خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11895
۱۴۰۰/۰۷/۱۳ - ۱۷:۳۳
رئیس سازمان صمت استان:

فعال شدن ۸ واحدمعدنی تعطیل در سیستان وبلوچستان

فعال شدن ۸ واحدمعدنی تعطیل در سیستان وبلوچستان
رئیس سازمان صمت سیستان وبلوچستان گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۸ واحدمعدنی تعطیل با اشتغالزایی برای ۱۱۶ نفر در سیستان وبلوچستان فعال شده است.

به گزارش اس.بی پرس، شهرکی رئیس سازمان صمت سیستان وبلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان از نظر ذخایر معدنی آنتیموان دررتبه اول کشور، منیزیت و تیتانیوم دررتبه دوم کشورو کانسنگ طلا در جایگاه ششم کشور قرار دارد.

وی گفت: توجه به ظرفیت‌های معدنی استان موجب استقرار صنایع وابسته خواهد شد که نهایتا " ایجاد اشتغال، ارزش افزوده (فرآوری مواد معدنی)، عمران و آبادانی را در سایر نقاط استان درپی خواهد داشت.

وی افزود: توسعه صنایع معدنی با توجه به اینکه واحد‌های معدنی استان در نقاط مختلف استان پراکنده می‌باشد باعث ماندگاری جمعیت و جلوگیری از مهاجرت مردم به شهر‌های بزرگ و به دنبال آن حاشیه نشینی در شهر‌ها را کاهش خواهد داد.

شهرکی ادامه داد: درحال حاضر تعداد ۳۹۸ واحد معدنی در سطح استان با ایجاد اشتغال بیش از ۷ هزار نفر فعال می‌باشند.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون و به طورقطعی میزان ذخایر انواع مواد معدنی کشف شده در استان به رقم بالغ بر ۳ میلیارد تن رسیده است که با توجه برنامه‌های اکتشافی مستمر که در حال انجام است قطعا" به میزان ذخایر معدنی استان اضافه خواهد شد.

شهرکی ادامه داد: طی مدت ۶ ماهه امسال در سطح استان تعداد ۸ واحد معدنی غیر فعال دوباره به چرخه تولید بازگشته است که زمینه ایجاد اشتغال جهت ۱۱۶ نفر را فراهم نموده است.

گفتنی است:  ماده معدنی استراتژیک آنتیموان رسانای ضعیف گرما و برق است و از آنتیموان خالص برای ساخت انواع خاصی از دستگاه‌های نیمه رسانا و از آلیاژ این ماده معدنی درصنایع دفاعی، باتری سازی و ... استفاده می‌شود، ماده معدنی منیزیت نیز نقش اصلی را در صنایع دیرگداز و نسوز و سایر صنایع دارد، ماده معدنی استراتژیک تیتانیوم به دلیل وزن کم و استحکام زیاد در صنایع آلیاژی مانند استتفاده در بنده هواپیما و ... استفاده می‌شود، کانسنگ طلا سنگی است حاوی ماده معدنی با ذرات ریز طلا که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نمی‌باشد و زمانی که میزان آن به یک گرم در هر تن برسد، با احداث کارخانه جدایش و فرآوری قابلیت بهره برداری را دارد.

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha