خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12398
۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۱:۱۲

نخستین دوره برداشت میگوی پرورشی در کنارک آغاز شد

نخستین دوره برداشت میگوی پرورشی در کنارک آغاز شد
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین دوره برداشت میگوی پرورشی در منطقه گوردیم شهرستان کنارک در جنوب این استان آغاز شد.

به گزارش اس.بی پرس، مهدی حسینی مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شرکت کشت و صنعت مکران در راستای منویات مقام معظم رهبری درزمینهٔ توسعه سواحل مکران، این طرح را عملیاتی کرده و به‌طور مستمر در حال تکمیل فازهای متعدد کاری آن است.

وی گفت: قسمتی از این طرح بزرگ زنجیره کامل تکثیر و پرورش میگو شامل یک واحد مرکز تکثیر، سه فاز مزارع پرورشی با سطح زیر کشت ۵۰۰ هکتار به انضمام واحدهای نوزادگاهی (نرسری)، کارخانه خوراک و بسته‌بندی میگو است که در سال جاری به‌صورت آزمایشی با موافقت سازمان دامپزشکی کشور از ۱۵ تیرماه در سطح واحدهای نوزادگاهی با میزان ۲ میلیون قطعه پست لارو فعالیت خود را آغاز کرد.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: اداره دامپزشکی شهرستان کنارک در طول این مدت نسبت به اعمال نظارت‌های بهداشتی اقدام کرده و در پایان پرورش، میگوهایی با وزن متوسط ۱۸ گرم برداشت و حداکثر وزن ۲۵ گرم نیز ثبت‌شده است.

وی بیان کرد: در این طرح روش‌های نوین پرورش میگو در دنیا شامل استخرهای ترسیب و ذخیره آب (Reservior) برای هر مزرعه، تخلیه مرکزی استخرها و سالم‌سازی پساب خروجی مزارع اجرایی و بر اساس برنامه شرکت مذکور در سال زراعی جدید پرورش در سطح استخرهای پرورشی آغاز خواهد شد.

وی گفت: سیستان و بلوچستان از استان‌های شاخص و دارای ظرفیت قابل‌توجه در کار تکثیر و پرورش میگو است به‌طوری‌که میزان کل مناطق مستعد پرورش میگو در استان بیش از ۳۶ هزار هکتار است و استفاده از تمامی این ظرفیت‌ها باعث ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات غیرنفتی کشور می‌شود.

حسینی افزود: برای احداث و راه‌اندازی این طرح سرمایه‌ای حدود ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha