خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11982
۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۰۷:۳۴

پیکر چهارمین ملوان لنج حادثه‌دیده طوفان در پسابندر دشتیاری پیدا شد

پیکر چهارمین ملوان لنج حادثه‌دیده طوفان در پسابندر دشتیاری پیدا شد
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: جسد بی‌جان چهارمین ملوان مفقودشده طوفان شاهین پس از هفت روز در نزدیکی نقطه صفر مرزی دریایی ایران و پاکستان و ۱۲۰ کیلومتری چابهار پیدا شد.

به گزارش اس.بی پرس، عطاالله رئیسی معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: جسد بی‌جان چهارمین ملوان مفقودشده لنج شکسته شده بر اثر طوفان حاره‌ای شاهین پس از هفت روز با تلاش نیرو‌های مردمی در ساحل صخره‌ای پسابندر دشتیاری در نزدیکی نقطه صفر مرزی دریایی ایران و پاکستان و ۱۲۰ کیلومتری چابهار پیدا شد.

عطاالله رئیسی اظهار داشت: در روز‌های گذشته اجساد سه نفر از مفقودشدگان به‌نام‌های عبدالرحمن اهل پسابندر و یک نَجار و تعمیرکار لنج تبعه پاکستان از صیادان ۲ لنج شکسته شده در همین محدوده پیداشده است.

وی ادامه داد: تیم‌های جست‌وجو و نجات مردمی برای یافتن یک صیاد باقیمانده مفقودشده دیگر در حال تلاش هستند.

او تصریح کرد: ۱۶ قایق از بندر بریس به سمت پسابندر طی چند روز اخیر عملیات جست‌وجو را انجام داده‌اند که از تلاش‌های شبانه‌روزی آن‌ها قدردانی می‌کنم.

رئیسی افزود: ۲ لنج صیادان ۱۰۰ درصد در اثر طوفان شکسته شده و بیش از ۲۰ میلیارد تومان خسارت واردشده و همچنین زیرساخت‌های بندر صیادی پسابندر و بریس و رمین به‌شدت آسیب‌دیده است.

وی به خسارت ۱۶۷ میلیارد تومانی طوفان شاهین به زیرساخت‌های حوزه شیلات سواحل مکُران اشاره کرد و ادامه داد: شبکه برق اسکله صیادی پسابندر و جاده دسترسی آن تخریب و سوله‌ها و سقف آن نیز دچار خسارت شده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان بیان کرد: درمجموع به‌جز شکسته شدن ۲ لنج، حدود ۱۰ قایق صیادی نیز آسیب‌دیده و ۲ قایق صیادی دیگر مفقود و در دریا سرگردان هستند که نیاز به اعزام بالگرد برای جست‌وجو و عملیات نجات در دریا است.

وی افزود: در طوفان شاهین موج‌شکن پسابندر هم آسیب‌دیده و به ترمیم نیاز دارد و همچنین ریزش تراشه موجب لای گرفتن اسکله شده و به دیوار محافظتی نیاز است.

به گفته رئیسی، شبکه برق، روشنایی و جاده دسترسی بندر پسابندر آسیب ۱۰۰ درصدی دیده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در کنارک جاده دسترسی در اثر طوفان به خاطر آب‌شور خوردگی نیاز به روکش دارد و همچنین نیاز جدی به فیبر نوری است، افزود: با توجه به اینکه بندر کنارک بزرگ‌ترین بندر صیادی کشور است، اما ساختمان اداری ندارد.

وی ادامه داد: اسکله هفت‌تیر شهر چابهار متأسفانه برای لایروبی نیاز به اعتبار دارد و با توجه به اینکه قول‌های از طریق اداره بنادر و دریانوردی برای لایروبی آن در سال ۱۳۹۸ داده‌شده، ولی متأسفانه عملی نشده است.

رئیسی تصریح کرد: سه بندر هفت‌تیر، رمین و تیس که در حوزه منطقه آزاد چابهار هستند، متأسفانه به خاطر نیاز به لایروبی و تأمین اعتبار محل امنی برای فعالیت شناور‌های صیادی نیست و درخواست پیگیری اعتبارداریم.

وی با بیان اینکه تمامی تیر‌های برق پسابندر شکسته و برق قطع است، افزود: با توجه به اهمیت ذخایر آبزیان و حراست از ذخایر نیاز به اعتبار در خصوص تأمین نیرو و اعتبار برای هزینه نگهداری گلف و افزایش گلف داریم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: متأسفانه در طوفان شاهین موج‌شکن پسابندر آسیب‌دیده و نیاز به ترمیم دارد و همچنین ریزش تراشه موجب لای گرفتن اسکله شده و نیاز به دیوار محافظتی دارد.

وی گفت: تعداد بیش از ۲۰ قایق به خاطر بارش و پر شدن آب داخل حوضچه غرق‌شده و به یک دستگاه جرثقیل بوم بلند برای نجات و بیرون کشیدن، نیاز است.

رئیسی بیان کرد: تعداد ۳۰ قایق شکسته و لنج‌های صدمه‌دیده ۱۲ فروند در اثر طوفان بوده است، و درخواست اعتبار برای راه‌اندازی واحد اطفای حریق و ایمنی در بنادر صیادی استان را داریم.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha