خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12187
۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۸:۴۱
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب:

۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های آبرسانی سیستان و بلوچستان نیاز است

۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های آبرسانی سیستان و بلوچستان نیاز است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: چهار طرح آب‌رسانی برای تأمین آب پایدار استان در قانون بودجه سنواتی دارای ردیف اعتباری بوده که تا پایان سال ۹۹ بیش از چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این طرح‌ها هزینه و برای تکمیل به ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی اظهار داشت: سه هزار و ۸۴ روستا در سیستان و بلوچستان با جمعیت یک‌میلیون و ۱۷۰ هزار و ۱۸۸ نفر از آب آشامیدنی برخوردار هستند و شاخص بهره‌مندی از آب در این بخش ۷۱.۵ درصد است.

وی افزود: سیستان و بلوچستان دارای ۵۱ شهر با جمعیت یک‌میلیون و ۶۰۷ هزار و ۴۲۰ نفر بوده که از این تعداد ۵۰ شهر با جمعیت یک‌میلیون و ۵۲۴ هزار و ۳۴۶ نفر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب قرار دارد و شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی در حوزه شهری ۹۷ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان دارای پنج هزار و ۵۹۴ روستای کد دار با جمعیت یک‌میلیون و ۴۱۶ هزار و ۷۳۳ نفر بوده تصریح کرد: ۲ هزار و ۵۱۰ روستای فاقد تأسیسات آب جمعیتی بیش از ۲۵۶ هزار نفر را در خود جا داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل پراکندگی جمعیت، اولویت آب‌رسانی با روستاهای با جمعیت بالاتر به‌منظور افزایش سطح بهره‌مندی مردم از نعمت آب آشامیدنی است بیان کرد: حداکثر ظرفیت منابع آب سیستان و بلوچستان ۲۱۸ میلیون مترمکعب در سال است که هم‌اینک ۶۳ میلیون مترمکعب آن از منابع سطحی و ۸۵ میلیون مترمکعب در سال از منابع زیرزمینی از طریق ۱۷۶ حلقه چاه در مدار بهره‌برداری تأمین می‌شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: تعداد تصفیه‌خانه‌های در مدار بهره‌برداری سه واحد در شهرستان‌های زابل، زهک و زاهدان با ظرفیت ۲ هزار و ۹۰۰ لیتر در ثانیه و ۲ واحد در دست‌ساخت در شهرستان‌های چابهار و خاش به ظرفیت یک‌هزارم ۶۰۰ لیتر در ثانیه است.

وی تصریح کرد: طرح آب‌رسانی به سیستان با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد در حال اتمام است و طرح آب‌رسانی به چابهار و کنارک با توجه به نگاه ویژه دولت به این طرح، امید می‌رود با تزریق اعتبارات موردنیاز تا ۲ سال آینده به اتمام برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان ادامه داد: آب‌رسانی به شهر خاش که فاینانس ماده ۵۶ بوده و در مرحله مناقصه و فرآیند انتخاب پیمانکار است و همچنین آب‌رسانی به نوک‌آباد نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی به اقدامات موردنیاز برای تأمین آب آشامیدنی شهرهای سیستان و بلوچستان در راستای رفع کمبودها اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ظرفیت مهم و استراتژیک آب‌های زیرزمینی دشت تهلاب و همچنین تخصیص مصوب شده به میزان ۲۰ میلیون مترمکعب در سال برای آب آشامیدنی شهر زاهدان و روستاهای مسیر این طرح می‌تواند به‌عنوان بهترین گزینه تأمین آب این شهر با توجه به خشک‌سالی‌های موجود و عدم آورد رودخانه هیرمند به دشت سیستان تلقی شود.

قاسمی ادامه داد: همچنین آب‌رسانی از مک سوخته (روتک) که مطالعات آن توسط آب منطقه‌ای انجام‌شده جزو طرح‌هایی برای شهرستان سراوان یکی از شهرهای بزرگ سیستان و بلوچستان بوده که با معضل کمبود آب مواجه است آغاز خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این آب‌رسانی از سد ماشکید علیا و سفلی برای سه شهرِ سراوان، سوران و مهرستان و ۴۹ روستا انجام خواهد شد و آب‌رسانی از جلگه چاه هاشم نیز که مطالعات آن توسط شرکت آب و فاضلاب برای روستاهای مسیر و شهر فنوج به اتمام رسیده در انتظار تخصیص ردیف اعتباری است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به وضعیت سامانه نمک‌زدایی موجود گفت: در سطح استان از طریق سامانه‌های نمک‌زدایی آب آشامیدنی موردنیاز شهروندان در شهرهای زاهدان، چابهار و کنارک و تعدادی از روستاهای شهرستان دشتیاری تأمین می‌شود و با پیگیری‌های انجام‌شده در سفر اخیر وزیر نیرو به استان یک مجوز دیگر به میزان ۵۰ هزار مترمکعب برای طرح آب‌شیرین‌کن جنوب منطقه اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به طرح‌های مهم حوزه روستایی بیان کرد: هم‌اینک ۱۵ مجتمع آب‌رسانی بزرگ و ۱۰ پروژه تک روستایی در برنامه اجرایی سیستان و بلوچستان قرار دارد که با تکمیل این مجتمع‌ها شاخص بهره‌مندی از آب روستاهای استان به ۸۳ درصد می‌رسد.

قاسمی به جهش ۲ برابری اعتبارات اشاره کرد و گفت: در سال جاری جهش خوبی را در اعتبارات شاهد بودیم در بخش شهری حدود ۶۲۷ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم که ۶۰ درصد آن تخصیص‌یافته و در بخش روستایی ۵۸۳ میلیارد اعتبار مصوب بوده که ۲۲ درصد تخصیص‌یافته و بخش فاضلاب نیز ۲۹۷ میلیارد تومان که ۱۲۸ میلیارد تخصیص داشته است.

وی با بیان اینکه درمجموع از یک هزار و ۵۰۷ میلیارد تومان اعتباری که مصوب شده ۷۵۰ میلیارد تومان تاکنون تخصیص‌یافته تصریح کرد: اشکال بزرگ در بحث تخصیص این بوده که عمده این تخصیص‌ها از جنس اسناد خزانه است و بر اساس قانون به ازای هرسال ۱۵ درصد سود به پیمانکاران تعلق می‌گیرد که در این شرایط ارزش این پول حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند اما در کل به نسبت سال گذشته رشد ۲ برابری را شاهد هستیم و به این اعتبارات نیز به‌زودی یک رقم بسیار خوب از محل محرومیت‌زدایی اضافه خواهد شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha