خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11799
۱۴۰۰/۰۷/۱۰ - ۱۰:۱۸

چشم طوفان در فاصله 120 کیلومتری گواتر

چشم طوفان در فاصله 120 کیلومتری گواتر
معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان: حرکت چرخند حاره‌ای شاهین متمایل به سواحل جنوب استان است بطوریکه از دیشب تاکنون حدود 100 کیلومتر دیگر به سواحل ما نزدیک‌تر شده است.

به گزارش اس.بی پرس، دوست‌محمد کلیم افزود: در حال حاضر چرخند حاره‌ای در نزدیک‌ترین فاصله به سواحل استان از زمان تشکیل تاکنون قرارگرفته است که حدود 120 کیلومتر با بندر گواتر چابهار و کمتر از 200 کیلومتر با بندر چابهار فاصله دارد.

وی افزود: از دیروز تاکنون زبانه‌های طوفان وارد استان شده و درحال‌توسعه است که ضمن وزش بادهای شدید و گردوخاک، موجب وقوع بارش در حدود 20 ایستگاه هواشناسی و باران‌سنجی استان شده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: تاکنون بیشینه بارش‌ها با مقدار 44 میلی‌متر از بندر «بریس» گزارش‌شده است.

وی ادامه داد: پس‌ازآن از ایستگاه‌های «بل ریمدان» و «نگور» در جنوب استان 26.5، «باهوکلات» دشتیاری 18، «کمبل سلیمان» چابهار 13 و شهر چابهار 11 میلی‌متر گزارش‌شده است.

دوست‌محمد کلیم گفت: داده‌های سینوپتیکی ایستگاه‌های جنوب غرب پاکستان در نزدیکی مرز ایران نیز نشان می‌دهد که در شبانه‌روز گذشته از «گوادر» 92 و «پاسنی» 50 میلی‌متر باران گزارش‌شده است که این بارش‌ها ظرف چند ساعت دریافت شده است.

وی تأکید کرد: وزش باد شدید و گردوخاک مخاطره دیگر متأثر از چرخند حاره‌ای شاهین است که سواحل جنوب شرق استان را درنوردید.

وی افزود: داده‌های سینوپتیکی ایستگاه‌های جنوب غرب پاکستان نشان می‌دهد که وزش باد شدید و گردوخاک شعاع دید افقی در ایستگاه‌های «پاسنی» و «گوادر» را به 300 تا 500 متر کاهش داده است.

در حال حاضر چرخند حاره‌ای در محدوده 24 درجه عرض شمالی و 62 درجه عرض شرقی قرار دارد و با سرعت جابجایی 15 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت به‌سوی دریای عمان است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان هم از مردم خواست به توصیه‌های ایمنی و اطلاعیه‌هایی توجه کافی داشته باشند.

 حسین مدرس‌خیابانی تأکید کرد: هرچند امیدواریم بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی، تداخل توفان‌های تابستانی منطقه سیستان از اثرات تخریبی توفند شاهین در شهرستان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان بکاهد امّا لازم است تمامی دستگاه‌های اجرایی و ستاد بحران استان برای برخورد با بدبینانه‌ترین شرایط جوی آماده باشند.

وی به استقرار تیمهای راهداری در محورها و باز کردن مسیر آب، پل‌های جاده‌ای بین‌شهری شهرستان توسط اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اشاره کرد و گفت: جلسات کمیته امنیتی و آمادگی واحدهای نظامی و انتظامی برای کمک‌رسانی در صورت آسیب‌های احتمالی ناشی از طوفان تشکیل‌شده است.

 

بنا به اعلام ستاد مدیریت بحران و در پی تشکیل کم‌فشار حاره‌ای و شروع طوفان و احتمال بارندگی شدید و ایجاد محدودیت تردد، فعالیت تمام ادارات و دستگاه‌های اجرایی سطح شهرستان چابهار، به‌جز ادارات خدمات رسان به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

 

همچنین بنا به تصمیم ستاد مدیریت بحران، مدارس شهرستان‌های کنارک، چابهار و دشتیاری در جنوب استان نیز امروز تعطیل اعلام و از طریق درگاه فضای مجازی و سامانه شاد انجام می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha