خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11891
۱۴۰۰/۰۷/۱۲ - ۱۶:۵۴
مدیرکل دفتر مدیریت بحران:

یک هزار روستای سیستان و بلوچستان دچار تنش آبی هستند

یک هزار روستای سیستان و بلوچستان دچار تنش آبی هستند
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: یک هزار روستای این استان تحت تأثیر خشکسالی‌های پی‌درپی دچار تنش آبی هستند و آبرسانی سیار می‌شوند.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا شهرکی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با گستره پهن خود چنان شرایط جغرافیایی متنوعی دارد که در بسیاری از مواقع مخاطرات و بلایای طبیعی مختلفی را به‌یک‌باره از شمال تا جنوب تجربه می‌کند به‌طوری‌که در هفته اخیر ضمن خشکسالی دچار طوفان حاره‌ای در چابهار و کنارک و طوفان گردوخاک در شمال استان شد.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی داده‌های بلندمدت بارش نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان در ۵۵ سال اخیر، ۲۱ سال کم بارش داشته که ۱۰ سال آن از دهه ۸۰ به بعد روی‌داده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در این دوره آماری تمام چهار نوع خشکسالی «هواشناسی»، «کشاورزی»، «هیدرولوژیکی» و «اجتماعی-اقتصادی» در این استان روی‌داده است.

وی تصریح کرد: تداوم سه نوع خشکسالی محیطی سبب وقوع خشکسالی و بروز مشکلات فراوان در استان به‌ویژه نقاط روستایی شده به‌طوری‌که با خشک شدن چاه‌ها؛ شبکه آبرسانی برخی از روستاها سیار شده است.

شهرکی با اشاره به مشکلات امدادرسانی حوادث طبیعی در سیستان و بلوچستان گفت: باوجود همه اقدامات انجام‌شده به دلیل فاصله زیاد شهرهای استان از یک‌سو و هم‌زمانی چندین مخاطره طبیعی در طول سال از سوی دیگر ضروری است زیرساخت‌های امداد و نجات در استان بیش‌ازپیش تقویت شود.

به گزارش ایرنا استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران از چنان تنوع جغرافیایی و آب و هوایی برخوردار است که در نقشه‌های هوایی بلندی‌های کوه‌ها، پستی دشت‌ها و نیز آبگیرها و دریا در آن نمودی رنگارنگ به آن بخشیده است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی علاوه بر این‌که سیستان و بلوچستان را به یک استان چهارفصل تبدیل کرده، درعین‌حال چهره‌ای مخاطره‌آمیز نیز به آن بخشیده است.

شمال سیستان و بلوچستان در ادوار قدیم به دلیل وفور نعمت و وجود تالاب بین‌المللی هامون در آن به انبار غله ایران معروف بوده اما هم‌اینک پس از گذر سال‌ها این دریاچه به بستری برای بروز پدیده وحشتناک توفان شن تبدیل‌شده است.

مخاطره اصلی نواحی مرکزی سیستان و بلوچستان سیلاب‌های ویران‌کننده‌ای است که بیشتر در فصول سرد چهره خود را نمایان می‌کند و چنان شدتی دارد که هر آنچه در مسیر آن باشد لابه‌لای پیکر گل‌آلود خود محو می‌کند.

از عمده فجایع این سیلاب‌ها، آسیب به مسیرهای عبور مرور و ویران کردن روستاهای در حاشیه آبراه‌هاست.

در جنوب استان در منطقه چابهار و مکران دروازه ورود ایران به اقیانوس‌های جهان یعنی دریای عمان قرارگرفته است که در شرایط توفانی، این دریا سیمایی خشن از خود نشان می‌دهد و لنج‌های بزرگ را همچون پر کاهی به تکان وا می‌دارد، توفان‌های بزرگ یکی دیگر از مخاطرات دریایی محسوب می‌شوند و از نمونه‌های آن می‌توان به توفان آشوبا اشاره کرد که چندی قبل نزدیک بود ساحل چابهار را درنوردد و تنها امداد الهی بود که مسیر آن کج شد.

زلزله از دیگر بلایای طبیعی این استان است که به دلیل واقع‌شدن آن در نزدیکی گسل‌ها همواره شاهد وقوع زلزله‌های مختلف هستیم.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha