خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11909
۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۱۱:۲۴

خسارت ۲ میلیارد تومانی طوفان شاهین به بنا‌های تاریخی

خسارت ۲ میلیارد تومانی طوفان شاهین به بنا‌های تاریخی
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان از خسارت ۲ میلیارد تومانی طوفان شاهین و بارندگی اخیر به بنا‌های تاریخی جنوب استان و موزه چابهار خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: در بررسی مجدد توسط کارشناسان، میزان خسارت ناشی از طوفان شاهین و بارندگی اخیر در جنوب استان ۲ میلیارد تومان برآورد شد.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: به‌رغم تدابیر حفاظتی ازجمله سرکشی به بنا‌ها قبل باران و نظافت بام و آزادسازی ناودان‌ها، ازآنجاکه باران تداوم داشته و از سویی همراه با باد شدید بوده متأسفانه آسیب‌های جدی به برخی از بنا‌ها واردشده که لازم است با قید فوریت تأمین اعتبار و جبران خسارت شود.

وی ادامه داد: بیشترین خسارت به مقبره بی‌بی‌زینب و ساختمان قدیم فرمانداری چابهار واردشده که شامل شسته شدن نما‌های و تخریب بخش‌هایی از پوشش می‌شود که البته در مقبره بی‌بی‌زینب تزیینات بنا را هم تحت تأثیر قرار است داده و میزان خسارت در این دو بنا حدود ۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

جلال زایی بیان کرد: ساختمان‌های پست قدیم، گمرک و قلعه پرتغالی‌های چابهار از بنا‌های دیگری هستند که بر اثر طوفان شاهین دچار آسیب‌دیدگی شدند.

وی خاطرنشان ساخت: طی روز‌های آینده تیم کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به‌منظور بررسی بیشتر و تعیین دقیق‌تر میزان خسارت به منطقه اعزام خواهند شد تا بتوان محوطه‌های باستانی و سایر بنا‌های تاریخی را دقیق‌تر مورد ارزیابی قرار دهند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha