خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12267
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۰:۱۲
رئیس دیوان محاسبات:

نمی‌توانیم قیمت‌ها را در کوتاه‌مدت واقعی کنیم/ هزینه هدر رفت انرژی را نباید از مردم بگیریم

نمی‌توانیم قیمت‌ها را در کوتاه‌مدت واقعی کنیم/ هزینه هدر رفت انرژی را نباید از مردم بگیریم
رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت: زیرساخت‌های ما بعضاً فرسوده هستند و این مسئله باعث هدر رفت منابع می‌شود، ازاین‌رو ما نباید پول و منابع این هدر رفت انرژی را از مردم بگیریم و باید زودتر این موارد را اصلاح کنیم؛ باید برنامه‌ریزی‌شده در این راستا حرکت کنیم و اصلی‌ترین کار دولت جدید هم باید همین باشد.

به گزارش اس.بی پرس، مهرداد بذرپاش با اشاره به ارقام بالای یارانه پنهان در کشور گفت: رقم یارانه پنهان به‌ویژه در بخش مصارف مربوط به انرژی گاز بسیار بالاست و اگر ما تصمیم درستی را برای اصلاح نظام یارانه‌ای کشور اتخاذ نکنیم، مشکلات به همین شکل باقی خواهد ماند.

 

بخش جدی از منابع کشور در قالب یارانه‌های پنهان مصرف می‌شود

وی با بیان اینکه بخش جدی از منابع کشور در قالب یارانه‌های پنهان مصرف می‌شود، اظهار داشت: اگر ما این مسئله را اصلاح نکنیم همیشه منابع کسری بودجه خواهیم داشت و همیشه عقب خواهیم ماند و در ادامه همین‌طور این فاصله معنادار خواهد شد.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور بیان داشت: در حال حاضر ممکن است با تراز مالی، تراز سرمایه‌ای و عملیاتی را جبران کنیم، اما اگر این ارقام مقداری بیشتر شوند تراز مالی هم قابلیت پوشش لازم را نخواهد داشت.

 

در کوتاه‌مدت نمی‌توانیم همه قیمت‌ها را واقعی کنیم

بذرپاش با بیان اینکه ما در کوتاه‌مدت نمی‌توانیم همه قیمت‌ها را واقعی کنیم، بیان داشت: ما باید بسیاری از این موارد را در کاهش هدر رفت‌ها جبران کنیم. به‌عنوان‌مثال ما باید اصلاح شبکه آبی و برقی را مدنظر قرار دهیم.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور تأکید کرد: به‌عنوان‌مثال در حوزه برق و نیروگاه‌های حرارتی اگر دما از ۱۵ درجه بالاتر برود، به ازای هر یک درجه افزایش یک‌درصدی را از دست خواهیم داد لذا تنها ما ۱۱ هزار مگاوات از این محل را از دست می‌دهیم، آن‌ها به این دلیل که نیروگاه‌های حرارتی خودمان را به نیروگاه‌های تجدید پذیر، بادی و خورشیدی و ... تبدیل نکرده‌ایم بنابراین ما از این طریق می‌توانیم جلوی هدر رفت برق را بگریم.

 

ما نباید منابع هدر رفت انرژی را از مردم بگیریم

بذرپاش با بیان اینکه ما در یک فرآیند بلندمدت باید به آزادسازی قیمت‌ها فکر کنیم و نباید به‌سرعت از طریق گران کردن، کار‌ها را پیش ببریم، تصریح کرد: زیرساخت‌های ما بعضاً فرسوده هستند و این مسئله باعث هدر رفت منابع می‌شود، ازاین‌رو ما نباید پول و منابع این هدر رفت انرژی را از مردم بگیریم و باید زودتر این موارد را اصلاح کنیم، بنابراین باید برنامه‌ریزی‌شده در این راستا حرکت کنیم و اصلی‌ترین کار دولت جدید هم باید همین باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : mizan.news

نظرات شما

capcha