خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12345
۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۸:۲۵

اجرای واکسیناسیون سرخک، سرخجه و اوریون از ۸ آبان در سیستان و بلوچستان

اجرای واکسیناسیون سرخک، سرخجه و اوریون از ۸ آبان در سیستان و بلوچستان
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: جهت پیشگیری از بیماری سرخک، سرخجه و اوریون، عملیات واکسیناسیون تکمیلی از ۸ لغایت ۲۰ آبان ماه در استان سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سید مهدی طباطبایی افزود: ایمن‌سازی یکی از شناخته‌شده‌ترین و مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های دوران کودکی است، واکسیناسیون طبق نظر سازمان جهانی بهداشت بعد از تأمین آب آشامیدنی سالم از اولویت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

وی با اشاره به این موضوع که خوشبختانه دستاوردهای بسیار خوبی در زمینهٔ کنترل بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسن در طی دهه‌های گذشته حاصل‌شده است، افزود: در طی سال‌های گذشته همه‌ساله بخش عمده موارد سرخک کشور در استان و بلوچستان رخ‌داده است که پراکندگی جمعیت، حاشیه‌نشینی، پایین بودن نسبی سطح آگاهی خانواده‌ها و ریسک مواجهه بالا به دلیل تردد اتباع بیگانه در این استان از عواملی است که باید با جدیت بیشتری واکسیناسیون سرخک را در این منطقه اجرایی نماییم.

وی گفت: عدم اجرای برنامه‌های ایمن‌سازی در کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان و توقف کمپین‌های واکسیناسیون باعث گردیده طغیان‌های بسیار بزرگی در این کشورها رخ دهد که با توجه به تردد اتباع بیگانه، خطر گسترش این بیماری در استان و سپس کشور وجود دارد و می‌تواند دستاوردهای سرخک را با چالش مواجهه نماید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، از ۸ لغایت ۲۰ آبان ماه به مدت ۲ هفته عملیات واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون هم‌زمان با استان‌های هرمزگان خراسان جنوبی و کرمان در تمامی روستاها به‌صورت خانه به خانه و در مناطق شهری از طریق پایگاه‌های سلامت و مراکز واکسیناسیون جهت افراد گروه سنی ۹ ماه لغایت ۷ سال (متولدین ۱ مهرماه ۱۳۹۲ تا ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۹) انجام می‌شود.

دکتر طباطبایی افزود: از تمامی شهروندان تقاضا می‌شود در اجرای این برنامه با نیروهای بهداشتی همکاری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح، تعداد ۵۸۱ تیم عملیاتی نسبت به واکسیناسیون جمعیت بیش از ۳۰۵ هزار نفر در محدوده تحت پوشش دانشگاه اقدام خواهند کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha