خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12146
۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۱۷:۰۶
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی:

لیپار دریچه‌ای برای شناساندن چهره واقعی سیستان و بلوچستان است

لیپار دریچه‌ای برای شناساندن چهره واقعی سیستان و بلوچستان است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: فیلم سینمایی لیپار دریچه‌ای برای معرفی و شناساندن چهره واقعی، ظرفیت‌ها و استعدادهای استان به مردم ایران و جهان است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مسگرانی اظهار داشت: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته یکی از مباحثی که مطرح می‌شد این بود که سینما و تلویزیون چهره واقعی سیستان و بلوچستان را نتوانسته بود به‌خوبی معرفی کند و این فیلم‌ها جنبه‌های خشن و منفی را در بر داشتند ساخت فیلم‌های سینمایی که تغییردهنده این چهره باشد مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: سیستان و بلوچستان با وجود داشتن مزیت‌هایی همچون وسعت زیاد، موقعیت استراتژیک متناسب، مردمانی مهربان با فرهنگی غنی، هنری فاخر و پیشینه هنری، در آثار سینمایی ساخته‌شده طی سال‌های گذشته به‌خوبی معرفی نشده بود ازاین‌رو در سال‌های ۹۶ و ۹۷ یکسری نشست‌های مشترک با مدیرعامل بنیاد فارابی برای حمایت از آثار خوب سینماگران استان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته یکی از مشکلات ما این بود که هر کارگردان و تهیه‌کننده‌ای که برای ساخت فیلم به استان می‌آمد شناختی از این استان نداشت نهایتاً فیلم‌هایی ساخته می‌شد که اثرهای فاخری نبودند ازاین‌رو به این نتیجه رسیدیم که از هنرمندان خود منطقه برای ساخت آثار سینمایی متناسب و ارزنده استفاده کنیم.

وی گفت: در سال ۹۷ حمایت از طرح‌های سینمایی مدنظر قرار گرفت که در این میان طرح آقای حسین ریگی هنرمند صاحب‌نام استان مورد استقبال قرار گرفت و فیلم سینمایی لیپار با وجود همه مشکلات ازجمله کرونا در چابهار فیلم‌برداری و به جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان راه یافت.

مسگرانی اظهار داشت: همچنین بنیاد توسعه فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان در این سال‌ها شکل‌گرفته و اساسنامه آن ایجادشده که بر اساس آن از آثار فرهنگی و هنری استان حمایت می‌شود تا این روند ساخت آثار سینمایی فاخر ادامه پیدا کند.

وی بیان کرد: فیلم سینمایی لیپار کاری خوب و ارزنده‌ی بود که در این میان از تمام عوامل ساخت این فیلم ازجمله حسین ریگی کارگردان این فیلم و تمام کسانی که از آن حمایت کردند تشکر می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: امید می‌رود با حمایت استاندار این استان از حوزه‌ی فرهنگ و هنر شاهد تولید آثار فاخر سینمایی بیشتری برای معرفی چهره واقعی منطقه باشیم.

فیلم سینمایی لیپار به کارگردانی حسین ریگی در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک جایزه بهترین کارگردانی و بهترین دستاورد فنی را به دست آورد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پروانه زرین بهترین دستاورد فنی به مسعود سخاوت دوست سازنده موسیقی متن فیلم «لیپار» تعلق گرفت افزود: «لیپار» نخستین فیلم بلند داستانی حسین ریگی محسوب می‌شود که فیلم‌نامه این اثر توسط خود او و حسام فرهمند جو به نگارش درآمده است.

مسگرانی با اشاره به اینکه مهران احمدی، بهناز جعفری، هومن برق‌نورد، امین میری، آرزو تاج دینی، یگانه سروری مقدم، فرشته انصاری، نصیر برهان زهی بازیگران این فیلم سینمایی هستند خاطرنشان کرد: در این فیلم محمد دستواره نارویی، مهدی دین‌ محمد پور، مهران داروزائی، عرشیا سروری مقدم و فاطمه سالاری که همگی از نوجوانان بومی سیستان و بلوچستان هستند، پس از گذراندن تست بازیگری از میان ۴۰۰ متقاضی برای ایفای نقش در نقش‌های اصلی فیلم انتخاب شدند و برای اولین بار مقابل دوربین مسعود امینی تیرانی به ایفای نقش پرداختند.

وی تصریح کرد: فیلم «لیپار» با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی و حمایت استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان و منطقه آزاد چابهار ساخته‌شده و تصویرگر چهره‌ای متفاوت و با طراوت از منطقه است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha