خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12055
۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۰۴:۴۰

واکسیناسیون فراگیر علیه طاعون آغاز شد/ ۲۰۳۰ سال ریشه‌کنی طاعون

واکسیناسیون فراگیر علیه طاعون آغاز شد/ ۲۰۳۰ سال ریشه‌کنی طاعون
به گفته مسئولان سازمان دامپزشکی کشور، در ایران برای ریشه‌کن شدن طاعون نشخوارکنندگان واکسیناسیون فراگیر در دست اجرا قرار گرفته که از امسال با استفاده از ۶۰ میلیون واکسن آغاز می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که در پی حضور دام‌های اهلی در زیستگاه وحوش، هرساله خساراتی قابل‌توجه به جمعیت چهارپایانی چون کل و بز، قوچ و میش و آهو وارد می‌کند، طی روزهای گذشته در استان‌های البرز، مازندران و خراسان شمالی تائید شد.

 

اما خساراتی که در پی شیوع این بیماری از یک‌سو به دامداران و از سوی دیگر به حیات‌وحش وارد می‌شود چند سال دیگر ادامه خواهد داشت؟

کریم امیری، معاون بیماری‌های مشترک دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور به میزان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (پی‌پی‌آر) در کشور ما بومی‌شده و تا زمانی که ریشه‌کن نشود، هرساله شاهد تلفات این بیماری در میان دام‌های اهلی و حیات‌وحش خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پی‌پی‌آر پس از طاعون گاوی، دومین بیماری کاندید ریشه‌کن شدن در جهان است افزود: طبق برنامه‌ریزی OIE (سازمان جهانی بهداشت دام) پی‌پی‌آر تا سال ۲۰۳۰ در سراسر جهان ریشه‌کن خواهد شد.

امیری ادامه داد: در ایران برای ریشه‌کن شدن پی‌پی‌آر، واکسیناسیون فراگیر در دست اجرا قرارگرفته که از امسال آغاز می‌شود و امیدواریم طبق این برنامه طاعون نشخوارکنندگان کوچک تا سال ۲۰۲۵ در ایران ریشه‌کن شود.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون فراگیر یک برنامه ملی است و به‌صورت رایگان اجرا می‌شود افزود: واکسیناسیون دام‌های اهلی در سال‌های گذشته نهایتاً با ۳۰ میلیون واکسن صورت می‌گرفت درحالی‌که امسال در راستای اجرای واکسیناسیون فراگیر دام‌های اهلی، ۶۰ میلیون واکسن در نظر گرفته‌شده است. واکسیناسیون فراگیر دام‌های اهلی امسال در سراسر کشور به اجرا درخواهد آمد و پس‌ازآن سه سال متوالی، دام‌های جوان واکسینه خواهند شد. سه سال هم مراقبت داریم و این برنامه نهایتاً تا سال ۲۰۳۰ به پایان می‌رسد.

معاون بیماری‌های مشترک دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور با ابراز تأسف از خساراتی که طی سال‌های گذشته بر اثر شیوع پی‌پی‌آر به دامداران واردشده یادآور شد: ازآنجاکه عامل ابتلای وحوش به پی‌پی‌آر، حضور دام‌های اهلی در طبیعت است با واکسیناسیون فراگیر دام‌های اهلی، دیگر شاهد شیوع این بیماری در حیات‌وحش نخواهیم بود.

امیری با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ کشور در آفریقا، آسیا و خاورمیانه میزبان طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستند تأکید کرد: شانس موفقیت در ریشه‌کن کردن پی‌پی‌آر در مقایسه با بیماری‌هایی چون تب برفکی به‌مراتب بیشتر چراکه این بیماری با واکسیناسیون به‌راحتی قابل‌کنترل بوده و واکسن آن در دسترسی است. این بیماری همچنین برخلاف بسیاری از بیماری‌ها ازجمله تب برفکی، فقط یک‌سویه دارد.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی مسری گوسفند و بز است که در صورت تماس آن‌ها با حیوانات وحشی، به‌عنوان‌مثال، استفاده از آبشخور مشترک از دام اهلی به حیوانات وحشی سرایت می‌کند. بیماری PPR با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بدبو و سرفه بروز می‌کند و دام مبتلا به‌شدت لاغر شده و تلف می‌شود. ترشحات چشم، بینی، آب دهان و مدفوع حاوی مقادیر زیادی از ویروس این بیماری است و شیر حیوان نیز حاوی ویروس است.

 

انتهای پیام/

منبع : mizan.news

نظرات شما

capcha