خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11860
۱۴۰۰/۰۷/۱۱ - ۱۹:۵۳
مدیرکل دامپزشکی:

حدود ۵ هزار تن آبزیان ماکول وغیرماکول از سیستان و بلوچستان صادرشده است

حدود ۵ هزار تن آبزیان ماکول وغیرماکول از سیستان و بلوچستان صادرشده است
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: چهار هزار و ۶۰۰ تن آبزیان ماکول و غیر ماکول از سال گذشته تاکنون از این استان به کشورهای مختلف صادرشده است.

به گزارش اس.بی پرس، مهدی حسینی روز یکشنبه در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی اظهار داشت: بهداشت عمومی و حفظ و حراست سرمایه‌ها در جامعه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند است.

وی گفت: سیستان و بلوچستان به دلیل مرزی بودن و وسعت زیاد می‌تواند دروازه ورود انواع عفونت‌ها باشد اما اگر به حوزه دامپزشکی توجه ویژه صورت گیرد به دروازه سلامت تبدیل خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۲ آزمایشگاه تشخیصی، تخصصی در زاهدان و چابهار وجود دارد، افزود: این استان در بحث بیماری تب برفکی به دلیل میزان بالای ابتلا و ورود دام از مرزهای شرقی کشور جزو پنج استان مرجع در تشخیص بیماری است.

وی بیان کرد: اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان تنها مرکز استان دارای توانایی انجام آزمایشات تشخیصی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و جزو چند استان توانمند درزمینهٔ تشخیص بیماری سالمونلا در طیور است.

حسینی خاطرنشان کرد: درزمینهٔ واردات دام نیز زیرساخت‌هایی ایجادشده و ۷۵ قرنطینه دامی با ظرفیت ۴۶ هزار و ۶۵۵ رأس دام، ۱۱ کشتارگاه با ظرفیت هزار و ۸۷۰ رأس دام سنگین و سه هزار و ۳۶۰ رأس دام سبک و ۳۹ مرکز بسته‌بندی گوشت قرمز با ظرفیت سالانه حدود ۹۰ هزار تن وجود دارد.

وی گفت: سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار تن نهاده دامی از بندر شهید بهشتی وارد سیستان و بلوچستان شده است.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: عنصر زمان در پرورش میگو با توجه به شرایط خاص سایت گواتر بسیار مهم است و با وجود بیماری لک سفید از سال ۹۴ به بعد افزایش تولید داشتیم و امسال نیز یک هزار و ۱۰۰ تن برداشت میگو صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا تاکنون طرح بین‌المللی ریشه‌کنی بیماری PPR، مقابله با شیوع بیماری لمپی اسکین، طرح پیشگیری و مبارزه هدفمند با بیماری آبله و کنترل، پیشگیری و مقابله با بیماری هاری از سوی دامپزشکی استان انجام‌شده است.

حسینی ادامه داد: از ابتدای سال تا پایان شهریورماه نیز ۲ میلیون و ۵۸۸ هزار رأس دام در سیستان و بلوچستان واکسینه شدند.

وی به بیماری لمپی اسکین نیز اشاره کرد و گفت: این بیماری نوعی ویروس با واگیری بسیار بالا است و تاکنون ۴۸ کانون در ۹ شهرستان را درگیر کرده که در این زمینه حدود ۶۴ هزار رأس دام واکسینه، ۹ هزار رأس دام و ۱۲ هزار مترمربع جایگاه سم‌پاشی شده است.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: عامل ورود این بیماری حمل‌ونقل غیرمجاز دام و خارج از ضوابط سازمان دامپزشکی کشور است.

وی بیان کرد: به‌منظور پیشگیری و مقابله با بیماری آبله نیز مایه‌کوبی بالای ۸۵ درصد در سیستان و بلوچستان انجام‌شده است.

حسینی گفت: بیماری هاری بیماری مشترکی بین انسان و سگ است که در صورت ابتلا منجر به فوت فرد خواهد شد و بر همین اساس تاکنون بیش از هشت هزار قلاده سگ‌صاحب دار در استان واکسینه شدند.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه از هزار و ۷۰۹ عامل عفونی ۸۳۲ مورد بین دام و انسان مشترک است، افزود: هماهنگی‌هایی با دامپزشکی کشور صورت گرفته تا محصول سالم به مردم ارائه شود.

وی اظهار داشت: درزمینهٔ کشتارگاه‌های طیور نیز مجوزی خاص سیستان و بلوچستان صادرشده تا کشتارگاه‌های کوچک نیز در این استان تأسیس شوند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha