خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11896
۱۴۰۰/۰۷/۱۳ - ۱۷:۳۶
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

«شاهین» پس از فعالیت ۱۲۰۰ کیلومتری در جنوب دریای عمان آرام گرفت

«شاهین» پس از فعالیت ۱۲۰۰ کیلومتری در جنوب دریای عمان آرام گرفت
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: طوفان «شاهین» پس از طی مسافت ۱۲۰۰ کیلومتری از شمال غرب هند تا جنوب دریای عمان، بالاخره به سواحل کشور عمان برخورد کرد و به طور کامل از بین رفت.

به گزارش اس.بی پرس، دوست محمد کلیم اظهار داشت: چهارشنبه گذشته کم فشار فعال در شمال غرب هند با ورود به دریای عرب به یک کم فشار حاره ای تبدیل شد و با دریافت انرژی لازم از دریا، به یک چرخند حاره ای تبدیل شد.

وی افزود: این چرخند سپس با دریافت انرژی از آب دریا به یک طوفان گرمسیری شدید تبدیل شد و به سمت سواحل ایران و دریای عمان حرکت کرد.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: طوفان پس از نزدیک شدن به سواحل استان و عبور از مقابل آن، به سمت آب‌های مرکزی دریای عمان متمایل شد و حرکتی جنوب غربی به خود گرفت.

وی ادامه داد: برآوردهای ما نشان می‌دهد که طوفان حاره ای شاهین در فاز ثانویه خود حدود یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر و در فاز اولیه از خلیج بنگال تا غرب هند با نام «گلاب» بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر طی کرده است.

کلیم تصریح کرد: طوفان شاهین پس از برخورد به ساحل کشور عمان در فاصله حدود ۱۶۰ کیلومتری از غرب مسقط به کم فشار تبدیل شد و در نهایت از بین رفت.

وی گفت: این طوفان سبب وقوع بارش‌های شدید، باد شدید و گردوخاک، سیلاب و آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌های محلی، صاعقه و افزایش شدید ارتفاع موج در مناطق ساحلی سیستان و بلوچستان شد.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس اعلام مسئولان محلی طوفان حدود ۷۰۰ میلیارد ریال به شبکه برق منطقه خسارت وارد کرده و خسارت سایر بخش‌ها همچنان درحال برآورد است.

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha