خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12234
۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۰۹:۴۱
مدیرعامل آب و فاضلاب استان:

۲۵۱۰ روستای سیستان و بلوچستان فاقد تأسیسات آب هستند

۲۵۱۰ روستای سیستان و بلوچستان فاقد تأسیسات آب هستند
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: ۲۵۱۰ روستای استان فاقد تأسیسات آب هستند که جمعیتی بالغ‌بر ۲۵۶ هزار نفر را در خود جا داده‌اند.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی افزود: همچنین ۳۰۸۴ روستا با جمعیت بر ۱ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۱۸۸ نفر از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند و شاخص بهره‌مندی از آب شرب در این بخش ۷۱.۵ درصد است.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل پراکندگی جمعیت، اولویت آب‌رسانی با روستاهای با جمعیت بالاتر به‌منظور افزایش سطح بهره‌مندی مردم از نعمت آب شرب است.

وی گفت: حداکثر ظرفیت منابع آب استان ۲۱۸ میلیون مترمکعب در سال است که در حال حاضر ۶۳ میلیون مترمکعب آن از منابع سطحی و ۸۵ میلیون مترمکعب در سال از منابع زیرزمینی از طریق ۱۷۶ حلقه چاه در مدار بهره‌برداری تأمین می‌شود.

قاسمی بیان کرد: طرح آب‌رسانی به شهر سیستان نیز با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد در حال اتمام است.

وی ادامه داد: آب‌رسانی به شهر خاش که فاینانس ماده ۵۶ هست و در مرحله مناقصه و فرآیند انتخاب پیمانکار است و همچنین آب‌رسانی به نوک‌آباد نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

قاسمی افزود: علاوه بر این آب‌رسانی از سد ماشکید علیا و سفلی برای ۳ شهرِ سراوان، سوران و مهرستان و ۴۹ روستا انجام خواهد شد و آب‌رسانی از جلگه چاه هاشم نیز که مطالعات آن توسط شرکت برای روستاهای مسیر و شهر فنوج به اتمام رسیده است و در انتظار تخصیص ردیف اعتباری است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان با اشاره به وضعیت سامانه نمک‌زدایی موجود گفت: در سطح استان از طریق سامانه‌های نمک‌زدایی آب شرب موردنیاز شهروندان در شهرهای زاهدان، چابهار و کنارک و تعدادی از روستاهای شهرستان دشتیاری تأمین می‌شود و با پیگیری‌های انجام‌شده در سفر اخیر وزیر نیرو به استان یک مجوز دیگر به میزان ۵۰ هزار مترمکعب برای طرح آب‌شیرین‌کن جنوب استان اضافه خواهد شد

قاسمی با اشاره به طرح‌های مهم حوزه روستایی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ مجتمع آب‌رسانی بزرگ و ۱۰ پروژه تک روستایی در برنامه اجرایی استان قرار دارد که با تکمیل این مجتمع‌ها شاخص بهره‌مندی از آب روستاهای استان به ۸۳ درصد می‌رسد. همچنین ۱۵ مجتمع آب‌رسانی روستایی نیز در حال مطالعه می‌باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha