خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12390
۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۰:۰۹
شمارش معکوس برای واگذاری زمین‌های دولتی؛

سند نزنید مصادره می‌شود!

سند نزنید مصادره می‌شود!
از فرصت دوماهه‌ای که قانون در اختیار دستگاه‌های دولتی برای واگذاری زمین‌های خود به طرح جهش تولید و تأمین مسکن گذاشته حدود یک ماه می‌گذرد و بنا به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، دستگاه‌ها فقط یک ماه دیگر زمان دارند، در غیر این صورت اراضی آن‌ها به نام وزارت راه و شهرسازی می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، اراضی وزارت راه و شهرسازی فعلاً کفاف تولید حدود یک‌میلیون واحد مسکونی را می‌دهد. این صحبت را مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده و گفته است: دستگاه‌های دولتی مکلف هستند ظرف دو ماه اراضی خود را به نام دولت به وزارت راه و شهرسازی کنند که یک ماه فرصت باقی‌مانده است. هم‌اکنون اراضی در برخی استان‌ها شناسایی‌شده و شخص رئیس‌جمهور پیگیر تولید مسکن هستند.

به گفته ابوالفضل نوروزی، چنانچه بعد از دو ماه، همکاری مناسب نبود، سازمان ثبت مکلف شده در بازه زمانی یک‌ماهه، اراضی را به نام وزارت راه و شهرسازی کند.

اشاره نوروزی به تبصره ۱ از ماده ۱۰ قانون جهش تولید و تأمین مسکن است که در عنوان‌شده: «چنانچه دستگاه‌های موضوع این ماده ظرف دو ماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری و تحویل زمین و تسلیم اسناد و مدارک آن اقدام نکنند، ادارات ثبت‌اسناد و املاک موظف‌اند به درخواست وزارت راه و شهرسازی، ظرف یک ماه به ترتیب یادشده، اقدام و سند مالکیت را به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی صادر نمایند.»

با این اوصاف دستگاه‌های دولتی فقط یک ماه فرصت دارند تا نسبت به معرفی زمین‌های مازاد خود اقدام کنند. البته تجربه نشان داده دستگاه‌ها معمولاً نسبت به واگذاری زمین‌های خود مقاومت نشان می‌دهند؛ موضوعی که وزیر سابق راه و شهرسازی نیز نسبت به آن گلایه داشت.

محمد اسلامی اواسط تیرماه امسال گفته بود: سال‌ها وزارت راه و شهرسازی موفق نمی‌شد اراضی خودش را برای تولید مسکن دریافت کند و با فقر زمین مواجه بودیم اما خوشبختانه در یک سال اخیر با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها ۲۴۰ هزار هکتار زمین متعلق به خودمان در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار گرفت.

هم‌اکنون نیز بنا به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، در بسیاری از شهرها، اراضی معرفی‌شده است و در حال رایزنی هستیم تا اراضی معرفی‌شده را با اراضی بزرگ‌تر، تهاتر کنیم.

از روز ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ که برای ثبت‌نام در طرح جهش تولید و تأمین مسکن در سامانه saman.mrud.ir فراخوان داده‌شده تا شب گذشته ۳۳۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و نام‌نویسی تا ۲۸ آبان ماه ادامه دارد. بدین ترتیب شمارش معکوس برای وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه‌ها آغازشده است.

در حال حاضر برای ۴۶۶ شهر فراخوان داده‌شده و متقاضیان باید شروط چهارگانه همچون متأهل بودن، عدم مالکیت، سبز بودن فرم «ج» و سابقه سکونت پنج‌ساله در شهر موردتقاضا دارا باشند. زنان خودسرپرست به‌شرط داشتن ۳۵ سال سن، نخبگان علمی، افراد مجرد که قبلاً ازدواج‌کرده و جداشده‌اند و افراد مجرد دارای معلولیت با ۲۰ سال سن می‌توانند در طرح جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) نام‌نویسی کنند.

وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده امکان ثبت‌نام در طرح جهش تولید و تأمین مسکن برای افراد مجرد در شرف ازدواج فراهم شود. البته با این شرط که در زمان تأیید نهایی ثبت‌نام، مدارک و عقدنامه خود را برای اثبات متأهل بودن ارائه دهند. این پیشنهاد به شورای عالی مسکن ارائه‌شده که در دست بررسی است و هنوز به تأیید نرسیده است. در هیئت دولت نیز امکان بررسی این موضوع وجود دارد که در صورت تصویب می‌تواند شکل اجرایی به خود بگیرد.

در خصوص سابقه سکونت پنج‌ساله در شهر موردتقاضا کسانی در شهر مادر سکونت دارند و ممکن است در شهر خودشان پروژه‌ای تعریف‌نشده باشد، مجاز هستند در شهرهای جدید اطراف ثبت‌نام کنند. به‌طور مثال افرادی که در شهر تهران سکونت دارند می‌توانند برای شهرهای جدید پرند و هشتگرد تقاضا بدهند اما نمی‌توانند دماوند یا پاکدشت را انتخاب کنند. کسانی مجاز به ثبت‌نام در دماوند هستند که ساکن آن محدوده باشند. یا مثلاً افرادی که در شهر اراک استان مرکزی سکونت دارند مجاز به انتخاب شهر جدید امیرکبیر یا مهاجران هستند و نباید تفرش، خمین یا دلیجان را انتخاب کنند. در صورت اشتباه درخواست متقاضی رد خواهد شد. البته در ثبت‌نام‌های قبلی مربوط به طرح اقدام ملی این موارد پس از پالایش به اطلاع متقاضیان رسید و برای اصلاح شهر موردنظر به آن‌ها پیامک ارسال شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha