خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11863
۱۴۰۰/۰۷/۱۱ - ۲۰:۲۶

طوفان شاهین تندترین باد پاییزی چابهار در 40 سال اخیر را رقم زد

طوفان شاهین تندترین باد پاییزی چابهار در 40 سال اخیر را رقم زد
مسئول واحد آمار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت باد متأثر از چرخند شاهین در چابهار به 42 نات رسید که نه‌تنها در این موقع از سال بلکه در تمام طول فصل پاییز این شهر در 40 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گزارش اس.بی پرس، حمیدرضا بهجتی اظهار داشت: سریع‌ترین بادی که تا پیش‌ازاین در فصل پاییز چابهار ثبت‌شده، 36 نات بوده که مربوط به حدود 40 سال قبل یعنی مهرماه سال 1361 است.

وی ادامه داد: عمده رکوردهای بادی ثبت‌شده در چابهار ناشی از تندبادهای سامانه‌های همرفتی است که هم کوتاه‌مدت است و هم خیلی سریع، اما در زمان فعالیت چرخند شاهین، باد شدید برای چندین ساعت در چابهار جریان داشت.

مسئول واحد آمار هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به بارش‌های ناشی از چرخند شاهین نیز اشاره کرد و گفت: در جریان فعالیت این چرخند 68 میلی‌متر بارش در چابهار ثبت شد که این مقدار بارش در کمتر از 24 ساعت باریده است.

وی افزود: بررسی داده‌های اقلیمی چابهار نشان می‌دهد که این حجم بارندگی در این موقع از سال یعنی مهرماه نیز برای نخستین بار در 40 سال اخیر بوده است.

بهجتی اضافه کرد: میانگین بارش پاییز چابهار در بلندمدت 33 میلی‌متر است که بارش شبانه‌روز گذشته این شهر 2 برابر پاییز بلندمدت بوده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha