خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12420
۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۲۳:۵۲
در بازدید از محل ریزش دیواره خاکی بخش پیرسهراب چابهار مطرح شد؛

خاک‌برداری غیراصولیِ یکی از اهالی روستا عامل فوت چهار کودک چابهاری بود

خاک‌برداری غیراصولیِ یکی از اهالی روستا عامل فوت چهار کودک چابهاری بود
معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه چابهار در خصوص حادثه روستای اسحاق بازار بخش پیرسهراب گفت: خخاک‌برداری غیراصولی در حریم جاده عمومی توسط یکی از اهالی روستا عامل فوت چهار کودک روستای اسحاق بازار بود و دادستانی با مسببان این حادثه برخورد جدی خواهد کرد.

به گزارش اس.بی پرس، رحمدل بامری روز دوشنبه با حضور در محل جان‌باخته چهار کودک بر اثر ریزش دیواره خاکی در روستای اسحاق بازار بخش پیر سهراب اظهار داشت: چهار نفر از نونهالان و گل‌های این سرزمین متأسفانه به دلیل بی‌احتیاطی که انجام شد جان خودشان را از دست دادند و سه نفر دیگر از نونهالان که مصدوم و به بیمارستان منتقل و تحت درمان قرارگرفته بودند اکنون در سلامت کامل هستند.

وی ادامه داد: بعدازاینکه این حادثه ناگوار اتفاق افتاد با پیگیری‌های وزیر کشور و استاندار سیستان و بلوچستان و تکلیف و وظیفه‌ای که اعضای شورای تأمین شهرستان چابهار داشت از همان لحظات نخست پیگیری‌ها در این زمینه انجام شد.

بامری افزود: امروز به بیمارستانی که سه کودک به آنجا اعزام‌شده بودند رفتیم و با آن‌ها دیداری داشتیم که خوشبختانه با سلامت کامل ترخیص شدند.

وی تصریح کرد: آنچه مشخص است، منشأ این حادثه توسط شخصی از اهالی همین روستا (اسحاق بازار) بوده است که گودال عمیقی را بدون در نظر گرفتن رعایت اصول و مقررات، عملیات خاک‌برداری در نزدیکی جاده عمومی حفر کرده بود درحالی‌که این کار، غیرقانونی به محسوب می‌شود و کسی حق ندارد در حریم جاده و گذر عمومی چنین اقداماتی را انجام دهد.

 

 

وی تصریح کرد: کودکان به دلیل استفاده و بازی در چنین فضایی که به وجود آمده است اقدام به حفر تونل‌هایی در دیواره کردند که باعث شده است که دیوار ریزش کند و نهایتاً چهار فرزند جانشان را از دست دادند و ما این مصیبت را به خانواده آن‌ها به‌تمامی ملت ایران تسلیت می‌گوییم.

فرماندار چابهار گفت: در جمع داغ‌دیدگان حضور داشتیم و از شرایطی که به وجود آمده بازدید کردیم. نخستین نکته‌ای که مدنظر است، دادستانی چابهار با تمامی وجود پیگیر بوده و مقصران و عاملان این حادثه را در هر سطحی که باشند را با برخورد شدید قانون بروبرو می‌کند.

وی ادامه داد: دومین موضوع مهم، شورا، دهیار و کسانی که در این روستا مسئولیتی داشتند نمی‌بایست اجازه دهند کسانی چنین شرایطی را به وجود بیاورند و مکانی همچون قتلگاه ایجاد شود.

وی ادامه داد: سومین نکته هم در خصوص اداره راه و تمامی مجموعه‌هایی که به این حادثه ربط دارند است و حتماً باید بازدیدهایی از مناطق حوزه خود می‌داشتند و گزارش‌هایی می‌دادند تا برخورد قانونی با متخلفان انجام شود و یا حتی کسی که این اقدام را انجام داده است حداقل حصاری را ایجاد می‌کرد تا کودکانی این‌گونه از میان ما نروند.

او افزود: برخی رسانه‌های داخلی که در لحظه نخست خبرهایی منتشر کردند که چهار طفل در هوتک آب سقوط کرده‌اند، بعد عنوان شد که چاله‌ای ایجادشده تا آب جمع‌آوری شود اما می‌خواهم بگویم که تمامی آن خبرها کذب محض است.

فرماندار چابهار تصریح کرد: هم‌خانواده‌ها و هم تمامی مسئولان و مدیران دقت کنند تا دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد و اگر اتفاقی افتاد ما اینجا باشیم تا برخورد صورت بگیرد و رسانه‌ها نیز تا صحت خبر را بررسی نکرده‌اند مطلب غیرواقعی منعکس نکنند تا میدانی برای دشمنان ایجاد شود.

در این بازدید، فرمانده سپاه پاسداران، دادستان و جمعی از مدیران چابهار، فرماندار را همراهی کردند.

حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان در دستوری صریح مدیران کل مدیریت بحران و بازرسی استانداری را مأمور کرده با حضور میدانی در محل وقوع حادثه ضمن عیادت از مصدومان و همدردی با خانواده‌های داغدار گزارش کامل و جامع از چگونگی وقوع این حادثه را تهیه و ارائه کنند. این تیم ساعتی قبل وارد چابهار شده و فردا صبح عازم منطقه پیرسهراب است.

روز گذشته ریزش دیواره خاکی باعث فوت چهار کودک در روستای بنو اسحاق بازار بخش پیرسهراب و مصدومیت سه کودک دیگر و انتقال آنان به بیمارستان شد، گودال ایجادشده در طول ۲ هفته گذشته توسط اهالی روستای بنواسحاق‌بازار برای خاک‌برداری برای ساختن خانه در این روستا توجه کودکان را جلب کرده و در چند روز گذشته محل بازی آنان شده بود که متأسفانه دیواره خاکی این گودال بر روی کودکان ریزش کرد و هفت کودک زیر آن مدفون شدند که با تلاش اهالی، جنازه چهار کودک جان‌باخته و سه کودک مجروح از زیر آوار خارج و به بیمارستان چابهار منتقل شدند و دو نفر کودکان مصدوم پس از انجام مراقبت‌های درمانی و انجام آزمایش‌های پزشکی از بیمارستان ترخیص شدند و یکی از آن‌ها نیز از حال مساعدی برخوردار بوده و به‌زودی از بیمارستان مرخص می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha