خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12343
۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۸:۰۸

هشدار یک نماینده به محرابیان درباره کمبود برق

هشدار یک نماینده به محرابیان درباره کمبود برق
رئیس کمیته اقتصاد انرژی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو نسبت به کمبود برق هشدار داد.

به گزارش اس.بی پرس، مجتبی توانگر نماینده تهران و رئیس کمیته اقتصاد انرژی کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای با هشدار به علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو نسبت به کمبود برق تولیدی در کشور گفت که در صورت وجود برنامه زمان‌بندی‌شده و عملیاتی برای تأمین پایدار برق در تابستان 1401، این برنامه در اختیار این کمیته قرار گیرد تا با همکاری بین دولت و مجلس از بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر به مصرف‌کنندگان برق جلوگیری شود.

متن نامه مجتبی توانگر به وزیر نیرو به شرح زیر است:

 

جناب آقای علی‌اکبر محرابیان

وزیر محترم نیرو

با سلام و احترام

همانطور که مستحضر هستید، طبق صدر اصل (44) قانون اساسی مسئولیت نهایی تأمین نیروی برق کشور به عهده وزارت نیرو واگذارشده است. متأسفانه، به نظر می‌رسد وزارت نیرو بنا به دلایلی اعم از عدم‌کفایت سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های جدید، تأخیر در اجرای برنامه‌های تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی، افت قابل‌ملاحظه نزولات جوی در سال آبی گذشته و غیره، موفق به تأمین انرژی برق موردنیاز کشور نگردید. در نتیجه این وضعیت، کشور با افت درآمد ملی، کاهش رفاه عمومی و خسارت به بنگاه‌های تولیدی مواجه گردید.

بدیهی است، تداوم این شرایط در سال آینده آثار و تبعات به‌مراتب زیان‌بارتری به وجود خواهد آورد؛ زیرا در سال جاری، حداکثر نیاز مصرف اصلاح‌شده در پیک روز، به بیش از 67 هزار مگاوات بالغ شد. این در حالی است که حداکثر قدرت تأمین‌شده در لحظه پیک سال 1400، با ریسک بالا به حدود 55.1 هزار مگاوات رسید؛ بنابراین کشور در لحظه پیک امسال با کمبود بی‌سابقه 11.9 هزار مگاوات مواجه شد؛ بنابراین مشاهده می‌شود که حدود 17.7 درصد از مصرف مشترکین تأمین نشده است.

درصورتی‌که روند رشد اوج بار مصرفی همچون سال‌های اخیر تقریباً 5 درصد در نظر گرفته شود، پیک مصرف سال 1401 به رقم 70.3 هزار مگاوات بالغ خواهد شد؛ بنابراین در صورت تداوم وضع موجود در تأمین حداکثر توان، کمبود برق در زمان اوج مصرف سال 1401 به رقم 15.2 هزار مگاوات معادل 21.6 درصد از مصرف مشترکین در زمان پیک خواهد شد. بی‌شک برای جبران این میزان کمبود برق در کشور، احتیاج به برنامه‌ریزی دقیق و قابل‌اجرا با پیگیری مستمر در بازه زمانی موجود تا خردادماه سال 1401 احساس می‌شود.

خواهشمند است، چنانچه برنامه زمان‌بندی‌شده و عملیاتی برای تأمین پایدار برق در تابستان 1401 تهیه‌شده است، دستور فرمایید در اختیار کمیته اقتصاد انرژی کمسیون اقتصادی قرار گیرد. امید است با همکاری و تعامل میان دولت و مجلس، اجرای کامل این برنامه تسهیل شود و از بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر به مصرف‌کنندگان برق جلوگیری شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha