خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11922
۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۱۹:۲۳

هشدار/چرخند شومّک 20 آبان 1400 به سیستان می‌رسد/مدیریت بحران سیستان و بلوچستان آماده باشد

هشدار/چرخند شومّک 20 آبان 1400 به سیستان می‌رسد/مدیریت بحران سیستان و بلوچستان آماده باشد
در پی پایان یافتن چرخند شاهین، چرخند شومّک 20 آبان ماه امسال به سیستان و بلوچستان می‌رسد.

اس.بی پرس_عباس نورزایی: از سال 1376 تابه‌حال یعنی 24 سال پی‌درپی، چشمانمان در انتظار آب هیرمند، چون کف ترک‌خورده‌ی هامون، خشکیده است.
فریادهای کمکِ ناشنیدۀ مان، بر دهان‌هایمان، چون رودخانۀ هیرمند و انهار کشاورزی، تلی از شن‌های روان بر خود دیده، از خروش افتاده و دیگر نای بازگویی ندارد.
اینک 20 آبان، سال گشت کشت و کار و گندم گاری است و باید برای سفره‌ی به خاک نشسته‌ی سیستانیان، مراسم ترحیمی را گرفت که تاکنون کسی از دولت‌مردان بر گرد آن، حتی فاتحه‌ای نخوانده است.
اما دولت جدید، با اعلان احتمال ورود چرخند گوبال یا شاهین، چه خوش درخشید. مقام عالی استان، همه‌ی متولیان امر را به خط کرد و با سازمان قابل قبولی، اقداماتی را انجام دادند و انشا الله پس از فروکش کردن تب رسانه‌ای، به مردم خسارت‌دیده نیز رسیدگی و خرابی‌های ناشی از آن، سرانجامی نیک یابد.
شومّک در لهجه‌ی سیستانی، به ویروسی لاعلاج یا غده‌ای سرطانی گفته می‌شود و خشکی منطقه بدان تشبیه شده است، همانی که عامل اضمحلال شوکت جهانی شهر سوخته شده است.
نبود آب برای کاشت 140 هزار هکتار زمین کشاورزی و حسرت 400 هزار نفر سیستانی ساکن و چهارصد میلیون و پانصد هزار سیستانی مهاجر و آواره‌ی دیگر نقاط کشور، از صدها چرخند و سونامی و بلای طبیعی دیگر، بزرگ‌تر است.
آقای استاندار، لحظه‌ای باخدایت خلوت کن، چشم‌هایت را ببند، جمجمه‌ات را به خدایت عاریه بده، خودت را جای کشاورزی بگذار که امیدش به باریکه آبی است که کف نهر جاری شود تا قرص نانی خشک بر سفره‌اش نشیند و اینک چون سال‌های قبل، امیدی ندارد، اشک‌هایش جاری است، اما مهاجرت و ترک دیار را برای خود، ننگ می‌دانند.
چه حالی پیدا کردی؟ آیا انگیزه‌ی بسیج دستگاه‌های پرطمطراق و عریض و طویل دولتی و حاکمیتی در وجودت زنده شد؟

اگر آری، بسم‌الله
از هم‌اکنون اقدام کن
آبی نیست که جاری شود، اما می‌توان دردهای این جمعیت را التیام بخشید:

1. تا دیر نشده، با رایزنی و دیپلماسی قوی با سران کشورهای همسایه، حقابه ی سیستان اخذ و حتی‌الامکان تا روز واقعه، برای کشت، آب در انهار جاری شود.
2. دام روستاییان از بی آذوقگی، در حال اتلاف است. در توزیع اندک سبوس سهمیه‌ای فساد وجود دارد، در طول مدتی که شرایط خشک‌سالی حاکم است، علوفه‌ای رایگان برای آنان تأمین شود.
3. به همه‌ی روستاییان، سهمیه‌ی آرد یارانه‌ای و حتی‌الامکان، رایگان داده شود.
4. با توجه به خشکی منطقه و خیزش ریز گرد ها و حرکت شن‌های روان، به عموم مردم، شیر یارانه‌ای یا رایگان داده شود.
5. در شرایط حاکم نزدیک به نیمی از سال، کسب‌وکارهای سیستان با تعطیلی و رکود مواجه هستند، از هیئت محترم وزیران یا مجلس، مصوبه‌ای برای کاهش 50 درصدی مالیات از مشاغل سیستان گرفته شود.
6. با سازمان مناسب و توزیع عادلانه، کمک‌های مردمی از داخل و خارج کشور جذب گردد. تعدادی از کشاورزان، چاهک‌هایی دارند که با آن‌یک یا دو هکتار را کشت می‌کنند، از جهاد کشاورزی بخواهید از آن‌ها بازدید برای ترمیم و تجهیز آن‌ها کمک شود.
7. به‌منظور جلوگیری از برخاست ریز گرد ها، تردد خودرو و دام در بستر هامون‌ها، ممنوع شود و به‌شدت با افراد خاطی و مأمورینی که ترک فعل می‌کنند، برخورد گردد.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha