خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11849
۱۴۰۰/۰۷/۱۱ - ۱۱:۱۰

اوج بارش‌ها در جنوب سیستان و بلوچستان در ساعات آینده

اوج بارش‌ها در جنوب سیستان و بلوچستان در ساعات آینده
در ساعات آینده اوج بارش‌ها را در جنوب سیستان و بلوچستان خواهیم داشت.

به گزارش اس.بی پرس، منصور بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان صبح امروز در جلسه مدیریت بحران سیستان و بلوچستان که در فرمانداری چابهار برگزار شد تأکید کرد: در ساعات آینده اوج بارش‌ها را خواهیم داشت و باید در نوار ساحلی محدودیت تردد وجود داشته باشد تا دچار خسارت جانی نشویم.

منصور بیجار گفت: مسئولان به‌صورت جدی برای مقابله با طوفان ورود کرده‌اند و وضعیت مناطق مختلف به‌صورت لحظه‌ای رصد می‌شود.

وی بر تخلیه روستا‌های در معرض خطر تأکید کرد.

رئیس اداره هواشناسی چابهار نیز گفت: در چند سال اخیر این پنجمین طوفان حاره‌ای است که اتفاق می‌افتد و همیشه شاهد خسارت‌ها و تخریب زیرساخت‌ها بوده‌ایم.

محمدرضا سالاری فنودی افزود: طوفان فعلی بنام شاهین بارندگی خوبی داشته به‌طوری‌که در مناطق بریس ۴۴، باهوکلات ۱۸، ریمدان ۲۶، نگور دشتیاری ۲۶، شهر چابهار ۱۱ و برخی مناطق تا ۱۰ میلی‌متر بارش باران داشتیم و ارتفاعات راسک و قصرقند نیز بارش‌هایی داشته‌اند.

وی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی امروز دید افقی از یک تا سه کیلومتر، وضعیت جوی ابری، مه‌آلود و غبارآلود و وزش باد شدید و رگبار و رعدوبرق را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین سمت و سرعت باد از شمال شرق تا جنوب شرق ۴۰ تا ۴۵ گاهی بیش از ۵۰ نات و ارتفاع موجب از ۱۰ تا ۱۲ و گاهی ۱۵ متر پیش‌بینی می‌شود.

رئیس اداره هواشناسی چابهار گفت: سرعت طوفان کاهش پیداکرده و به سمت سواحل عمان رفته است و تا فردا رگبار و باران پراکنده را در سطح سواحل و شهرستان‌های چابهار، زرآباد، دشتیاری و کنارک خواهیم داشت.

علیرضا شهرکی رئیس ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان هم در این جلسه گفت: فرمانداران و بخشداران گزارش‌ها را به‌موقع به این ستاد ارسال و در حال آماده‌باش بوده و به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز گفت: تیم‌های ارزیاب و افراد باتجربه سیل ۹۸ در منطقه آزاد چابهار مستقر هستند و خدمات لازم را ارائه خواهند کرد.

عبدالرحیم کُردی اعلام کرد: در ۶ نقطه پایگاه پشتیبانی مستقر هستند و با استقرار ۱۲۰ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین با این ستاد همکاری خواهیم داشت.

کُردی همکاری نکردن برخی مردم در جابجایی از مسیر رودخانه را یکی از مشکلات عمده عنوان کرد که با توجه به این موضوع، امکان خسارت وجود دارد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری چابهار از شهروندان خواست از تردد غیرضروری در سطح معابر شهری و سفر‌های برون‌شهری در موقع فعالیت طوفان اجتناب کنند.

محمدی همچنین گفت: لازم است شهروندان هشدار‌های لازم در خصوص عدم اطراق و تردد در حاشیه رودخانه‌ها توجه داشته باشند و در حال حاضر مسیر‌های منتهی به ساحل بسته‌شده است.

فرماندار کُنارک نیز اظهار داشت: لنج و قایق‌های صیادی در تمامی بنادر صیادی به مکان امن انتقال داده‌شده و تمامی دستگاه‌های اجرایی در حال آماده‌باش هستند.

حمیدالدین یوسفی افزود: استقرار تیم‌های راهداری در محور‌ها و باز کردن مسیر آب، پل‌های جاده‌ای بین‌شهری شهرستان، هدایت شناور‌ها و قایق‌ها به نقاط امن، آماده‌سازی تمامی سالن‌های ورزشی و سالن‌های ادارات برای اسکان، اصلاح اشجار و درختان در معرض خطر توسط شهرداری، بازگشایی کانال دفع آب، جداول، معابر، پل‌ها و مسیل‌های داخل شهر ازجمله اقدامات انجام‌شده در چابهار است.

وی ادامه داد: در شهر کنارک که خاک آن نفوذناپذیر است، آب‌گرفتگی معابر و نفوذ آب به خانه‌های حتمی بوده و شاید برخی محلات و ساکنان آن باید تخلیه شوند.

عادل عفتی فرماندار دشتیاری نیز افزود: بارندگی‌های پراکنده در سطح شهرستان گزارش‌شده و مسئولان در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند و نیاز است امکانات لازم برای خدمات‌رسانی مطلوب در نظر گرفته شود.

سرپرست فرمانداری قصرقند نیز اظهار داشت: مسیر دسترسی به ۲۲ روستای منطقه صعب‌العبور کاجو با جمعیت بیش از چهار هزار نفر در پی طغیان رودخانه تا چند روز و هفته بسته می‌شود و نیاز به خدمات‌رسانی هوایی و خودرو‌های شاسی‌بلند است.

مرتضی سایگانی افزود: مرمت و بازسازی دیوار حاشیه رودخانه کاجو محدوده شهر قصرقند از نیاز‌های ضروری است تا در صورت سیل و بارندگی تخریب نشود و هزاران نفر و واحد‌های مسکونی و اراضی کشاورزی دچار خسارت جدی نشوند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha

اخبار