خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12242
۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۱:۲۳

اجرای کمپین واکسیناسیون سرخک از آبان در سیستان و بلوچستان

اجرای کمپین واکسیناسیون سرخک از آبان در سیستان و بلوچستان
رئیس مرکز بهداشت شهرستان خاش و تفتان از اجرای برنامه واکسیناسیون تکمیلی سرخک و سرخچه در شهرستان خاش و تفتان هم‌زمان با آغاز به کار «کمپین واکسیناسیون سرخک در جنوب شرق کشور» از ۲۱_۸ آبان ماه خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، علی‌نقی زاده گفت: شناسایی و گزارش مواردی از بیماری سرخک در برخی از شهرستان‌های استان و کشورهای هم‌جوار شرقی در سال جاری بسیار نگران‌کننده بوده و به دلیل سرایت‌پذیری شدید این بیماری، باید شهروندان عزیز واکسیناسیون کودکان خود را علیه سرخک بسیار جدی بگیرند.

وی ادامه داد: با اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی سرخک کودکان ۹ ماه تا ۷ ساله از ۸ تا ۲۱ آبان ماه امیدواریم بتوانیم از گسترش بیشتر بیماری در استان پیشگیری کنیم.

وی با بیان اینکه الویت اول ما اجرای موفق واکسیناسیون کرونای دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله در کنار واکسیناسیون سایر گروهای سنی با مشارکت مردم، مدیران و مربیان اداره آموزش‌وپرورش در راستای تسهیل در شرایط بازگشایی مدارس است گفت: بحث تعلیم و تربیت دانش آموزان در سال گذشته در سایه سنگین بیماری کرونا آسیب‌های جدی دیده که می‌طلبد با مشارکت مدیران، مربیان مدارس و اولیای دانش آموزان بتوانیم واکسیناسیون دانش آموزان را طی یک هفته به سرانجام برسانیم.

نقی زاده ادامه داد: گزارش‌گیری روزانه پیشرفت واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲_۱۸ سال الزامی بوده و می‌بایست با پیگیری به‌موقع کاردانان مراکز نسبت به توزیع متناسب واکسن در منطقه اقدام کنیم.

کارشناس ناظر برنامه واکسیناسیون مرکز بهداشت اظهار کرد: تدوین برنامه عملیاتی اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی سرخک در کودکان ۹ ماه تا ۷ سال، آموزش و اطلاع‌رسانی عمومی، آموزش نیروهای محیطی و توجیه آن‌ها کاملاً ضروری بوده و در نیمه اول آبان ماه اجرایی خواهد شد.

مسئول واحد بیمارهای شهرستان خاش در ادامه گفت: با توجه به بازگشایی کامل مدارس تا نیمه دوم آبان ماه، پوشش کامل واکسیناسیون کرونا بسیار ضروری بوده و لازم است این شاخص حداقل به ۸۰ درصد ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: کمپین واکسیناسیون سرخک و سرخجه گروه سنی ۹ ماه تا ۷ ساله از ۸ لغایت ۲۱ آبان ماه به‌صورت فعال در روستا و غیرفعال در شهر اجرا خواهد شد.

وی گفت: کشف و شناسایی موارد بیماری سرخک و سرخچه در اغلب شهرستان‌های استان و کشورهای هم‌جوار مثل افغانستان و پاکستان، تردد و تبادل جمعیتی بالا با کشورهای همسایه شرقی، کاهش مراجعات مردم به مراکز بهداشتی و درمانی جهت دریافت مراقبت‌های گروه‌های سنی مختلف ازجمله تهدیدهای حوزه سلامت در سال جاری است.

مسئول واحد بیمارهای خاش ادامه داد: سرخک سرایت‌پذیری و عوارض زیادی دارد. با تبلیغات جعلی گروه‌های ضد واکسن، واکسیناسیون فرزندان خود علیه این بیماری را به تأخیر نیندازید، مواردی از بیماری سرخک در کشور دیده‌شده که مهم‌ترین دلیل آن، عدم مراجعه والدین برای واکسیناسیون به‌موقع کودکان از ترس ابتلا به بیماری کروناست، تب بالا، سرفه، آبریزش بینی، چشم‌های قرمز، ورم ملتحمۀ چشم و بثورات جلدی ۳ تا ۵ روز پس از شروع دیگر علائم، از نشانه‌های بیماری سرخک می‌تواند باشد. در صورت مشاهده این علائم، به پزشک مراجعه کنید

وی افزود: چنانچه واکسن MMR یک‌سالگی یا 18 ماهگی فرزندتان را به هر دلیلی به تأخیر انداخته‌اید، هرچه سریع‌تر برای دریافت رایگان این واکسن، تلفنی با پایگاه سلامت یا مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونتتان تماس گرفته و با هماهنگی قبلی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha