خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11883
۱۴۰۰/۰۷/۱۲ - ۱۲:۱۳

اتصال مستقیم ایران به ارمنستان با تکمیل جاده تاتو

اتصال مستقیم ایران به ارمنستان با تکمیل جاده تاتو
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور برای بررسی احداث جاده جدید در مسیر ایروان عازم ارمنستان شد.

به گزارش اس.بی پرس، صبح امروز «خیرالله خادمی» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور با هیأت فنی و مهندسی برای تصمیم‌گیری در مشارکت ایران در ساخت جاده تاتو در ارمنستان، عازم این کشور شد.

خادمی و هیأت همراه توسط سفیر ایران در ارمنستان در فرودگاه ایروان مورد استقبال قرار گرفتند و به بحث و تبادل‌نظر در خصوص اهداف سفر و موضوعات مربوط به جلسات با طرف ارمنی و بررسی آخرین تحولات و اتفاقات منطقه پرداختند.

کشور آذربایجان از حدود یک ماه گذشته مقررات سخت‌گیرانه‌ای را نسبت به کامیون‌های ایرانی وضع کرده است. از مسیر حدود ۴۰۰ کیلومتری مرز نوردوز تا ایروان، آذربایجان بر کمتر از ۲۰ کیلومتر مسیر ادعای مالکیت دارد و اخیراً کامیون‌های ایرانی برای عبور از این ۲۰ کیلومتر با مشکلاتی ازجمله پرداخت عوارض و مالیات مواجه شده‌اند.

به همین دلیل هیأت ایرانی به ارمنستان سفرکرده تا با مشارکت در تکمیل جاده تاتو، مسیر دیگری جایگزین جاده گوریس – قاپان کند. تکمیل جاده تاتو که تنها کمتر از ۱۵ کیلومتر از آن باقی‌مانده، به این معنا است که ایران بدون نیاز به ورود به آذربایجان به ارمنستان می‌رسد و ازآنجا به روسیه و اروپا متصل می‌شود.

برنامه امروز هیأت فنی ایرانی بازدید از این محور در خاک ارمنستان است. ارمنستان قصد دارد که با ایمن‌سازی و تنظیم رویه جاده فرعی، این مسیر را بازگشایی کند تا جاده اصلی طراحی و در مدت‌زمان کوتاه اجرا شود.

گفتنی است که این مسیر از خطوط حیاتی برای تجارت و ترانزیت ایران به اروپا و اتصال اروپا به چین محسوب می‌شود. ازاین‌رو ایران برای ساخت و تکمیل هر چه سریع‌تر مسیر مستقیم ایران به ارمنستان اعلام آمادگی کرده است و به‌زودی مسیر باقیمانده از جاده تاتو در خاک ارمنستان با مشارکت ایران تکمیل می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha