خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11970
۱۴۰۰/۰۷/۱۷ - ۱۸:۰۳
استاندار سیستان و بلوچستان:

قانون جهش مسکن سبب خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه می‌شود

قانون جهش مسکن سبب خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه می‌شود
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: قانون جهش مسکن ضمن رونق اقتصادی، افزایش اشتغال و تقویت تولید باعث خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه و سبب امیدآفرینی در استان می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس خیابانی در جلسه شورای مسکن‌ سیستان و بلوچستان اظهار داشت: طرح جهش مسکن که عمدتاً دهک‌های یک تا چهار جامعه را در برمی‌گیرد مهم‌ترین و محوری‌ترین اولویت دولت سیزدهم به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در این راستا سیستان و بلوچستان با تجمیع امکانات و هماهنگی تمامی دستگاه‌های اجرایی عزم جدی خود را برای اجرای این قانون و تأمین مسکن نیازمندان بکار بسته است.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در نخستین جلسه شورای تأمین مسکن استان با محوریت قانون جهش مسکن نحوه تأمین زمین‌های موردنیاز برای احداث مسکن موردبررسی قرار گرفت‌.

وی بر اجرایی شدن هر چه سریع‌تر قانون جهش مسکن در سیستان و بلوچستان تأکید و افزود: مسکن‌ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل پیشران اقتصادی هر کشور که حدود ۱۲۰ فعالیت اقتصادی را در برمی‌گیرد علاوه بر تأمین مسکن نیازمندان سبب رونق اقتصادی استان می‌شود.

مدرس خیابانی افزود: متقاضیان واجد شرایط در طرح جهش مسکن در سیستان و بلوچستان باید در سامانه که به نام این طرح به‌زودی از طریق وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود ثبت‌نام کنند.

وی تأکید کرد: ازآنجایی‌که هدف این طرح اقشار آسیب‌پذیر، کارمندان و کارگران هستند ضروری است دولت بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های ساخت واحدهای مسکونی را در قالب تسهیلات بانکی مناسب با سود کم و مدت‌زمان طولانی بازپرداخت موردتوجه قرار دهد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: همچنین‌ به‌منظور اجرای هر چه‌بهتر قانون جهش مسکن در سیستان و بلوچستان مقرر شد دبیرخانه شورای تأمین مسکن نقطه نظرات تمام دستگاه‌ها و صاحب‌نظران را در تدوین هر چه‌بهتر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها ساخت مسکن دریافت کند.

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با ارائه آخرین اقدامات لازم در خصوص شناسایی اراضی مازاد دستگاه‌های اجرایی، اراضی نیازمند تغییر کاربری در کمیسیون‌های ماده پنج، اراضی نیازمند الحاق به محدوده شهری و اراضی برای شهرک‌سازی جهت رفع نیاز سالانه به مسکن اجرای این طرح مهم ملی گفت: آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه اجرایی قانون جهش مسکن در حال تدوین است که بعد از تصویب در هیئت‌وزیران به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

عطاءالله اکبری افزود: درمجموع در حوزه تحت پوشش این اداره کل نیاز سالانه به مسکن در قالب یک برنامه چهارساله مشخص‌شده است که به‌زودی فرآیند اجرا پس از ابلاغ شیوه‌نامه‌ها آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت مصمم است در افق چهارساله و در قالب این قانون تولید چهار میلیون مسکن را در کشور عملی سازد افزود: براین اساس نقش اصلی دولت در راستای تولید مسکن از طریق تأمین زمین و ایجاد تسهیلات برای مردم ایفا می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان ادامه داد: از متقاضیان درخواست می‌شود در سامانه ملی که به‌زودی بازخواهد شد ثبت‌نام کنند.

گفتنی است: بعد از اعلام مصوبه قانونی جهش مسکن و ابلاغ توسط رئیس‌جمهوری بلافاصله شناسایی اراضی موردنیاز به‌عنوان نخستین قدم در اجرای چهارچوب قانون در سیستان و بلوچستان توسط اداره کل راه و شهرسازی آغاز و نتایج آن در نخستین شورای مسکن استان مطرح شد.

در این جلسه بعد از گرفتن نقطه نظرات اعضا و با توجه به تأکید استاندار سیستان و بلوچستان مبنی بر لزوم آغاز هر چه سریع‌تر طرح مسکن در استان بنا شد اقدامات فوری شامل شناسایی اراضی الحاقی، اراضی قابل‌تغییر کاربری در کمیسیون ماده پنج و اراضی مازاد دستگاه‌های اجرایی مشخص در چهارچوب ماده ۹ و ۱۰ قانون جهش مسکن برخی از آن‌ها از طریق استان و برخی از طریق شورای عالی شهرسازی و ستاد پیگیری لازم شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha