خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12388
۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۰۹:۴۱
حیدری:

کاهش تورم بدون استقلال بانک مرکزی شدنی نیست/ دولت در شرایط تحریم ولخرجی نکند

کاهش تورم بدون استقلال بانک مرکزی شدنی نیست/ دولت در شرایط تحریم ولخرجی نکند
استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: تاکنون درآمد‌های دولت قاعده‌مند نشده و علاوه بر آن در شرایط تحریمی، دولتی‌ها ولخرجی‌های خود را داشته‌اند، معضلی که نتیجه آن تحمیل تورم به مردم است.

به گزارش اس.بی پرس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر این موضوع تأکید کرده که متأسفانه نزدیک به سی میلیون ایرانی زیرخط فقر زندگی می‌کنند. خط فقری که تا سال گذشته ده میلیون و امسال نزدیک به یازده میلیون تومان حساب‌شده است. این در حالی است که بسیاری از مردم درآمد‌های بسیار کمتر از خط تورم و برخی نیز درآمد ماهیانه ثابتی ندارند. حسن حیدری؛ اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس در این گفتگو به ساده‌ترین شکل ممکن چرایی افزایش نرخ تورم، نقش نهاد‌های مسئول در این موضوع و نقش تأمل‌برانگیز دولت‌ها را در افزایش نرخ تورم و تأثیرات تحریم‌ها را در این موضوع مورداشاره قرار داده است که در ادامه مشاهده می‌کنید.

استاد اقتصاد درباره تورم ایجادشده در اقتصاد ایران و تبعات ناشی از آن بر زندگی مردم گفت: فرض کنید دو هزار تومان پول داریم که در ازای آن دو سیب داریم، یعنی هر سیبی هزار تومان. اگر سه هزار تومان و سه سیب داشته باشیم پول و نرخ تورم ما ثابت است، اما اگر دو سیب داشتیم و قیمت دو سیب، چهار هزار تومان شد، یعنی بدون اینکه تولیدی صورت گرفته باشد قیمت سیب دو برابر شده است. سیب‌ها در این مثال، نماد تولید در اقتصاد به شمار می‌روند.

وی دراین‌باره افزود: وقتی سیب‌ها نماد تولید در اقتصاد است، پول سیب‌ها نیز نماد پول در گردش در اقتصاد است. پول پرقدرتی که از مسیر بانک مرکزی وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، بانک مرکزی مسبب وارد شدن اولین پول جدیدی است که در اقتصاد تولید می‌شود؛ لذا اگر متناسب با پولی که در اقتصاد تزریق می‌شود، تولید صورت نگیرد، تورم افزایش می‌یابد. مثل سیب‌هایی که به‌صورت نمونه بیان شد که سه سیب به ازای هر هزار تومان در دست داشتیم، اما اگر سه سیب باشد، اما هزار تومان به سه هزار تومان اضافه شود و سیبی در ازای هزار تومان اضافه‌شده نداشته باشیم، به معنای از دست رفتن تولید و به‌تبع آن افزایش حجم پول و تحمیل تورم بر اقتصاد و معیشت مردم است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس دراین‌باره خاطرنشان کرد: آنچه به‌عنوان‌مثال درباره تولید سیب و پول عنوان شد، یک قاعده است که بر این موضوع تأکید می‌کند که متناسب با رشد اقتصادی، نرخ تورم افزایش می‌یابد؛ یعنی اگر رشد پایه پولی یا رشد نقدینگی ۵ درصد و رشد تولید به همان میزان باشد، در این زمان نرخ رشد تورم صفر است، اما اگر رشد تولید ۵ درصد باشد و شاهد رشد ۱۰ درصدی پول باشیم، اختلاف ایجادشده همان تورم است. وقتی رشد پول بیشتر از رشد تولید باشد، یعنی پولی که در جامعه در گردش است وارد رقابت در بخش تولید نشده و قطعاً به سمت فعالیت‌های غیر مولد رفته است. در چنین وضعیتی افزایش قیمت‌ها در اقتصاد یا همان تورم یک امر معمول است.

حسن حیدری درباره افزایش رشد نقدینگی در کشور و نقش نظام بانکی در این موضوع خاطرنشان کرد: عرضه‌کننده انحصاری پول ملی در هر کشوری بانک مرکزی است؛ یعنی بانک مرکزی پایه پولی را منتشر می‌کند، منتهی در ترازنامه بانک مرکزی برای اینکه پایه پولی منتشر شود قانوناّ باید این‌طرف منابعی وجود داشته باشد، منابع یا همان دارایی‌هایی که بانک مرکزی متناسب با آن بتواند پول منتشر کند. دارایی‌هایی مثل طلا، ارز خارجی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یا دولت به بانک مرکزی.

وی درباره تفاوت بدهی‌های نظام بانکی و بدهی‌های دولت به بانک مرکزی گفت: اگر بانک‌ها به بانک مرکزی بدهی داشته باشند، بانک مرکزی با ترفند‌هایی می‌تواند از نظام بانکی طلب خود را وصول کند؛ اما این موضوع درباره دولت بسیار متفاوت است؛ یعنی عملاً بدهی دولت به بانک مرکزی پس داده نمی‌شود. یا به‌عبارت‌دیگر بانک مرکزی برای خوشایند دولت در مقابل هیچ پشتوانه‌ای پول چاپ کرده و دولت با هزینه کردن پول بدون پشتوانه هرروز به تورم‌های بزرگ‌تری دامن زده است؛ بنابراین وقتی دولت پول کم می‌آورد از بانک مرکزی استقراض می‌کند و همین بدهی‌های دولت به بانک مرکزی است که یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد پایه پولی و به‌تبع آن تورم را رقم‌زده است.

حسن حیدری با انتقاد از عدم استقلال بانک مرکزی و تسلط دولتمردان بر مدیران بانک مرکزی گفت: متأسفانه بانک مرکزی به‌صورت قانونی از خود استقلالی ندارد. با نگاهی به ترکیب شورای پول و اعتبار به‌سادگی می‌توان متوجه شد که چرا در این شورا سیاست‌هایی اتخاذ می‌شود که بعضاً به نفع اقتصاد نیست. ترکیب مجمع بانک مرکزی، متشکل از دولتی‌هاست. قطعاً تا زمانی که بانک مرکزی به‌صورت قانونی مستقل از دولت نباشد و از تسلط دولت خارج نشود نمی‌توان به اتخاذ سیاست‌هایی به نفع کاهش تورم در جامعه امیدوار بود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره اثرات تحریم روی نرخ تورم گفت: به‌عنوان‌مثال اگر در زمان غیر تحریمی، تورم اقتصاد ایران به‌صورت مزمن ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد، بی‌شک می‌توان گفت تحریم نرخ تورم را حداقل دو برابر یا بیشتر می‌کند. از این نظر می‌توان گفت تحریم در افزایش نرخ تورم بسیار مؤثر است.

وی برای کاهش نرخ تورم دو راهکار ارائه داد و گفت: برای از بین رفتن این مشکل دو اتفاق باید بیفتد. اول اینکه بانک مرکزی قانوناّ از دولت مستقل شود. از سوی دیگر دولت برای مخارج خود قاعده داشته باشد؛ یعنی بودجه دولتی آن‌هم در شرایط تحریمی و عدم ارزآوری به کشور هرساله افزایش نیابد. متأسفانه وابستگی اقتصاد ایران به درآمد‌های نفتی زیاد است. فرار مالیاتی بسیار زیاد و نرخ مالیاتی که از ثروتمندان و پایه‌های مالیاتی مختلف اخذ می‌شود بسیار پایین است. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت تاکنون درآمد‌های دولت قاعده‌مند نشده و هیچ مسئولی به چنین موضوع مهمی جامه عمل نپوشانده است. حتی در شرایط تحریمی، دولتی‌ها ولخرجی‌های خود را داشته‌اند، موضوعی که نتیجه آن تحمیل تورم به مردم است. تورم یعنی اگر اول سال شما ده هزار تومان دارید، با تورم ۴۵ درصدی در آخر سال انگار ۵۵۰۰ تومان دارید نه ده هزار تومان. تورم یعنی فقیر‌تر شدن روزبه‌روز مردم. تورم یعنی کاهش رشد اقتصادی در میان‌مدت، کاهش تولید، از دست رفتن اشتغال و کاهش ارزش پول ملی.

 

 انتهای پیام/

منبع : snn.ir

نظرات شما

capcha