خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12400
۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۱:۲۶

کمبود 60 ایستگاه هواشناسی در سیستان و بلوچستان

کمبود 60 ایستگاه هواشناسی در سیستان و بلوچستان
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: باوجوداینکه اکنون 12 ایستگاه سینوپتیک هواشناسی در استان فعال است، اما حداقل 60 ایستگاه برای رسیدن به حداقل استانداردهای جهانی کمبود داریم.

به گزارش اس.بی پرس، حیدری افزود: پتانسیل تشکیل سیل، طوفان گردوخاک و خشک‌سالی در نواحی مختلف استان به دلیل وجود بسترهای تشکیل و وقوع آن‌ها بالاست. ازیک‌طرف وسیع‌ترین چشمه‌های تولید گردوغبار داخلی و خارجی در شمال و غرب استان فعال است و از طرف دیگر به دلیل وجود ناهمواری‌های فراوان در جنوب و مرکز استان، سیل‌های زیادی با وجود بارندگی‌های کم تشکیل می‌شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خشک‌سالی را مخاطره خاموش و مداوم سال‌های اخیر استان نام برد و گفت: بر اساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استانداردشده دوره 10 ساله منتهی به مهرماه امسال 100 درصد مساحت استان درگیر با خشک‌سالی است که 86.6 درصد آن از نوع خشک‌سالی بسیار شدید است‌.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل تأثیرپذیری از سیستم‌های مختلف آب و هوایی با اکثر قریب به‌اتفاق پدیده‌های مخرب و بلاهای جوی نظیر، سیل، بارش‌های سنگین، صاعقه، تگرگ، طوفان گردوخاک، طوفان حاره‌ای، خشک‌سالی، یخبندان، برف، ریزش بهمن در حاشیه کوه تفتان، مه گرفتگی، سونامی، موج‌های گرمایی و گرمازدگی و... مواجه است‌.

حیدری گفت: آتش‌سوزی‌های مراتع و جنگل زارهای استان که عمدتاً در تالاب‌های هامون رخ می‌دهد، در اکثر موارد انسان‌ساخت است و شرایط جوی در وقوع آن نقشی ندارند اما می‌تواند سبب گسترش آتش‌سوزی شود.

وی ادامه داد: بارندگی نرمال سیستان و بلوچستان 100 میلی‌متر در سال است که حدود یک‌سوم میانگین کشوری است اما سال زراعی که سه هفته پیش به پایان رسید، تنها 35 میلی‌متر بارش در استان بارید که حدود یک‌سوم میانگین سالانه و حدود یک‌هفتم میانگین بلندمدت کشوری است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: کم‌بارشی ذاتی استان به‌قدری نیست که مدیریت منابع آب شرب و کشاورزی را با چالش همراه کند چراکه در همین تابستان امسال حدود 4 میلیارد مترمکعب آب حاصل از بارش دریافت شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha