خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12325
۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۶:۳۶
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان:

خطبه‌های نماز جمعه محل بیان گلایه‌ها با زبان تند نیست

خطبه‌های نماز جمعه محل بیان گلایه‌ها با زبان تند نیست
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام‌جمعه زاهدان گفت: خطبه‌های نماز جمعه محل بیان گلایه‌ها آن‌هم با زبان تند نیست زیرا در چنین حالتی فرد مسئول یا سکوت کرده و یا به لجبازی خواهد پرداخت که درنهایت کاری پیش نخواهد رفت.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در همایش ائمه جمعه سیستان و بلوچستان ضمن گرامیداشت هفته وحدت و قرائت و تفسیر آیه ۱۰ سوره مبارکه حجرات اظهار داشت: مؤمنان برادر یکدیگر هستند و اگر درگیری و نزاع بین برادران پیش آمد باید از خداوند بترسند و این واژه ایمان در آیه قرآن زمینه برادری همه مسلمانان بوده و خداوند عوامل زمینه‌ساز خدشه بر وحدت را حرام کرده است.

وی افزود: عیب‌جویی، غیبت، قرار دادن القاب بر روی دیگر و تجسس ازجمله عواملی است که طبق قرآن از آن منع شده است زیرا بر هم زننده وحدت بین مسلمین است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه وحدت دارای ابعاد مختلف است خاطرنشان کرد: وحدت در بین علما نیازمند این است که علما در روابط بین خود وحدت و مودت داشته باشند زیرا در جایگاه خاصی قرار داشته و در پیشگاه مردم هستند و نمی‌توانند مردم را به رعایت مسائل توصیه اما خود به آن عمل نکنند.

وی با بیان اینکه انس، الفت و اخوت بین علما، مسئولان و مردم یکی دیگر از ابعاد وحدت بوده تصریح کرد: برای رشد در زمینه‌های مختلف نیازمند وحدت در جامعه هستیم و علما باید با مردم احساس برادری و یکرنگی داشته و مشکلات و موفقیت آن‌ها را از خود بدانند.

 محامی ادامه داد: در مواجهه با مسئولان نگاه ما باید نگاهی برادرانه باشد و در پیگیری مطالبات مردم زبان تند و نا به‌جا نداشته باشیم.

وی افزود: در صورت انجام همه پیگیری‌ها و عدم دریافت نتیجه آخرین مرحله کار طرح گلایه‌ها آن‌هم با رعایت انصاف و زبانی نرم در خطبه‌های نماز جمعه است.

امام‌جمعه زاهدان تصریح کرد: وحدت در میان مردم از همه اقوام و مذاهب یکی از نیازهای ضروری و دارای اولویت جامعه اسلامی به‌ویژه در استان ما است و متأسفانه گاهی برخی علمای شیعه و سنی به علت عدم شناخت از فضای سیستان‌وبلوچستان باعث ایجاد تفرقه و درگیری می‌شوند.

وی با تأکید بر حل مشکلات میان شیعه و سنی خاطرنشان کرد: باید نمونه عملی وحدت را نشان دهیم و نیازمند کرامت‌های اخلاقی، ازخودگذشتگی، ایثار، انصاف، تواضع، بصیرت، هوشیاری و پرهیز از خودخواهی، تکبر و کارهای جاهلانه هستیم.

 محامی با اشاره به اهتمام جدی به امربه‌معروف و نهی از منکر تأکید کرد: دو واجب فراموش‌شده ابزاری برای اصلاح جامعه و نیازمند اقدامات مختلف ازجمله احیای ستادهای امربه‌معروف و نهی از منکر و نیز ارائه آموزش است.

وی با اشاره به تدوین اطلس نیازهای فرهنگی هر شهرستان از سوی ائمه جمعه خاطرنشان کرد: تدوین این سند برای اطلاع از نقاط ضعف و برنامه‌ریزی در جهت رفع موانع و مشکلات و اولویت‌بندی کار بسیار مهم است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha