خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11951
۱۴۰۰/۰۷/۱۷ - ۰۹:۱۶
تحقق وعده رئیس‌جمهوری؛

بازگشایی مرزهای سیستان پس از ۱۶ سال

بازگشایی مرزهای سیستان پس از ۱۶ سال
وعده بازگشایی مرزهای سیستان بعد از سفر رئیس‌جمهوری به سیستان و بلوچستان تحقق پیدا کرد تا مرزهای این منطقه با گذشت ۱۶ سال باز و شرایط اقتصادی ساکنانش را متحول کند.

به گزارش اس.بی پرس، رئیس‌جمهوری در سفر خود به سیستان و بلوچستان از بازگشایی مرزهای سیستان خبر داده بود تا روزنه‌ای باشد برای افزایش مبادلات تجاری و اتفاقاتی که آینده‌ی متفاوت برای این منطقه و مردمانش ایجاد خواهد کرد.

مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان با اشاره به بازگشایی مرزهای سیستان پس از ۱۶ سال در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خوشبختانه در روزهای گذشته هفته‌ها تلاش مسئولان منطقه‌ای و محلی با تأکید ویژه دکتر مدرس خیابانی استاندار و اختیاراتی که به گروه دادند نتیجه گرفت و بالاخره توانستیم با مقامات محلی کشور افغانستان توافق دوجانبه‌ای داشته باشیم که باعث بازگشایی و شروع دادوستد در دو طرف مرز به نفع مردم است.

مبین علی میر افزود: درنتیجه این توافق درب مستقل بازارچه مرزی میلک بازگشایی شد و مردم ما پس از ۱۶ سال می‌توانند به‌مانند سایر نقاط کشور از عواید مرز تا شعاع ۵۰ کیلومتری بهره‌مند شوند.

وی در خصوص وضعیت بازارچه مرزی گمشاد و بش دلبر نیز گفت: خوشبختانه روز گذشته گفت‌وگوها در خصوص بازگشایی بازارچه مرزی گمشاد هم مثبت بود و این بازارچه نیز از روز شنبه فعالیتش را آغاز خواهد کرد اما در خصوص مرز بش دلبر برخی ملاحظات محیط زیستی وجود دارد که بازگشایی را هم‌اینک غیرممکن کرده که در صورت حل و موافقت سازمان محیط‌زیست این مرز هم امکان بازگشایی‌اش فراهم است.

مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بازگشایی مرز سیستان به روش کوله بری فرصت اشتغال بیش از ۲ هزار سیستانی را به‌صورت مستقیم فراهم می‌کند افزود: در طرح کوله بری ساکنان مرز سیستان تا شعاع ۵۰ کیلومتری می‌توانند به‌مانند غرب کشور از امتیازات دیده‌شده در قانون استفاده کنند به این صورت که ابتدا یک نفر به‌صورت تجمیعی کالاهای خاصی را که تنها با رویه کوله بری اجازه ورود دارند از مرز سیستان بدون اخذ عوارض وارد می‌کند.

وی ادامه داد: سپس علاوه بر اینکه در مرز این کالاها از طریق کارت‌های مرزنشینی به‌صورت جزئی وارد کشور می‌شود و هر خانواده چهارنفره مرزنشین روستایی می‌تواند در ماه ۲ ونیم میلیون تومان باکارت خود از این راه کسب درآمد کند.

میر با اشاره به اینکه می‌توانیم امیدوار باشیم که به‌مانند مرزهای غربی کشور مجدداً رونق کسب‌وکار و مهاجرت معکوس مردم در این منطقه انجام پذیرد تصریح کرد: پس از ساخت جاده از بازارچه تا بندرک کشور افغانستان شروع رسمی فعالیت‌ها را خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: کشور افغانستان پای کار آمده است و دیگر هیچ مشکلی در میان راه نیست و طی روزهای آینده پس از تکمیل جاده، مردم سیستان می‌توانند پس از سال‌ها مجدداً از مرز سود ببرند.

میر ضمن تأکید بر اینکه مرز سیستان پس از ۱۶ سال مجدداً باهمت و وحدتی کم‌نظیر بین سازمان‌ها وادارات و گروه‌های مختلف در حال بازگشایی به نفع مردم و دست یکسری افراد خاص از آن کوتاه شده است بیان کرد: سال‌ها بود که مردم ما از مرز هیچ بهره‌ای‌ نبرده بودند اما تلاش‌ها و دیپلماسی چند ماه اخیر بالاخره با حضور و حمایت ویژه رئیس‌جمهوری و استاندار، سیستم‌های امنیتی اازجمله وزارت اطلاعات و قرارگاه قدس جنوب شرق کشور، مرزبانی، سازمان صمت و گمرک در حال نتیجه‌گیری به نفع مردم است و به‌زودی نتیجه اقدامات در مرز را مردم منطقه احساس خواهند کرد.

وی در مورد وضعیت بازارچه‌های جنوب سیستان و بلوچستان نیز گفت: بازارچه کوله بری میر جاوه به‌صورت محدود فعالیتش را شروع کرده که با تکمیل زیرساخت‌ها شاهد رونق و شکوفایی این مرز خواهیم بود.

مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان افزود: به‌زودی علاوه بر حوزه سیستان و میر جاوه در حوزه شهرستان گلشن و جالق در حوزه شهرستان سراوان رویه کوله بری، بازارچه مرزی کوهک روش کوله بری و خرده‌فروشی، همچنین در حوزه شهرستان راسک بازارچه مرزی پیشین رویه خرده‌فروشی، بازارچه مرزی ریمدان در حوزه شهرستان دشتیاری رویه خرده‌فروشی و با تکمیل زیرساخت‌ها در بازارچه مرزی پسابندر ورود کالا با روش ملوانی انجام خواهد شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha