خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12348
۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۹:۰۱
مدیرکل هواشناسی:

اقلیم سیستان و بلوچستان به دلیل کمبود زیرساخت‌های هواشناسی هنوز ناشناخته است

اقلیم سیستان و بلوچستان به دلیل کمبود زیرساخت‌های هواشناسی هنوز ناشناخته است
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: اقلیم سیستان و بلوچستان به دلیل کمبود زیرساخت‌های هواشناسی هنوز ناشناخته است که شرط شناخت همه‌جانبه، توسعه ایستگاه‌های هواشناسی است.

به گزارش اس.بی پرس، حیدری افزود: در سال زراعی 1400-1399 سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور بوده و اختلاف میزان بارش آن با دومین استان یعنی همزگان که حدود 51 میلی‌متر بوده، 46 درصد است.

علاوه بر تأمین آب از طریق بارش، سیستان و بلوچستان ظرفیت استحصال آب از رطوبت بالای هوا در نواز 300 کیلومتری سواحل را نیز دارد. موضوعی که می‌تواند تنش آبی در پهنه قابل‌توجهی از جنوب استان را برطرف کند.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: برخلاف سواحل در شمال استان ظرفیت استحصال آب از بارش و رطوبت هوا بسیار پایین است برای نمونه میانگین بارش سالانه زابل در شمال استان کمتر از 50 میلی‌متر است و میانگین رطوبت نسبی هوا نیز شرایط مطلوبی ندارد.

حیدری ادامه داد: در میرجاوه که یکی از شهرستان‌های شمال استان است، میانگین رطوبت نسبی سالانه هوا حدود 20 درصد است که گویای شرایط خشک و کم باران این منطقه است.

وی تصریح کرد: درست است که اکنون میرجاوه کمترین رطوبت هوا در استان را دارد اما چون شبکه پایش هواشناسی استان با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد، ممکن است با ایجاد ایستگاه‌های جدید یکی دیگر از شهرهای استان کم‌ترین رطوبت را داشته باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha