خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11816
۱۴۰۰/۰۷/۱۰ - ۱۶:۰۹

آخرین وضعیت توفان حاره‌ایی در سیستان و بلوچستان/ واردات و صادرات مرز ریمدان متوقف شد/توفان شاهین تا کی ادامه دارد؟ (ویدئو)

آخرین وضعیت توفان حاره‌ایی در سیستان و بلوچستان/ واردات و صادرات مرز ریمدان متوقف شد/توفان شاهین تا کی ادامه دارد؟ (ویدئو)
رئیس هواشناسی دریایی چابهار با رد موضوع رسیدن هسته اصلی توفان شاهین به سواحل جنوبی بلوچستان، گفت: فقط شعاع توفان با ساحل برخورد می‌کند و بارش‌های شدید نیز طبق آخرین پیش‌بینی‌ها تا 24 ساعت آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش اس.بی پرس، سازمان هواشناسی سطح هشدار خود را دیشب از حالت نارنجی به حالت قرمز تغییر داد و اعلام کرد انتظاراتش برای کم‌اثر شدن طوفان شاهین هنگام رسیدن به ساحل بی‌نتیجه شد.

این سازمان هشدار داده است تردد به ساحل و دریا تا فردا و در برخی نقاط تا سه‌شنبه ممنوع است؛ در همین حال طوفان که مبدأ ورود آن به سواحل مکران از شهرستان دشتیاری بوده است به شناورهای صیادی بندر  پسابندر این شهرستان خسارت زده، جاده مرز بین‌المللی ریمدان را بسته و کوچه‌های چابهار را دچار آبگرفتگی شدید کرده است.

 

امکانات بندر چابهار 24 ساعته برای خدمات‌رسانی در طوفان آماده است

بهروز آقایی اظهار داشت: افزایش آمادگی و تشدید تمهیدات پیشگیرانه این اداره‌کل برای مواجهه با طوفان حاره‌ای و کاهش خسارات ناشی از آن در دریای عمان و سواحل مکران پیش‌بینی شده است‌.

آقایی همچنین اقدامات دریایی را شامل اطلاع‌رسانی به دهیارها، شوراها و همیارهای سواحل استان، هر دو ساعت در کانال 69 و 16VHF دریایی و ناوتکس بندرعباس به سه زبان و گویش(فارسی، انگلیسی و بلوچی)، توصیه‌های لازم به فرماندهان کشتی‌های مستقر در اسکله در خصوص نحوه چیدمان طناب‌های مهار، بررسی کامل طناب های مهار کشتی در زمان پهلودهی کشتی‌ها برای اطمینان از چیدمان و کیفیت طناب‌ها، اعلام آماده‌باش به راهنمایان و به گوش بودن 24 ساعته بر روی بیسیم‌ها، ایمن سازی واحدهای دریایی و یدک‌کش‌ها به منظور جلوگیری از بروز مشکل و اختلال برای یک یدک‌کش در جداسازی و عملیات دیگر شناورها در هنگام اضطرار عنوان کرد.

وی اظهار داشت: جانمایی مناسب بارج‌ها، شناورهای لایروب و شرکت‌ها در پناهگاه مناسب، جانمایی مناسب لنگرگاه شناوران کوچک مستقر در لنگرگاه داخلی در پناهگاه مناسب، جانمایی مناسب شناوران مستقر در لنگرگاه خارجی و جانمایی شناوران سنتی مستقر در بندر شهید کلانتری، آمادگی کامل شرکت تحت مدیریت برای پشتیبانی‌های لازم و جا به جایی سریع راهنمایان و ملوانان در شرایط اضطراری، تمهیدات لازم برای ارتباط مخابراتی مطمئن بین مرکز کنترل ترافیک و تجهیزات رادیویی مرکز کنترل ترافیک و MRCC، راهنمایان و شناورها در شرایط اضطرار انجام شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان آمادگی تیم‌های نجات و واکنش سریع دریایی، تخلیه اجسام مخاطره‌آمیز از محوطه‌ها، آماده‌باش حداکثری نیروهای یگان حفاظت، تیم‌های HSE و مدیریت بحران، آتش‌نشانی را از دیگر اقدامات و تمهیرات عنوان کرد. 

آقایی گفت: در همین راستا و همزمان با حضور مدیرکل فاوای سازمان بنادر در بندر چابهار، طی نشستی مشترک موضوعات مرتبط با حوزه IT مورد بررسی قرار گرفت و آخرین تصمیمات درخصوص مواجهه با طوفان حاره‌ای گلاب(شاهین) در راستای ایمنی از تجهیزات، زیر ساخت ها و تاسیسات حوزه IT مطابق با استانداردهای امنیت اطلاعات و سایر دستورالعمل‌های مربوطه اتخاذ شد.

 

 

بارش و باد شدید در چابهار تا 24 ساعت آینده ادامه خواهد داشت

رئیس هواشناسی دریایی چابهار با رد موضوع رسیدن هسته اصلی توفان شاهین به سواحل جنوبی بلوچستان، گفت: فقط شعاع توفان با ساحل برخورد می‌کند و بارش‌های شدید نیز طبق آخرین پیش‌بینی‌ها تا 24 ساعت آینده ادامه خواهد داشت.

محمدرضا سالاری فنودی  اظهار داشت: به‌خلاف شایعات منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر برخورد هسته توفان شاهین با چابهار و سواحل جنوبی، امکان این موضوع مطرح نیست و مهمتر اینکه سرعت توفان در هسته آن صفر است.

وی توضیح داد: فعلاً شعاع توفان است که به سواحل جنوبی برخورد می‌کند و با این تفسیر برای چابهار من بارش طی 24 ساعت آینده به‌همراه وزش باد شدید را پیش‌بینی می‌کنم و همچنان از شهروندان خواستارم نکات ایمنی را رعایت کنند.

به‌گفته سالاری فنودی، سرعت توفان در سواحل جنوبی تا 110 کیلومتر خواهد رسید.

 

خسارت شدید طوفان به شناورهای صیادی پسابندر سواحل مکران

فرماندار دشتیاری می‌گوید: طوفان شاهین از دشتیاری و مشخصاً بنادر صیادی آن به‌ویژه بندر پسابندر وارد شده است و به‌دلیل اینکه این بندر حوضچه آرامش ندارد خساراتی به شناورهای صیادی وارد کرده است.

وی اضافه کرد: تمهیدات لازم در این بندر اندیشیده شده است و ستاد مدیریت بحران ما در شهرداری بندر بریس است که فاصله چندانی با پسابندر ندارد و در واقع از نقاط ورود طوفان به سواحل است، تشکیل شده است.

پسابندر یکی از 8 بندر صیادی سواحل مکران است و نقش بسزایی در تأمین ماهیان تجاری و تن کشور دارد؛ سازمان شیلات برآورد کرده است که بیش‌از نیمی از ماهیان تجاری و صنعتی (ماهیان تن) کشور را بنادر سیستان و بلوچستان در سواحل مکران تأمین می‌کنند که بندر پسابندر کنار بندر بریس در شهرستان دشتیاری و بندر کنارک در شهرستان کنارک بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.
 

دشتیاری مرکز و نقطه ورود طوفان به مکران/ شناورهای صیادی در پسابندر خسارت را دیدند

عادل عفتی  اظهار داشت: طوفان شاهین از دشتیاری و مشخصاً بنادر صیادی آن به‌ویژه بندر پسابندر وارد شده است و به‌دلیل اینکه این بندر حوضچه آرامش ندارد خساراتی به شناورهای صیادی وارد کرده است.

وی افزود: تمهیدات لازم در این بندر اندیشیده شده است و ستاد مدیریت بحران ما در شهرداری بندر بریس که فاصله چندانی با پسابندر ندارد و در واقع از نقاط ورود طوفان به سواحل است، تشکیل شده است.

فرماندار دشتیاری تصریح کرد: در بقیه نقاط شهرستان مشکل چندانی وجود ندارد، قطعی‌های برق و آب و تلفن تاکنون گزارش نشده است، البته جاده مرز ریمدان هم دچار آبگرفتگی شده است، و فعلاً واردات و صادرات از این مرز متوقف شده است.

عفتی با بیان اینکه "انتظار داریم بارندگی‌ها افزایش یابد"، گفت: بارندگی‌ها در نقاط مختلف شهرستان از 20 میلی‌متر شروع شده و درحال افزایش است و در نگور 26.5 میلی‌متر، در بریس 44 میلی‌متر، در باهوکلات 18 میلی‌متر باران باریده است.

 

 

نقاط دسترسی به ساحل در چابهار مسدود شد

«رحمدل بامری»با اشاره به آخرین تمهیدات برای «طوفان حاره‌ای شاهین» اظهار داشت: سومین جلسه مدیریت بحران مشترک شهرهای جنوبی برگزار شد و جلسات فرعی آن هم در شیلات، بندر و شهرداری و بخش‌های مختلف برگزار شد و نیروها برای اقدام سریع هماهنگ شدند.

وی اضافه کرد: لایروبی مسیل‌های شهری و روستایی تا حد امکان انجام شده است و در اسکله‌هایی که بیشترین احتمال خسارت را می‌رفت به شمول اسکله‌های صیادی، رمین، هفتِ‌تیر و تیس شناورها به ساحل منتقل شده‌اند.

فرماندار چابهار تأکید کرد: تمام نقاط دسترسی به ساحل توسط نیروهای امدادی مسدود شده است و کالاها و مواد خوراکی ذخیره برای بخش‌های پلان، پیرسهراب و بخش مرکزی از سوی هلال‌ احمر فرستاده شده است تا در صورت نیاز بین حادثه‌دیدگان تقسیم شود.

بامری گفت: تمامی ادارات، مدارس، بانک‌ها و دانشگاه‌های سطح شهرستان به‌جز ارگان‌ها و نهادهای اضطراری و خدمات‌رسان مانند آب، برق، تلفن، بیمارستان‌ها و... تعطیل شده است.

 

هشت شهرستان سیستان و بلوچستان تحت تأثیر طوفان حاره‌ای قرار می‌گیرد

«حسین مدرّس خیابانی» اظهار داشت: بلافاصله پس از هشدار هواشناسی مبنی بر بروز طوفان حاره‌ای، ستاد بحران سیستان و بلوچستان تشکیل شد و همه دستگاه‌های امدادرسانی، مدیران دستگاه‌های اجرایی، فرمانداران و نیروهای مسلح به حال آماده‌باش در آمدند.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین اطلاع‌رسانی گسترده به مردم برای جلوگیری از تردد صورت‌گرفته است. برای تسلط بیشتر، اعضای ستاد بحران استان امشب در چابهار مستقر می‌شوند. تمام شناورهای صیادی به ساحل و اسکله‌ها منتقل شده‌اند و بلافاصله دستورات لازم برای انتقال کالاهای اساسی از کشتی‌ها به انبارهای ذخیره با استفاده از تمام توان ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای داده شد.

وی ادامه داد: تقویت انبارهای هلال احمر از نظر مواد غذایی و آماده‌باش تمامی ماشین‌آلات سنگین راهداری برای کمک به دستگاه‌های اجرایی از دیگر اقداماتی بود که مورد توجه قرار گرفت. هم‌اکنون ارتباط منظم با مدیریت ستاد بحران کشور برقرار است تا مشکلات طوفان حاره‌ای به حداقل برسد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: طوفان حاره‌ای با سرعت بین 10 تا 15 کیلومتر در حال حرکت است که بر اساس پیش‌بینی‌ها مناطق جنوبی استان را تا عمق 100 کیلومتر یعنی هشت شهرستان ذکرشده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تمام مدارس جنوب سیستان و بلوچستان که به‌صورت حضوری بودند تعطیل شدند.

مدرس خیابانی با بیان اینکه جان شهروندان در اولویت ستاد بحران قرار دارد، افزود: تمام پارک‌های ساحلی جنوب استان تعطیل است و از شهروندان خواسته شده است ضمن حفظ آرامش از تردد در حاشیه رودخانه‌های محلی خودداری کنند.

 

طوفان حاره‌ای ستاد بحران جزایرخلیج فارس را به حال آماده باش درآورد

ریگی عنوان کرد: فعالان بخش های عمرانی، کشاورزی و تأسیسات نیز مراقب باشند و نسبت به استحکام بخشی به سازه ها در حال ساخت اقدام کنند و پیش از تخریب شرایط جوی کارگاه‌های عمرانی و گلخانه‌ها را ترک کنند.

وی با بیان اینکه مردم از فعالیت‌های کاری در ارتفاعات به ویژه ساختمان‌های نیمه کاره خودداری کنند، گفت: کارگاه‌های عمرانی و ساختمان های نیمه کاره به دلیل وزش بادهای شدید و احتمال سقوط اشیاء، به هیچ عنوان امن نیستند. تأثیر چرخند حاره ای تنها مربوط به سواحل نیست، بلکه اکثر مناطق نیمه جنوبی استان را با شدت و ضعف در بر می‌گیرد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی برخی اثرات مخاطره آمیز این چرخند شهرستان های چابهار، کنارک، دشتیاری، زرآباد، فنوج، قصرقند، سرباز، نیکشهر، جنوب ایرانشهر، بزمان، سراوان، سیب سوران و مهرستان را با شدت های مختلف تحت تأثیر قرار می دهد. مخاطرات جوی مورد انتظار از طوفان شامل بارش های شدید، رعد و برق و صاعقه، تندبادهای شدید، سیلاب، بالاآمدن آب دریا و رودخانه های فصلی، افزایش ارتفاع موج و متلاطم شدن دریا است.

 

هیچ خسارت جدی ناشی از وقوع طوفان شاهین گزارش نشده است

نادر پسنده درباره وضعیت بنادر کشور با توجه به ورود طوفان شاهین به جنوب کشور اظهار داشت: از سه شنبه هفته گذشته (ششم مهرماه) که اولین پیش‌بینی‌ها از احتمال ورود طوفان حاره‌ای اعلام شد بلافاصله کمیته بحران با مقابله با خطرات احتمالی این طوفان را برگزار کردیم.

وی ادامه داد:‌ از همان روز سه شنیبه اولین گزارشات پیش‌بینی ازاین طوفان حاره‌ای را دریافت کردیم و اعلام کردیم که احتمال ورود این طوفان به دریای عمان وجود دارد.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر با بیان اینکه بر مبنای پیش بینی هواشناسی چهار سناریو احتمالی را مطرح کردیم که در دو سناریو این احتمال را دادیم که این طوفان وارد دریای عمان می‌شود، افزود:‌ فرض را بر بدترین حالت در نظر گرفتیم و این احتمال را قوی دانستیم که طوفان وارد دریای عمان می‌شود که متاسفانه همین احتمال به وقوع پیوست و  طوفان وارد دریای عمان شد.

پسنده تاکید کرد: کمیته بحران متشکل از  نمایندگان سازمان بنادرف هواشناسی، شیلات، شرکت نفت و ... تمام دستگاه‌هایی که با این موضوع درگیر بودند و در سازمان بنادر هم به صورت تفکیک شده بین بخش‌های دریایی و بندری وفنی این کمیته شکل گرفت. از این رو از سه شنبه هفته گذشته تمام بخش‌ها آماده بودند و به شناوری اجازه خروج از بندر ندادیم. شیلات به تمام شناورهای صیادی هشدار داد تا به اسکله بازگردند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با اقدامات انجام شده هیچ خسارت جدی ناشی از وقوع طوفان شاهین گزارش نشده است، گفت: چراکه توانستیم با همکاری دستگاه‌های مرتبط بخش‌های دریایی و بندری را کنترل کنیم. با اورژانس و اتش‌نشانی مناطق هماهنگ عمل شد و بخش بندری در این مدت زمان کوتاه تمام تجهیزات خود را ایمن سازی و مهار کرد. در حال حاضر هم تمام واحدهای امدادی در حال آماده‌باش هستند.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر ادامه داد: اینکه طوفان شاهین چه تاریخی از کشور خارج می‌شود تابع مدل‌ها و پیش‌بینی‌ها است و بر مبنای پیش‌بینی‌های انجام شده تا روز دوشنبه از منطقه ایران دور می‌شود و به منطقه عمان وارد می‌شود اما به هرحال سازمان مرجع سازمان هواشناسی است و می‌تواند دراین باره به صورت دقیق‌تر اظهار نظر کند. 

 

آبگرفتگی شدید در مرز ریمدان

مرز بین‌المللی ریمدان کنار مرز میرجاوه و پیشین جزو سه مرز بین‌المللی ایران و پاکستان و البته بصرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین راه برای مبادلات تجاری دو طرف است.

ستاد مدیریت بحران دشتیاری اعلام کرده است در این مرز بیش‌از 26 و نیم میلی‌متر باران باریده است که جاده مرز دچار آبگرفتگی شدید شده است و واردات و صادرات فعلاً متوقف است.

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha