خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11966
۱۴۰۰/۰۷/۱۷ - ۱۷:۲۵
ظرف ۱۵ روز گذشته؛

برنج ایرانی ارزان شد

برنج ایرانی ارزان شد
عضو هیئت‌مدیره انجمن برنج ایران با اعتقاد بر اینکه افزایش قیمت بر اثر هجمه رسانه‌ای بوده است، تأکید کرد که بازار در ۱۵ روز گذشته خوابیده و هم‌اینک رو به کاهش است.

به گزارش اس.بی پرس، علی‌اکبریان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه واردات برنج باید در زمان برداشت، ممنوع شود، گفت: مقدار مصرف برنج ۸۰ میلیون ایرانی مشخص است و تولیدات نیز معلوم است و واردات، جزئی اجتناب‌ناپذیر در بازار است.

وی با بیان اینکه امسال از خردادماه بر طبل افزایش واردات و فزونی گرفتن قیمت‌ها کوبیدند، گفت: خشک‌سالی را نیز بهانه کردند ولی جهاد کشاورزی اعلام کرد ۱۰ تا ۱۵ درصد خشک‌سالی در مزارع برنج داشتیم که در قیمت برنج تأثیرگذار نیست.

اکبریان سال‌های طلایی برنج را در سال‌های پرباران ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ عنوان و درعین‌حال اظهار کرد: باوجود کرونا و بسته شدن رستوران و تالار، اگر ۱۵ درصد کاهش تولید داشتیم بالغ‌بر ۲۵ درصد هم مصرف برنج در ۱۴۰۰ کاهش یافت.

وی تصریح کرد: جوی را ایجاد کردند که برنج در حالت عادی افزایش قیمت پیدا کرد و عده‌ای از این مسئله سود بردند.

اکبریان گفت: ما دو نوع برنج ایرانی داریم یکی کیفی و دیگری پر محصول است که اولی در خردادماه تا قیمت ۴۳ هزار تومان در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسید و برنج پر محصول ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شد که افزایش بسیار بالا پیدا کرد.

وی ادامه داد: در ۱۵ روز قبل بازار به‌طورکلی خوابیده است و برنج در مازندران و گیلان ۱۰ تا ۱۵ درصد افت قیمت داشته و عنبر بوی خوزستان نیز هنوز درنیامده است.

اکبریان با اشاره به افت قیمت‌ها در بازار اظهار کرد: برنج هاشمی تا ۲۰ روز قبل، ۴۲ هزار تومان به فروش می‌رسید؛ البته این قیمت در مرکز گیلان است ولی همان برنج امروز در بازار با افت قیمت روبه‌رو شده است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن برنج ایران با اعتقاد بر اینکه افزایش قیمت‌ها بر اثر هجمه رسانه‌ای بوده است، گفت: تمام مشکلات توسط سازمان برنج کشور حل می‌شود؛ البته اگر چنین سازمانی تشکیل شود!

 

نزدیکی قیمت برنج وارداتی و پر محصول ایرانی

همچنین مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه درباره قیمت هرروز در رسانه‌ها به مسئله برنج پرداخته است، اظهار کرد: بنده به بخشی از سخنان مهمان دیگر برنامه انتقاد دارم چون برخی از توزیع‌کنندگان یا واردکنندگان، خود تولیدکننده برنج هستند.

وی با بیان اینکه برنج یا توسط کشاورز گران اعلام می‌شود که ناشی از قیمت تمام‌شده‌ی صعودی است و یا اینکه برنج با گران‌فروشی در بازار روبه‌رو است، گفت: گران‌فروشی توسط واسطه‌های برنج ایرانی و خارجی اتفاق می‌افتد.

کشاورز در خصوص لزوم نظارت بر بازار و گران‌فروشی‌ها اظهار کرد: پارها خدمت وزیر اعلام کرده‌ایم که به‌طور متوسط ماهی ۱۰۰ تن برنج با ارز نیمایی وارد کردیم و تأکید داشتیم که از ناحیه افزایش بی‌رویه واردات برنج هیچ تهدیدی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از طرفی با این قیمت‌ها، باید توجه می‌داشتیم که هیچ ذخیره‌ای نخواهیم داشت تا برنج برای دوره مصرف دپو شود.

کشاورز افزود: قیمت برنج خارجی بسیار به برنج پر محصول ایرانی نزدیک بوده و فاصله‌ای اندک هم با برنج‌های برداشت آخرِ دوره دارد که خود به‌عنوان یک فرصت تلقی می‌شود و موجب رقابت می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha