خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12040
۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۲۱:۱۵
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت مطرح کرد:

اولویت کشورهای حوزه اوراسیا در تجارت خارجی ایران

اولویت کشورهای حوزه اوراسیا در تجارت خارجی ایران
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان گفت: کشورهای حوزه اوراسیا در اولویت تجارت خارجی ایران قرار داشته و در میان کشورهای اوراسیا، روسیه و قزاقستان از جایگاه ممتازی برخور دارند.

به گزارش اس بی پرس، علیرضا پیمان پاک در دیدار با کایرات توربانف، معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان که به تهران سفرکرده است، با اشاره به رویکرد متفاوت و جدی دولت جدید در ایران به توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه و همسایگان اظهار داشت: این موضوع نه‌تنها در وزارت صنعت، بلکه از سوی شخص رئیس‌جمهوری نیز به‌صورت مکرر در برنامه‌های انتخاباتی اعلام‌شده و بر اهمیت آن اذعان شده است.

وی افزود: طبق دستور و تأکید رئیس‌جمهوری، توسعه تجارت با همسایگان پیگیری شده و بر مبنای آن برنامه‌ای برای سازمان توسعه تجارت تدوین‌شده است. بر این اساس، توسعه مناسبات تجاری و بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های موجود دو طرف، در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: قزاقستان بازار مناسبی برای محصولات ایران به شمار می‌رود و درعین‌حال نیز این کشور توان رفع بسیاری از نیازهای کشور ما را دارد.

پیمان پاک تصریح کرد: آمار پایین تجارت دوجانبه متناسب باهدف‌های دو طرف نیست و افزایش حجم مبادلات دوجانبه مهم‌ترین هدف در راستای توسعه روابط تجاری محسوب می‌شود که این امر عزم جدی طرفین را می‌طلبد.

وی با تأکید بر اینکه توافقات دو و چندجانبه در حوزه بانکی، لجستیکی و تجاری از راهکارهای رفع سریع موانع است، گفت: لازم است کانال مالی دوجانبه به‌منظور غلبه بر مشکلات تحریمی ایجاد شود که در این زمینه پیشرفت‌های قابل‌توجهی با همکاری طرف قزاق داشته‌ایم.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سفر قریب‌الوقوع هیئت بزرگ ایرانی به قزاقستان جهت هماهنگی‌های بیشتر، تأکید کرد: نمایشگاه توانمندی‌های قزاقستان در ایران و همچنین نمایشگاه توانمندی‌های ایران در قزاقستان نیز باید بر پا شود.

در ادامه این نشست، کایرات توربانف، معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با تأکید بر اهمیت ابعاد این دیدار که نشات گرفته از رویکرد توسعه منطقه‌ای قزاقستان است، گفت: کرونا موجب محدودیت‌هایی شد که مانع از پیشبرد برنامه‌های از پیش طراحی‌شده توسعه‌ای دو طرف شد.

وی افزود: با توجه به جایگاه با اهمیت سازمان توسعه تجارت ایران به‌عنوان تنظیم‌کننده تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران، تلاش کردیم تا با همکاری و هماهنگی موانع موجود را از میان برداریم، ازجمله طی این سفر ملاقات‌های بسیاری با هدف بررسی مشکلات بخش‌های مختلف و مانع زدایی همه‌جانبه از توسعه تجارت طرفین صورت گرفت.

معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان ادامه داد: این دیدارها با حضور هیئتی شامل بیش از ۲۰ نماینده از شرکت‌های بزرگ قزاق با بخش خصوصی و دولتی ایران برگزارشده که نشانگر اشتیاق و عزم دو طرف به توسعه روابط تجاری است.

توربانف همچنین پیشنهاد کرد با تسریع در برنامه‌های مشترک به‌ویژه مقدمات هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ضرر زمان ازدست‌رفته در دوران کرونا جبران شود.

برگزاری هفدهمین اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قزاقستان، موضوع تهاتر، تقویت مبادلات تجاری از طریق دریای خزر و توسعه همکاری‌ها در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اکو و همچنین اعلام آمادگی در حوزه سوآپ انرژی ازجمله مباحث محوری مورد گفتگو در این دیدار بود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha