خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11918
۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۱۳:۰۵

شهروندان سیستان و بلوچستان تا پایان مهرماه در سامانه املاک و اسکان ثبت‌نام کنند

شهروندان سیستان و بلوچستان تا پایان مهرماه در سامانه املاک و اسکان ثبت‌نام کنند
مدیرکل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان گفت: مالکان و مستأجران ساکن در استان تا پایان مهرماه امسال مهلت ثبت‌نام و خود اظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir دارند.

به گزارش اس.بی پرس، عطاءالله اکبری مدیرکل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان موجب ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن، اخذ تصمیمات سیاستی صحیح و درنهایت تسهیل فرآیند خانه‌دار شدن تمامی اقشار جامعه می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان زمینه ایجاد سرشماری برخط نفوس و مسکن، تنظیم گری در بازار مسکن و امکان اجرای سیاست‌های مطلوب دولت ازجمله اعمال مالیات یا پرداخت یارانه‌های هدفمند فراهم می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان افزایش دقت برنامه‌ریزی اقتصادی در بخش مسکن را از دیگر مزایای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان عنوان کرد و ادامه داد: با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان فروش یا اجاره یک واحد مسکونی به چند فرد به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

اکبری افزود: در صورت ثبت نکردن اطلاعات ملک و برابر الزامات قانونی، آن واحد مسکونی خالی تلقی می‌شود و برای آن ملک برگه مالیاتی صادر و در صورت پرداخت نشدن مالیات، مالک مشمول جرائم مالیاتی می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین هر زمان که نیاز به اخذ مفاصا حساب مالیاتی برای ملک موردنظر باشد، مالک آن واحد مسکونی مکلف به پرداخت جرائم مالیاتی در خصوص ملک خواهد بود و ازآنجاکه میزان مالیات مربوطه از ۶ تا ۱۸ برابر مالیات بر اجاره تعیین‌شده است، رقم مالیات متعلقه بسیار قابل‌توجه بوده و مالک متضرر می‌شود.

اکبری افزود: به‌موجب قانون ارائه بسیاری از خدمات ازجمله افتتاح حساب، صدور چک، خرید انشعابات برق، آب و فاضلاب منوط به ثبت اطلاعات در سامانه بوده و بسیاری از خدمات بر اساس آدرس مندرج در سامانه به ساکنان ارائه می‌شود بنابراین ثبت نکردن اطلاعات و خود اظهاری در سامانه ممکن است مشکلات عدیده‌ای برای خانوار‌ها (چه ساکن و چه مالکی که خود اظهاری نکرده باشد) در استفاده از خدمات ایجاد کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: از دیگر تبعات ناشی از ثبت نکردن اطلاعات ملک، این است که وزارت نیرو مکلف است تعرفه برق کنتور این املاک را در بالاترین پلکان قیمتی محاسبه کند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha