خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11900
۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۰۸:۲۸
امام‌جمعه زاهدان:

رفع مشکلات خون سیستان و بلوچستان نیازمند همکاری تمام دستگاه‌هاست

رفع مشکلات خون سیستان و بلوچستان نیازمند همکاری تمام دستگاه‌هاست
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌ و بلوچستان و امام‌جمعه زاهدان با بیان اینکه مسائل انتقال خون در استان صرفاً به یک مجموعه مرتبط نمی‌شود و باید از ظرفیت همه دستگاه‌ها استفاده کرد گفت: انتقال خون در مرکز باید نسبت به رفع مشکلات منطقه متعهد باشد.

به گزارش اس.بی پرس، آیت‌الله مصطفی محامی در دیدار مدیرکل انتقال خون استان و معاونان وی ضمن ابراز نگرانی از گزارش مشکلات بیان‌شده اظهار داشت: مشکلات موجود باید اولویت‌بندی شوند تا به‌تدریج برای رفع آن‌ها اقدام شود.

وی تسهیل در امر خون‌گیری با تأمین و تجهیز اتوبوس‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان را خواستار شد و بیان کرد: از ظرفیت خیران سلامت برای کمک در این زمینه استفاده شود و در نظر داشته باشیم که بهره‌گیری از حمایت‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی و تبیین اهمیت این موضوع برای مسئولان و خیران است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌ و بلوچستان لزوم تبلیغات برای عموم جامعه، استفاده از ظرفیت ائمه جمعه، صداوسیما و اداراتی که نیروهای متعدد دارند را متذکر شد و خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی و استفاده بهینه از خون دریافت شده و همچنین تسهیل و تسریع در نوبت‌دهی و راه انداختن کار مردم اهمیت دارد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت مهم پزشکان جهادی و آماده‌به‌خدمت بر ضرورت بهره‌گیری از این گروه تأکید کرد.

مدیرکل انتقال خون سیستان‌ و بلوچستان نیز در این نشست با ذکر این نکته که این استان ازلحاظ دریافت خون در رتبه هفتم پرمصرف‌ترین استان‌های کشور قرار دارد اما متأسفانه ازلحاظ شاخص دریافت خون در رتبه ۲۶ قرار دارد، گفت: باوجوداینکه شاخص خون‌گیری در زاهدان و زابل مناسب بوده اما در سایر نقاط استان به علت پراکندگی جمعیت و نبود امکانات مناسب دریافت خون، این شاخص پایین است.

دکتر سهیلا خسروی مشکلات اصلی انتقال خون را کمبود و محدودیت تردد اتوبوس‌های انتقال خون، کمبود پزشک، نقش منفی کرونا و مشکلات اقتصادی و معیشتی در اهدای خون و کمبود اعتبارات و کسری بودجه عنوان کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

اخبار