خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11880
۱۴۰۰/۰۷/۱۲ - ۱۱:۵۶

مزایای عضویت ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای/ دیپلماسی اقتصادی فعال دولت تقویت شود

مزایای عضویت ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای/ دیپلماسی اقتصادی فعال دولت تقویت شود
عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نمونه بارز یک دیپلماسی فعال است که منافع بسیاری را در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی برای کشورمان در بر خواهد داشت.

به گزارش اس.بی پرس، سازمان همکاری‌های شانگهای در سال 1996 با عضویت 5 کشور ازجمله چین، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان شروع به کار نمود. سپس با اضافه شدن کشورهایی مانند ازبکستان، هند و پاکستان به‌عنوان اعضای دائم خود را به‌عنوان نهادی قدرتمند به دنیا معرفی نمود. این موضوع تا جایی پیش رفت که در سال 2005 درخواست ایالات‌متحده آمریکا جهت عضویت در این سازمان را رد کرد. برخلاف نام این سازمان که از شهری در چین می‌آید هیچ ارتباطی با شهر شانگهای در چین ندارد.

کشورهای بسیار دیگری مانند بحرین، مصر، عراق، عربستان صعودی، قطر، سوریه و اوکراین نیز در صف عضویت در این سازمان قرار دارند که همچنان این امکان برای آن‌ها فراهم نشده است. افغانستان، بلاروس و مغولستان همچنان از اعضای ناظر می‌باشند. یکی از موفقیت‌های دیپلماتیک ایران در سال جاری تبدیل‌شدن از عضو ناظر به عضو دائم در سازمان همکاری‌های شانگهای می‌باشد.

 

جذابیت‌های اقتصادی سازمان همکاری‌های شانگهای

بزرگ تولیدکنندگان انرژی جهان و همچنین بزرگترین مصرف انرژی در جهان در این سازمان قرار دارند. از طرفی در حدود یک‌چهارم از خشکی‌های جهان نیز متعلق به اعضای این سازمان می‌باشد. ازلحاظ ساختار جمعیتی نیز نزدیک به 40 درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند. اختصاص یک‌سوم از رشد تولید ناخالص جهان نیز در اختیار سازمان همکاری‌های شانگهای می‌باشد. بر اساس داده‌های بانک جهانی حجم اقتصاد سازمان در سال 2017 از مرز 15 تریلیون دلار گذر کرد و 20 درصد از حجم کل 74 تریلیون دلاری اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است؛ که البته این عدد پیش از عضویت پاکستان و هندوستان، حجم اقتصادی این سازمان در پایان سال 2015 حدود 12.7 تریلیون دلار بوده است. با توسعه روبه‌جلو در سازمان همکاری‌های شانگهای و درخواست‌های بسیاری از کشورها جهت عضویت در این سازمان می‌توان انتظار رشد روزافزون حجم اقتصادی آن را انتظار داشت.

حجم معاملات ایران با کشورهای عضو پیمان شانگهای در سال 1399 بیشتر از 23 میلیارد دلار است که با پیوستن دائم ایران به این سازمان بستر افزایش صادرات به اعضای سازمان فراهم می‌شود.

آینده روشن این سازمان را می‌توان در گزارشی که شرکت چندملیتی خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز که در خصوص بررسی 32 اقتصاد بزرگ دنیا که 85 درصد از کیک اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند صورت گرفته است، یافت. این گزارش ترکیب سه اقتصاد برتر دنیا در سال 2016 را به ترتیب چین، آمریکا و هند عنوان نموده است اما در پیش‌بینی‌های خود بیان می‌کند که این ترکیب تغییر جدی خواهد داشت و به ترکیبی با ترتیب چین، هند و آمریکا تغییر خواهد کرد.

 

مزایای عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای

عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای مزایای اقتصادی بسیاری را می‌تواند برای کشورهای عضو داشته باشد. حال در همین خصوص افزایش همکاری‌های مالی و بانکی کشورهای عضو، توسعه گردشگری و تبادل هیأت‌های بازرگانی و غیره، حفظ و گسترش بازار مصرفی قابل‌توجه و بادوام برای صادرات محصولات نفتی و غیرنفتی، رفع نیازهای تکنولوژیکی و منافع مالی برای توسعه صنعتی، اعطای امتیازات و معافیت‌های مربوط به تعرفه‌های گمرکی، گسترش همکاری‌ها در بستر متنوعی از زمینه‌ها نظیر انتقال خطوط مخابراتی، حمل‌ونقل کالا و ترانزیت انرژی، عضویت ایران در این سازمان بستر افزایش صادرات کشور به اعضای این سازمان فراهم می‌شود، تأمین منافع ملی و امیدواری به آینده سیاسی و اقتصادی ایران ازجمله این مزایاست.

 

رشد ثبات و امنیت در سایه عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای

یکی دیگر از منافع سازمان همکاری‌های شانگهای بالا بردن سطح امنیت و ثبات در حوزه کشورهای عضو است. در حقیقت سازمان همکاری‌های شانگهای به‌عنوان یک سازمان امنیتی-اقتصادی معرفی‌شده است که اهداف امنیتی خود را در حوزه مبارزه با تروریسم، تجزیه‌طلبی و افراط‌گرایی عنوان نموده است. همچنین در این زمینه طی توافقی که در سال 2007 با سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) داشته قرار بر گسترش همکاری در حوزه‌های امنیت، مبارزه با جنایت و قاچاق مواد مخدر شده است.

در سال 2009 نیز طی توافقنامه‌ای بر لزوم مقابله با جنگ اطلاعاتی تأکید داشته است. همچنین در سال 2017 گزارش‌شده است که سازمان همکاری‌های شانگهای 600 نقشه ترور را خنثی نموده است و 500 تروریست را استرداد نموده است. طی چند سال گذشته، فعالیت‌های این سازمان گسترش‌یافته و شامل افزایش همکاری‌های نظامی، اشتراک اطلاعات و مبارزه با تروریسم بوده است در نتیجه جمهوری اسلامی ایران نیز قطعاً از منافع امنیتی حاصل از عضویت در این سازمان منتفع خواهد شد.

موضوع متنوع سازی که در اکثر حوزه‌ها ازجمله رشته مالی و متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری از پرکاربردترین مفاهیم است نتایجی چون افزایش سود و کاهش ریسک را در پی دارد. متنوع سازی (Diversifying) یکی از مفاهیم بسیار مهم در حوزه روابط خارجی است که نتایجی چون کاهش ریسک ناشی اتفاقات ناخواسته چون تحریم از سوی یک کشور را پوشش خواهد داد و همچنین منافع اقتصادی بسیاری را می‌تواند نصیب کشورمان نماید.

یکی از ابزارهای نوین، کارآمد و قدرتمند دولت‌ها برای کنش در فضای بین‌المللی و دستیابی به موقعیت بهتر در اقتصاد جهانی، دیپلماسی اقتصادی است. این نوع دیپلماسی عبارت است از اقدامات رسمی دیپلماتیکی که اولاً دسترسی به بازارهای خارجی را برای کسب‌وکارهای ملی تسهیل می‌کنند، ثانیاً در تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی هستند و ثالثاً بر اثرگذاری روی قوانین بین‌المللی در راستای پیشبرد منافع ملی تأکید می‌نمایند.

شایان ذکر است که دیپلماسی اقتصادی، شامل مفاهیمی همچون تحریم‌ها و مجازات به‌منظور تحت‌فشار قرار دادن کشورها و یا کمک‌های توسعه‌ای و حمایت‌های اقتصادی برای یارگیری درصحنه بین‌المللی نیز می‌باشد. در این خصوص می‌توان به تأثیرات تحریم‌های اعمال‌شده بر کشورهای ایران، روسیه یا کوبا و یا کمک‌های مالی فراوان آمریکا و ژاپن به کشورهای همسو با سیاست‌های آن‌ها اشاره کرد.

افزایش روابط دیپلماتیک به معنای گسترش همکاری‌های بین‌المللی به‌خصوص در حوزه اقتصادی بسیار برای کشورمان حائز اهمیت می‌باشد از همین رو دیپلماسی اقتصادی فعال که از نشانه‌های بروز آن ورود به پیمان‌های پولی و تجاری می‌باشد اثرگذار می‌باشند. درواقع تعامل سازنده با دنیا و توجه به متنوع سازی (diversification) سبد تعاملات با دنیا که از نشانه‌های آن عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای است می‌تواند نقش‌آفرینی ایران درصحنه تعاملات جهانی را گسترش دهد.

در پایان شایان ذکر است که پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای گامی مثبت و روبه‌جلو در جهت متنوع سازی روابط بین‌المللی و ایجاد یک دیپلماسی فعال اقتصادی و امنیتی می‌باشد که پس از تلاش‌های بسیار به ثمر نشست. نکته حائز اهمیت در خصوص این سازمان آینده‌دار بودن کشورهای عضو آن می‌باشد چراکه اکثر پیش‌بینی‌ها از آینده پیش‌روی جهان بالا رفتن رتبه اقتصادی کشورهای عضو این سازمان را نشان می‌دهد؛ اما نکته دیگر نیز لزوم توجه به ادامه همین نوع دیپلماسی فعال اقتصادی می‌باشد تا بتوانیم نقش جمهوری اسلامی ایران را بیش‌ازپیش در جامعه جهانی پررنگ‌تر و اثرگذارتر نماییم.

 

 انتهای پیام/

منبع : snn.ir

نظرات شما

capcha