خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12411
۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۷:۴۰

۲۰۰ کارشناس سیستان و بلوچستان آموزش کشت بافت موز را فراگرفتند

۲۰۰ کارشناس سیستان و بلوچستان آموزش کشت بافت موز را فراگرفتند
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ٢٠٠ بهره‌بردار و کارشناس استان با برگزاری دوره آموزشی مجازی از آخرین یافته‌ها و دستاوردهای علمی و فنی کشت بافت موز مطلع شدند.

به گزارش اس.بی پرس، بهزاد شهرکی اظهار داشت: در این دوره آموزشی سه نفر از محققان معین و ارشد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی بلوچستان آخرین یافته‌های تحقیقاتی کشت بافت موز را در اختیار کاربران قرار دادند.

وی ادامه داد: حدود پنج هزار هکتار از سطح باغات جنوب سیستان و بلوچستان به کشت موز اختصاص دارد که بیش از سه هزار هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برداشت موز در این استان در طول سال انجام می‌شود، افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود ۱۵۰ هزار تن از این محصول برداشت و روانه بازار مصرف استان و کشور شود.

وی با اشاره به محدودیت‌های کرونایی و اهمیت استمرار مباحث آموزشی و ترویجی حوزه کشاورزی در سیستان و بلوچستان گفت: ۶٨ برنامه امسال درزمینهٔ بیمه کشاورزی، زراعت و باغبانی، دامپزشکی، بیمه روستایی و عشایری، شیلات و آبزیان، صنایع کشاورزی، نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، امور اراضی و سایر موارد مرتبط با بخش کشاورزی در مرکز استودیو کشاورز شبکه برکت استان تهیه و برای مخاطبان بخش کشاورزی پخش شد.

سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضاً منحصربه‌فرد ازجمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار، مرکبات و غیره دارد.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هرسال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha