خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11837
۱۴۰۰/۰۷/۱۱ - ۰۷:۵۶

آخرین وضعیت توفان حاره‌ای در جنوب سیستان و بلوچستان/قطعی برق هشت نقطه از شهر چابهار

آخرین وضعیت توفان حاره‌ای در جنوب سیستان و بلوچستان/قطعی برق هشت نقطه از شهر چابهار
بر اساس آخرین به‌روزرسانی نقشه هواشناسی توفان حاره‌ای از عصر جمعه آغازشده و تا روز دوشنبه ادامه دارد.

به گزارش اس.بی پرس، چرخند حاره‌ای همچنان در مسیر سواحل جنوب سیستان و بلوچستان درحرکت است و مردم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی آن باید چند اقدام انجام دهند.

 

پلیس آماده امدادرسانی و تأمین امنیت مردم

مسئولان، مدیران و تمامی نهاد‌های دولتی و غیردولتی از دو روز گذشته که زبانه‌های توفان حاره‌ای شاهین خود را به سواحل دریای عمان رسانده در آماده‌باش کامل‌اند و برای مدیریت بحران تلاش می‌کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان چابهار با اشاره به شروع توفان و بارش شدید باران در شهرستان‌های جنوب شرق استان از آمادگی پلیس برای امدادرسانی به مردم و پیشگیری از هرگونه ناامنی در صورت وقوع سیل و اتفاقات ناگوار احتمالی خبر داد.

سرهنگ ابراهیم کوچک زائی فرمانده انتظامی شهرستان چابهار، گفت: توفان شاهین از ساعاتی پیش در شهرستان چابهار و دیگر شهرستان‌های هم‌جوار آغاز که با بارش شدید باران و آب‌گرفتگی معابر در بیشتر نقاط شهرستان همراه بوده است.

وی بیان داشت: پلیس شهرستان از چند روز قبل و بلافاصله پس از اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع توفان در سطح شهرستان و احتمال وقوع سیلی ویرانگر، آمادگی کامل را در این خصوص کسب و تمهیدات لازم را برای مواجهه با هرگونه حادثه ناگوار ناشی از توفان و همچنین امدادرسانی به مردم و حفظ و تأمین امنیت اموالشان اندیشیده است.

سرهنگ کوچک زائی با بیان اینکه کارکنان انتظامی شهرستان‌های جنوب شرق استان از اولین ساعت بارش باران در کنار مأموران امدادی حاضر و در حال یاری‌رسانی به شهروندان هستند افزود: با تلاش پلیس، نظم و امنیت در کلیه این مناطق برقرار بوده و خوشبختانه هیچ‌گونه مشکل امنیتی خاصی در این مناطق گزارش نشده است.

 

مراکز اسکان اضطراری در پی تشدید توفان شاهین در حوزه‌ سواحل مکران ایجادشده است

جانشین ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: در صورت شدت بیشتر توفان شاهین از مراکز اسکان اضطراری استفاده خواهد شد.

بیجار جانشین ستاد مدیریت بحران استان و شهرکی مدیرکل ستاد بحران استانداری در نشستی با حمید الدین یوسفی فرماندار کنارک که در محل فرمانداری برگزار شد در خصوص آخرین وضعیت خدمات‌رسانی در شرایط توفان شاهین در حوزه‌ شهرستان کنارک برنامه‌ریزی لازم را صورت دادند.

 

منصور بیجار جانشین ستاد مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان در این نشست گفت: تمام تدابیر لازم جهت اسکان اضطراری احتمالی در شهرستان‌های حوزه سواحل مکران و به‌ویژه کنارک صورت پذیرفته و قایق‌ها و لنچ‌ها نیز به نقاط امن منتقل‌شده‌اند.

وی افزود: با توجه به تمهیدات اندیشه شده در شهرستان کنارک در صورت نیاز افراد حاشیه‌نشین شهر در اماکن از پیش تعیین و تجهیز شده اسکان داده می‌شوند.

 در پایان جانشین ستاد مدیریت بحران استان و مدیرکل دفتر بحران استانداری به همراه فرماندار کنارک و اعضا ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان کنارک از اماکن اسکان اضطراری در محل سالن ورزشی شهید حیدرنیا و اسکله صیادی کنارک و نحوه‌ی خدمات‌رسانی در شرایط بحران بازدید کردند.

 

 ستاد مدیریت بحران بخش مرکزی نیکشهر تشکیل جلسه داد

به‌منظور آمادگی و اقدامات پیشگیرانه جلسه ستاد مدیریت بحران بخش مرکزی نیکشهر به ریاست محمد بلوچ زهی بخشدار مرکزی تشکیل شد.

 محمد بلوچ زهی بخشدار مرکزی نیکشهر در جلسه هماهنگی ستاد مدیریت بحران این بخش گفت: به‌منظور انجام آمادگی‌های لازم در شرایط بحرانی و لزوم پیشگیری‌های اولیه، جلسه ستاد مدیریت بحران بخش مرکزی با حضور رئیس کارگاه قطعه شماره ۲ راه‌آهن پایدارسازان، رئیس شرکت راه‌سازی امید بتنه نیکشهر به ملوران و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در محل دفتر بخشداری مرکزی برگزار شد.

او گفت: تأکید شده است که تمامی دستگاه‌ها آمادگی لازم در مواجه با هرگونه حادثه احتمالی را داشته باشند و برای مقابله با مخاطرات طبیعی از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کنند.

بخشدار مرکزی نیکشهر افزود: با توجه به پراکندگی شهرستان و کمبود لجستیکی از مالکان ماشین‌آلات سنگین مستقر در روستا‌ها می‌خواهیم تا همکاری لازم را در مواقع اضطراری با ستاد مدیریت بحران داشته باشند.

محمد بلوچ زهی در ادامه با قدردانی از شرکت‌های راه‌آهن و راه‌سازی مستقر در بخش عنوان کرد: دو کارگاه شرکت راه‌آهن پایدارسازان و شرکت راه‌سازی بتنه امید، آمادگی خود را برای کمک به مردم در مواجه با مخاطرات مختلف طبیعی اعلام کرده‌اند.

بخشدار مرکزی نیکشهر اظهار داشت: مدیران حاضر در جلسه نیز با بیان نیاز‌ها و اقدامات انجام‌شده از آمادگی و همراهی خود با مردم در مواقع بحرانی خبر دادند.

 

پنج صیاد در پی توفان پسابندر دشتیاری سیستان و بلوچستان مفقود شدند

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: پنج صیاد ۲ لنج شکسته شده در پی توفان در بندر پسابندر از توابع دشتیاری در ۱۰۰ کیلومتری چابهار مفقود شدند.

عطاالله رئیسی معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: یک لنج صیادی دچار نقص فنی شده و یک لنج دیگر با ۱۶ سرنشین که برای نجات و هدایت لنج به حوضچه بندر صیادی وارد دریا می. شوند در مسیر دچار توفان شده و طنابی که لنج را بکسل کرده بود پاره و به پنکه لنج برخورد می‌کند.

 

وی افزود: متأسفانه توفان ۲ لنج صیادی را به صخره می‌کوبد و در پی آن ۲ لنج شکسته و غرق می‌شوند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان افزود: متأسفانه ۱۶ سرنشین ۲ لنج صیادی بعد از حادثه به دریا می‌زنند و ۱۱ نفر خودشان را به ساحل می‌رسانند و پنج صیاد باقی‌مانده همچنان بعد گذشت بیش از ۱۰ ساعت مفقودی خبری از آنان نیست.

وی تصریح کرد: عملیات جستجوی صیادان در بندر پسابندر ادامه دارد.

رئیسی گفت: متأسفانه توفان حاره‌ای شاهین خسارت زیادی به زیرساخت‌های بنادر صیادی و سوله‌های ماهی وارد کرده و سقف برخی از آنان را کنده است که برآورد خسارت بعد از توفان انجام و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه ۲ لنج شکسته و غرق‌شده ارزش هر لنج بیش از ۱۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: بیش از ۲۵ هزار صیاد و یک هزار لنج و هزار و ۵۰۰ قایق در چهار شهرستان چابهار، دشتیاری، زرآباد و کنارک در حال فعالیت هستند.

وی گفت: هشدار‌های لازم هواشناسی در خصوص منع تردد شناور‌ها به صیادان داده‌شده و لنج و قایق‌ها به مکانی امن انتقال داده‌شده‌اند.

 

قطعی برق هشت نقطه از شهر چابهار وارد دهمین ساعت شد

قطعی برق هشت نقطه از محلات مختلف شهر چابهار وارد دهمین ساعت شد و مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند.

 محمود رضا اکبری رئیس اداره برق چابهار علت قطعی برق چندین ساعته را سیم پارگی، سیل، طوفان و در پی آن شکسته شدن درختان و آسیب به شبکه برق عنوان کرد.

محمود رضا اکبری افزود: چندین تیم برق در نقاط مختلف شهر چابهار در حال تلاش برای رفع مشکلات هستند.

معاون عمرانی فرماندار چابهار نیز اظهار داشت: متأسفانه وزش شدید باد موجب قطع درختان و سیم پارگی شبکه برق شده و جاری شدن روان آب برخی کانال‌های آب را بسته و تردد را برای شهروندان سخت کرده است.

عبدالغفور هوت افزود: تمامی دستگاه‌های اجرایی به همراه امکانات، تجهیزات و ماشین‌آلات در حال آماده‌باش و خدمات‌رسانی هستند.

وی ادامه داد: بیش از هشت نقطه از شهر برق قطع‌شده و در حال تلاش برای رفع مشکلات هستیم.

عادل شجاعی از ساکنان بلوار صیاد چابهار می‌گوید: از ساعت ۱۲ برق قطع‌شده و همچنان ادامه دارد.

علی جدگال دیگر شهروند چابهاری نیز گفت: از ساعت ۱۰ صبح تاکنون برق قطع‌شده و پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده است.

خدابخش عزیزی از ساکنان محله باغ شهرداری اظهار داشت: تردد در این محله به دلیل حجم زیاد آب و بسته شدن کانال آب و عدم استانداردسازی در ساخت معابر و کوچه‌ها برای مردم بسیار سخت است.

 

 

مردم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی توفان به‌هیچ‌عنوان برای عکاسی یا تفرج به سواحل نزدیک نشوند

دبیر توسعه هواشناسی کاربردی سیستان و بلوچستان گفت: توصیه می‌شود مردم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی توفان به‌هیچ‌عنوان برای عکاسی یا تفرج به سواحل نزدیک نشوند چراکه در حال حاضر بهترین اقدام در خانه ماندن است.

ریگی تصریح کرد: همچنان بر عدم فعالیت‌های دریایی اصرار داریم و توصیه می‌کنیم تا اطلاع ثانوی هیچ فعالیت دریایی در جنوب استان انجام نشود.

وی با بیان اینکه سازه‌های غیر ایمن در زمان مخاطره‌جوی بسیار تهدیدکننده هستند گفت: مردم عزیز از سازه‌های غیر ایمن فاصله بگیرند و در صورت سکونت در این سازه‌ها، حتماً محل اسکان خود را تغییر دهند و به‌جای امن بروند.

دبیر توسعه هواشناسی کاربردی سیستان و بلوچستان افزود: افرادی که بنا بر ملاحظات شغلی خود هنوز در نزدیکی بنادر قراردادند، به مکان‌های امن‌تر منتقل شوند. اگر شرایط انتقال به‌جای امن فراهم نیست، به هوش باشند و در صورت افزایش شدت پدیده‌های مخاطره‌آمیز فوراً منطقه خطر را ترک کنند.

ریگی عنوان کرد: فعالان بخش‌های عمرانی، کشاورزی و تأسیسات نیز مراقب باشند و نسبت به استحکام‌بخشی به سازه‌ها در حال ساخت اقدام و در صورت شرایط نامساعد جوی کارگاه‌های عمرانی و گلخانه‌ها را ترک کنند.

وی با بیان اینکه مردم عزیز از فعالیت‌های کاری در ارتفاعات به‌ویژه ساختمان‌های نیمه‌کاره خودداری کنند، گفت: کارگاه‌های عمرانی و ساختمان‌های نیمه‌کاره به دلیل وزش باد‌های شدید و احتمال سقوط اشیاء، به‌هیچ‌عنوان امن نیستند.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: تأثیر چرخند حاره‌ای تنها مربوط به سواحل نیست، بلکه اکثر مناطق نیمه جنوبی استان را با شدت و ضعف در برمی‌گیرد.

ریگی افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی برخی اثرات مخاطره‌آمیز این چرخند شهرستان‌های چابهار، کنارک، دشتیاری، زرآباد، فنوج، قصرقند، سرباز، نیکشهر، جنوب ایرانشهر، بزمان، سراوان، سیب سوران و مهرستان را با شدت‌های مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: مخاطرات جوی مورد انتظار از طوفان شامل بارش‌های شدید، رعدوبرق و صاعقه، تندباد‌های شدید، سیلاب، بالا آمدن آب دریا و رودخانه‌های فصلی، افزایش ارتفاع موج و متلاطم شدن دریا است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: مردم عزیز مناطق تحت تأثیر سامانه در روز‌های پیش رو به‌ویژه در زمان فعالیت سامانه از قرارگیری در حریم رودخانه‌های فصلی حتی رودخانه‌های خشک بپرهیزند.

ریگی ادامه داد: صعود به ارتفاعات به دلیل وزش باد‌های شدید، احتمال برخورد صاعقه و رعدوبرق، بارش‌های شدید و گردوخاک شدید ممنوع است. دامداران نیز از هرگونه چرای دام به‌ویژه در ارتفاعات خودداری کنند.

وی تصریح کرد: مردم عزیز آخرین وضعیت چرخند و هشدار‌های احتمالی هواشناسی را از سازمان هواشناسی، صداوسیما و دیگر رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha