خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11973
۱۴۰۰/۰۷/۱۷ - ۱۹:۲۳
معاون بهزیستی:

۲۷۰ نفر در خانه‌های سالمندان سیستان و بلوچستان نگهداری می‌شوند

۲۷۰ نفر در خانه‌های سالمندان سیستان و بلوچستان نگهداری می‌شوند
معاون توان‌بخشی اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک ۲۰۰ سالمند در مراکز شبانه‌روزی و ۷۰ سالمند به‌صورت روزانه در خانه‌های سالمندان استان نگهداری می‌شوند.

به گزارش اس.بی پرس، امین‌الله هاشم زهی اظهار داشت: سه مرکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان در زاهدان و زابل را به عهده‌دارند که به‌تازگی یک مرکز دیگر نیز در زاهدان ویژه آقایان با ظرفیت ۳۰ نفر افتتاح‌شده است.

وی گفت: ۲ مرکز نگهداری از سالمندان به‌صورت روزانه نیز در زاهدان و زابل وجود دارد که از صبح تا ظهر خدمات کار درمانی، گفتاردرمانی و مشاوره به افراد سالمند ارائه می‌دهد.

معاون توان‌بخشی اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان افزود: در مراکز شبانه‌روزی سالمندانی که خانواده توان مالی مناسبی برای نگهداری این افراد را ندارند یا افراد مجهول‌الهویه نگهداری و تمامی خدمات به آنان ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: به‌منظور نگهداری از سالمندان باید ماهیانه مبلغی از سوی خانواده و سازمان بهزیستی به مراکز پرداخت شود که در این استان تنها بهزیستی هرماه مبلغی را به‌عنوان یارانه پرداخت می‌کند و متأسفانه از سوی خانواده‌ها هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود.

هاشم زهی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط ویژه کرونا و اینکه سالمندان جزو گروه پرخطر هستند، در بحث نگهداری، درمان و قرنطینه اقدامات خوبی انجام‌شده اما بالا بودن هزینه‌ها مشکلی جدی برای مراکز نگهداری از سالمندان است زیرا تنها با یارانه سازمان بهزیستی خدمات‌دهی امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: بحث مشارکت‌های مردمی درزمینهٔ نگهداری از سالمندان در سیستان و بلوچستان بسیار ضعیف است که باید در این زمینه خانواده‌ها و خیرین حمایت و مشارکت کنند.

معاون توان‌بخشی اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان افزود: برنامه‌ها در سازمان بهزیستی خانواده محور است و در تلاشیم مراقبت از سالمندان در منزل انجام شود و بهزیستی تنها هزینه‌های نگهداری از معلول و سالمند یا حق پرستاری را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه ۳۲ هزار سالمند در سیستان و بلوچستان از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند. اظهار داشت: در این استان به دلیل فرهنگ غنی، سالمندان یا معلولین بیشتر در خانه و توسط خانواده نگهداری می‌شوند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha