خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12211
۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۲:۳۷
عضو هیئت علمی دانشگاه ویسکانسین آمریکا:

دُز یادآور واکسن کرونا باید سریعتر به افراد بالای ۶۵ سال تزریق شود

دُز یادآور واکسن کرونا باید سریعتر به افراد بالای ۶۵ سال تزریق شود
عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا ضمن تفسیر مطالعه شیراز در مورد کارآمدی پنج‌درصدی واکسن سینوفارم در جلوگیری از ابتلا به عفونت کرونا به تزریق دز یادآور واکسن سینوفارم در سالمندان و حتی‌الامکان با واکسن متفاوت تأکید کرد و گفت: باید تزریق واکسن یادآور برای افراد بالای ۶۵ سال هر چه سریعتر لحاظ شود.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر بهنام حاجی حسینلو با اشاره به نامه‌ای که در فضای مجازی به مطالعه شیراز شهرت یافته و تأثیرگذاری واکسن‌ها را بر روی ۳۸۸ هزار نفر در استان فارس نشان می‌دهد، گفت: در این نامه تاثیر گذاری واکسن سینوفارم بسیار پایین و در پنج درصد جلوگیری از عفونت اعلام‌شده است که نیاز به تفسیر بیشتری دارد. البته در همین مطالعه تاثیر این واکسن بر جلوگیری ۶۵ درصدی از مرگ‌ومیر نشان داده‌شده است.

این متخصص بیماری‌های داخلی و مراقبت‌های حاد بیمارستانی ادامه داد: عده‌ای در واکنش به این مطالعه آن را بی اعتبار دانسته و عده‌ای نیز نگران تأثیرگذاری پایین واکسن سینوفارم شده‌اند. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع باید به روش‌های تحقیق دقت کرد. مطالعه شیراز یک مطالعه دنیای واقعی یا real world study است که با کار آزمایی تصادفی کنترل‌شده یا RCT تفاوت دارد.

به گفته دکتر حاجی حسینلو در مطالعه دنیای واقعی حجم انبوهی از جمعیت بدون تصادفی سازی به گروه مداخله و عدم مداخله تقسیم‌بندی می‌شوند و کنترل عوامل مداخله‌گر در این نوع مطالعات بسیار مشکل است. در حالی که در کار آزمایی بالینی شرکت‌کنندگان در گروه مداخله و گروه کنترل کاملا از نظری عواملی که می‌تواند مداخله‌گر باشد مانند سن، جنسیت، نژاد، بیماری‌های زمینه‌ای باهم مطابقت داده می‌شوند یا اصطلاحاً مَچ می‌شوند.

وی با اشاره به اهمیت عوامل مداخله‌گر در مطالعات گفت: در مطالعه دنیای واقعی عوامل مداخله‌گر از بین نمی‌روند، جزئیات موردبررسی قرار نمی‌گیرد و پیچیدگی تکنیکی و دقتی که در کار آزمایی تصادفی کنترل‌شده وجود دارد در چنین کار آزمایی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا تاکید کرد: البته مطالعه دنیای واقعی هم ملزومات خاصی را می‌طلبد؛ مثلا مدیریت کیفیت داده‌ها یا DQM و آنالیز آماری حجم بسیار بزرگی از داده‌ها در مطالعه دنیای واقعی بسیار مهم است ولی در کل پیچیدگی‌های تکنیکی یک کار آزمایی بالینی را ندارد. بر همین اساس، اگرچه قطعا برای تحلیل دقیق‌تر و بررسی شرایط مطالعه و میزان رعایت استانداردها بهتر است منتظر مقاله نهایی ماند ولی کاملا بی اعتبار کردن اطلاعات این جدول نیز درست نیست.

وی با اشاره به اینکه دقت مطالعه دنیای واقعی پایین است و نمی‌توان برداشت نهایی را انجام داد، گفت: همین مطالعه اگر در استان‌های دیگر انجام شود نتایج می‌تواند متفاوت باشد زیرا عوامل مداخله‌گر لحاظ نشده‌اند؛ بنابراین نیازمند تعداد زیادی از آنالیزهای دنیای واقعی برای نتیجه‌گیری نهایی هستیم.

دکتر حاجی حسینلو افزود: اگر اطلاعات این جدول را نهایی فرض کنیم باید بتوانیم آن را ریشه‌یابی کرده و سپس راه حل ارائه بدهیم. نکته بسیار مهم در ریشه‌یابی این قضیه این واقعیت است که اکثر افرادی که واکسن سینوفارم را در زمان این مطالعه دریافت کرده بودند افراد بالای ۶۵ سال بوده‌اند و این بر ما مشخص است که اطلاعات ارایه شده توسط سازندگان واکسن سینوفارم به گروه مشورتی سازمان جهانی بهداشت در مورد تاثیر گذاری این واکسن بر روی این گروه سنی کیفیت مطلوبی نداشته است. حال با ریشه‌یابی مشکل باید به دنبال راه حل بود.

دکتر حاجی حسینلو افزود: این مطالعه تاکیدی بر این است که باید تزریق واکسن یادآور برای افراد بالای ۶۵ سال هر چه سریعتر لحاظ شود.

وی درباره اینکه از چه واکسنی باید برای دز یادآور استفاده کرد، گفت: با توجه به کارایی نه‌چندان مناسب این واکسن بر روی افراد بالای ۶۵ سال به نظر بهتر است واکسن دیگری به عنوان یادآور به این افراد تزریق شود.

این متخصص بیماری‌های داخلی و مراقبت‌های حاد بیمارستانی با تاکید بر نتایج اولین مطالعه‌ای که به‌تازگی در مورد تزریق دز یادآور متفاوت از واکسن تزریق‌شده برای سه واکسن مدرنا، فایزر و جانسون اند جانسون صورت گرفته، گفت: بر اساس این مطالعه وقتی از همان واکسن به عنوان بوستر یا یادآور استفاده‌شده ۴.۲ تا ۲۰ برابر افزایش آنتی بادی مشاهده‌شده ولی وقتی از واکسن متفاوت به عنوان یادآور استفاده‌شده ۶.۲ تا ۷۶ برابر آنتی بادی تولیدشده است که تفاوت بسیار قابل توجهی است. این مطالعه می‌تواند سنگ بنایی بر این فلسفه باشد که می‌تون از دز متفاوت برای یادآور استفاده کرد.

وی افزود: حتی اگر مطالعه شیراز کاملا درست و تکنیکال باشد نهایتا می‌توان نتیجه گرفت دز یادآور با واکسن متفاوت را مخصوصا در افراد مسن باید بسیار جدی گرفت.

وی برخورد علمی و بر اساس مستندات و اویدنس‌ها با مباحث و اجتناب از برداشت سطحی را ضروری عنوان کرد و گفت: تفسیر مطالعات دنیای واقعی بسیار مهم است و تفسیر غلط از یک مطالعه می‌تواند نتایج زیانباری را داشته باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha