خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11868
۱۴۰۰/۰۷/۱۲ - ۰۸:۵۶

پیکر یکی از پنج صیاد مفقودشده پسابندر دشتیاری پیدا شد

پیکر یکی از پنج صیاد مفقودشده پسابندر دشتیاری پیدا شد
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: پیکر یکی از پنج صیاد مفقودشده پسابندر دشتیاری بعد از گذشت یک روز با تلاش و جستجوی نیروهای مردمی در نزدیکی ساحل پسابندر نقطه صفر مرزی دریایی ایران و پاکستان پیدا شد.

به گزارش اس.بی پرس، عطاالله رئیسی اظهار داشت: پس از یک روز تلاش تیم‌های جستجو و نجات این اداره کل و نیروهای مردمی و هلال‌احمر پیکر یکی از صیادان پیدا و به خانواده تحویل شد و همچنان برای یافتن چهار صیاد مفقودشده تلاش‌ها ادامه دارد.

وی افزود: از ۲ روز گذشته تاکنون تیم‌های جستجو و نجات در بریس و پسابندر و گواتر مستقر هستند و از نزدیک مسائل و مشکلات مردم و صیادان را بررسی می‌کنند.

 معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ۱۶ قایق از بندر بریس به‌طرف پسابندر عملیات جست‌وجو را انجام می‌دهند تا بتوانند چهار صیاد مفقودشده دیگر را پیدا کنند.

وی افزود: ۲ لنج صیادان ۱۰۰ درصد در اثر طوفان شکسته شده و بیش از ۲۰ میلیارد تومان خسارت واردشده و همچنین زیرساخت‌های بندر صیادی پسابندر و بریس و رمین به‌شدت آسیب‌دیده است.

رئیسی به برخی از خسارت‌های وارد به حوزه شیلات سواحل مکران اشاره و ادامه داد: شبکه برق اسکله صیادی پسابندر و جاده دسترسی آن تخریب و سوله‌ها و سقف آن نیز دچار خسارت شده است.

وی بیان کرد: کشتی‌های صید ترال کشور پاکستان در پنج مایلی گواتر و پسابندر اقدام به صید می‌کنند و کسی جلوی آنان را نمی‌گیرد که نیاز به پیگیری جدی دارد تا بیش از این ذخیره‌گاه‌های صید از بین نرود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: درمجموع به‌جز شکسته شدن ۲ لنج، حدود ۱۰ قایق صیادی نیز آسیب‌دیده و ۲ قایق صیادی دیگر مفقود و در دریا سرگردان هستند که نیاز به اعزام بالگرد برای جست‌وجو و عملیات نجات در دریا است.

وی افزود: در طوفان شاهین موج‌شکن پسابندر هم آسیب‌دیده و به ترمیم نیاز دارد و همچنین ریزش تراشه موجب لای گرفتن اسکله شده و به دیوار محافظتی نیاز است.

به گفته وی، شبکه برق، روشنایی و جاده دسترسی بندر پسابندر آسیب ۱۰۰ درصدی دیده است.

رئیسی ادامه داد: فِندرها و ضربه‌گیرها کاملاً شکسته و نیاز به تعویض دارند.

وی با اشاره به اینکه در کنارک جاده دسترسی در اثر طوفان به خاطر آب‌شور خوردگی نیاز به روکش دارد و همچنین نیاز جدی به فیبر نوری هست، افزود: با توجه به اینکه بندر کنارک بزرگترین بندر صیادی کشور است فاقد ساختمان اداری و نیاز به اعتبار جهت ساخت ساختمان دارد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: اسکله هفت‌تیر شهر چابهار متأسفانه برای لایروبی نیاز به اعتبار دارد و با توجه به اینکه قول‌های از طریق اداره بنادر و دریانوردی برای لایروبی آن در سال ۱۳۹۸ داده‌شده ولی متأسفانه عملی نشده است.

وی تصریح کرد: سه بندر هفت‌تیر، رمین و تیس که در حوزه منطقه آزاد چابهار هستند، متأسفانه به خاطر نیاز به لایروبی و تأمین اعتبار محل امنی برای فعالیت شناورهای صیادی نیست و درخواست پیگیری اعتبارداریم.

رئیسی در خصوص مقابله با کشتی‌های ترال پاکستانی نیز اظهار داشت: با توجه به مشترک بودن صیدگاه‌ها با کشور پاکستان و برداشت اصولی از ذخایر نیاز به مساعدت دریابانی، نیروهای نظامی دریایی است.

وی با بیان اینکه کل تیرهای برق پسابندر شکسته و برق قطع است، افزود: با توجه به اهمیت ذخایر آبزیان و حراست از ذخایر نیاز به اعتبار در خصوص تأمین نیرو و اعتبار برای هزینه نگهداری گلف و افزایش گلف داریم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: متأسفانه در طوفان شاهین موج‌شکن پسابندر آسیب‌دیده و نیاز به ترمیم دارد و همچنین ریزش تراشه موجب لای گرفتن اسکله شده و نیاز به دیوار محافظتی دارد.

وی گفت: تعداد بیش از ۲۰ قایق به خاطر بارش و پر شدن آب داخل حوضچه غرق‌شده و نیاز به یک دستگاه جرثقیل بوم بلند برای نجات و بیرون کشیدن هست.

رئیسی بیان کرد: تعداد ۳۰ قایق شکسته و لنج های صدمه‌دیده ۱۲ فروند در اثر طوفان بوده است و تقاضای اعتبار جهت راه‌اندازی اطفا حریق و ایمنی در بنادر صیادی استان هستیم،

وی بر تأمین اعتبار برای تجهیزات کمک ناوبری و چراغ‌های دریایی در کل بنادر شد و افزود: با توجه به اینکه بندر پسابندر سال ۱۳۷۷ به بهره‌برداری رسیده تعداد شناورهای موجود در حال فعالیت بیش از ۲ برابر ظرفیت هستند و با توجه به راه‌اندازی بازارچه مرزی پسابندر تقاضای توسعه بندر و افزایش طول اسکله پهلوگیری را داریم.

 معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: یک مشکل اساسی در اسکله زرآباد نبود اینترنت بوده که صدور مجوز و تأیید سوخت شناورها را با مشکل مواجه کرده که تقاضای فیبر نوری هست.

وی ساخت شهرک صنعتی صنایع شیلاتی در شهرزرابادیک را از خواسته‌های اساسی صیادان عنوان کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha