاب از سال ۷۱ بر اساس مصوبه مجلس از بدنه شرکت‌های آب منطقه‌ای جدا شدند و خدمات توزیع آب و جمع‌آوری فاضلاب از سطح شهر‌ها به این شرکت محول شد.

وی افزود: منتهی به دلایل مختلف ازجمله شرایط استان، طرح‌های در دست اجرا و پتانسیلی که شرکت آب و فاضلاب دارد، در حال حاضر تمامی اقدامات شامل تأمین آب، توزیع و انتقال آب را این شرکت برعهده‌گرفته است.

قاسمی در ادامه گفت: علاوه بر تغییرات فوق در استان، دگرگونی و تحول بزرگی در صنعت آب و فاضلاب کشور رخ داد و از سال ۹۹ شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری یکپارچه شدند و خدمات روستایی نیز به شهری منتقل شد.

 

بهره‌مندی بیش از یک‌میلیون نفر از جمعیت روستایی از نعمت آب شرب

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت آب استان اشاره کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان دارای ۵۱ شهر با جمعیت ۱,۶۰۷,۴۲۰ نفر هست که از این تعداد ۵۰ شهر با جمعیت ۱.۵۲۴.۳۴۶ نفر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب قرار دارد و شاخص بهره‌مندی از آب شرب شهری ۹۷ درصد است.

 

قاسمی افزود: همچنین این استان دارای ۵۵۹۴ روستا با جمعیت ۱.۴۱۶.۷۳۳ است که تعداد ۳۰۸۴ روستا با جمعیت ۱.۱۷۰.۱۸۸ نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و شاخص بهره‌مندی از آب شرب در این بخش ۷۱.۵ درصد است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵۱۰ روستای فاقد تأسیسات آب جمعیتی کمتر از ۳۲۰ هزار نفر را در خود جا داده‌اند اضافه کرد: به دلیل پراکندگی جمعیت، اولویت آب‌رسانی با روستا‌های با جمعیت بالاتر به‌منظور افزایش سطح بهره‌مندی مردم از نعمت آب شرب است.

 

۴۱۰ پروژه بزرگ و کوچک فعال در سطح استان

قاسمی با بیان اینکه در سطح استان ۴۱۰ پروژه کوچک و بزرگ فعال و در دست اجرا وجود دارد افزود: ۴ طرح مهم آب‌رسانی، شامل طرح آب‌رسانی به شهر‌های سیستان، طرح آب‌رسانی به شهر‌های چابهار و کنارک، طرح آب‌رسانی به شهر خاش و طرح آب‌رسانی به نوک‌آباد در دست اجرا قرارداد.

وی با اشاره به وضعیت این طرح‌ها تصریح کرد: طرح آب‌رسانی به سیستان با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد در حال اتمام است و طرح آب‌رسانی به چابهار و کنارک با توجه به نگاه ویژه دولت به این طرح، امید می‌رود تا دو سال آینده به اتمام برسد.

وی ادامه داد: آب‌رسانی به شهر خاش که فاینانس ماده ۵۶ هست و در مرحله مناقصه و فرآیند انتخاب پیمانکار است و همچنین آب‌رسانی به نوک‌آباد نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

قاسمی به اقدامات موردنیاز برای تأمین آب شرب شهر‌های استان در راستای رفع کمبود‌ها اشاره کرد و گفت: به‌منظور رفع کمبود آب شهر زاهدان آب‌رسانی از دشت تهلاب در برنامه وزارت نیرو قرار دارد همچنین آب‌رسانی از مک سوخته که مطالعات آن توسط آب منطقه‌ای انجام‌شده جز طرح‌هایی است که به‌زودی برای شهرستان سراوان که یکی از شهر‌های بزرگ استان است و با معضل کمبود آب مواجه است کلید خواهد خورد.

وی ادامه داد: علاوه بر این آب‌رسانی از سد ماشکید علیا و سوفلی برای ۳ شهرِ سراوان، سوران و مهرستان و ۴۹ روستا انجام خواهد شد و آب‌رسانی از جلگه چاه هاشم نیز که مطالعات آن توسط شرکت به اتمام رسیده است، برای روستا‌های مسیر و شهر فنوج است که باید ردیف اعتباری برای آن تخصیص داده شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان با اشاره به وضعیت سامانه نمک‌زدایی موجود گفت: در سطح استان از طریق سامانه‌های نمک‌زدایی آب شرب موردنیاز شهروندان در شهر‌های زاهدان، چابهار و کنارک و تعدادی از روستا‌های شهرستان دشتیاری تأمین می‌شود و با پیگیری‌های انجام‌شده در سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان یک مجوز دیگر به میزان ۵۰ هزار مترمکعب برای طرح آب‌شیرین‌کن جنوب استان اضافه خواهد شد.

 

۲۱۵ هزار نفر از ساکنین روستایی آب‌رسانی و رفع تنش شدند

قاسمی با اشاره به طرح‌های مهم حوزه روستایی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ مجتمع آب‌رسانی بزرگ و ۱۰ پروژه تک روستایی در برنامه اجرایی استان قرار دارد که با تکمیل این مجتمع‌ها شاخص بهره‌مندی از آب روستا‌های استان به ۸۳ درصد می‌رسد. همچنین ۱۵ مجتمع آب‌رسانی روستایی نیز در حال مطالعه می‌باشد.

 وی افزود از سال ۹۹ تاکنون در امر آب‌رسانی و جذب و ساماندهی خیرین اقدامات شایانی توسط شرکت صورت پذیرفته است به طوریکه در این بازه زمانی ۳۸۹ روستا با جمعیت ۱۱۵ هزار نفر آب‌رسانی شدند و ۵۰۰ روستای سطح استان با جمعیت ۱۰۰ هزار نفر رفع تنش شدند که اغلب این روستا‌ها نیازمند آب‌رسانی سیار بودند.

 

رشد ۴.۵ درصدی شاخص بهره‌مندی از آب طی یک سال و نیم

به گفته وی با مجموع این اقدامات تنها در یک سال و نیم گذشته شاخص آب‌رسانی ۴.۵ درصد رشد داشته که طی سالیان گذشته این ارتقای شاخص بی‌سابقه بوده است. همچنین با اشاره به گستردگی کار اذعان کرد در این مدت ۹۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری در سطح شهر‌ها و روستا‌ها انجام‌شده که اقدام قابل‌توجهی است.

مدیرعامل آب و فاضلاب با بیان اینکه سال‌های گذشته کار‌هایی که توسط خیرین انجام می‌شد به دلیل عدم اطلاعات کافی و ارتباط‌گیری با شرکت آب و فاضلاب بعضاً تأثیرات موقتی داشت، اما خوشبختانه در حال حاضر با ساماندهی خیرین همکارای‌های دوجانبه بسیار خوبی در این بخش در حال انجام است.

 

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای آب‌رسانی به ۳۵۰ روستا توسط خیرین

وی افزود: با توجه به استقبال خیرین بیش از ۲۲ تفاهم‌نامه یا قرارداد همکاری، برای آب‌رسانی به ۳۵۰ روستا منعقدشده است و تاکنون تعداد ۶۱ روستا با جمعیت ۱۲ هزار نفر وارد مدار بهره‌برداری شده است و پیش‌بینی می‌شود ۶۰ روستای دیگر تا دو ماه آینده به شبکه آب شرب متصل شوند.

 

جهش دو برابری اعتبارات

مدیرعامل آبفای استان در بخش دیگری از سخنان خود به جهش دو برابری اعتبارات اشاره کرد و گفت: در سال جاری جهش خوبی را در اعتبارات شاهد بودیم، در بخش شهری حدود ۶۲۷ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم که ۶۰ درصد آن تخصیص‌یافته است، در بخش روستایی ۵۸۳ میلیارد اعتبار مصوب بوده که ۲۲ درصد تخصیص‌یافته و بخش فاضلاب نیز ۲۹۷ میلیارد تومان است که ۱۲۸ میلیارد تخصیص داشته است.

وی با بیان اینکه درمجموع از ۱۵۰۷ میلیارد تومان اعتباری که مصوب شده ۷۵۰ میلیارد تومان تاکنون تخصیص‌یافته اضافه کرد: اشکال بزرگ در بحث تخصیص این است که عمده این تخصیص‌ها از جنس اسناد خزانه هست و بر اساس قانون به ازای هرسال ۱۵ درصد سود به پیمانکاران تعلق می‌گیرد که در این شرایط ارزش این پول حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد افت می‌کند، اما در کل به نسبت سال گذشته رشد دو برابری را شاهد هستیم و به این اعتبارات به‌زودی یک رقم بسیار خوب از محل محرومیت‌زدایی اضافه خواهد شد.

در ادامه جلسه آیت‌الله محامی ضمن تشکر از خدمات شایانی که در شرایط سخت کنونی توسط شرکت آب و فاضلاب انجام می‌شود افزود: بهترین کارها، سخت‌ترین آن است و هر چه این مهم سخت‌تر و دشوار‌تر باشد فضیلت بیشتری دارد

وی با اشاره به خشکسالی که گریبان استان را گرفته ابراز نگرانی کرد و گفت: طرح‌های خوبی در برنامه اجرایی وزارت نیرو قرار دارد که امید می‌رود با توجه به شرایط فعلی اجرای این طرح‌ها تسریع شود.

نماینده، ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه شهر زاهدان از همکاری‌هایی که شرکت آب و فاضلاب با خیرین گرانقدر انجام داده ابراز رضایت کرد و گفت: نباید اجازه دهیم خیرین ددست‌خالی از استان خارج شوند و نهایت همکاری را با این عزیزان داشته باشیم

وی افزود: در کنار بهره‌گیری از ظرفیت خیرین استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز از واجبات است.

در پایان حجت‌الاسلام محامی در راستای گزارشی که از سوی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ارائه شد سؤالاتی را مطرح کرد و در ادامه به ابهامات ایشان پاسخ جامع داده شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha