خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 12445
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۳:۳۲
حمایت؛

حلقه‌ی مفقوده فرش دستباف صادراتی شمال سیستان و بلوچستان

حلقه‌ی مفقوده فرش دستباف صادراتی شمال سیستان و بلوچستان
فرش دستباف شمال سیستان و بلوچستان از جایگاه صادراتی بالایی برخوردار است، اما نبود حمایت از صادرات این فرش حالا در تولید هم اثر گذاشته است و شاهد کم‌رنگ شدن این هنر صنعت هستیم.

به گزارش اس.بی پرس، یکی از فرش‌های صادراتی ایران فرش سیستان است که در بهمن سال ۱۳۹۶ به ثبت جهانی رسیده است و حالا هیچ اثری از تولید و صادرات این فرش و فرش‌های مشابه آن در کشور نیست.

شما می‌توانید این مستند خبری را فردا، ساعت ۱۴:۲۱ از شبکه یک سیما و ۲۰:۳۰ در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ببینید.

باقری نماینده شرکت ملی فرش زابل گفت: یکی از مشکلات اصلی که موجب شده در حال حاضر هیچ اثری از فرش و قالی سیستان نباشد نداشتن متولی برای این امر است.

وی بیان کرد: این فرش جایگاه جهانی دارد و کم‌لطفی مسئولان موجب شده تا به‌کل فراموش شود.

باقری ادامه می‌دهد: تا پیش از ثبت جهانی فرش دستباف سیستان بیش از هزار بافنده در شمال استان به این حرفه مشغول بودند، اما عدم‌حمایت از بافندگان موجب شده تا در حال حاضر تعداد انگشت‌شمار کارگاه فرش در منطقه داشته باشیم.

باقری بیان کرد: زنجیره‌ی تولید فرش دستباف در منطقه تکمیل است، اما نبود حمایت باعث شده تا از این ظرفیت استفاده نشود.

میر رئیس اداره امور عشایر زابل گفت: با توجه به اینکه می‌توان این منطقه را یکی از قطب‌های اصلی دامداری و دام سبک در کشور دانست، اما از ظرفیت اصلی این دام‌ها که همان تولید پشم است استفاده نمی‌شود.

وی عنوان کرد: پشم زابل که اصلی‌ترین ماده برای تولید فرش دستباف است توسط دلالان خریداری می‌شود و به شهرهایی، چون اصفهان برای تبدیل به نخ برده می‌شود.

وی ادامه داد: سالیانه ۳۰۰ تن پشم توسط دام‌های عشایر تولید می‌شود.

کیخا معاون شرکت ملی فرش عنوان کرد: در کنار مواد اولیه برای تولید فرش دستباف سیستان امکانات اولیه ازجمله وجود بیش از ۱۰۰ دار قالی و همین‌طور امکانات اولیه تولید و کارگاه رنگرزی سنتی در منطقه موجود است، اما نبود یک نقشه از فرش سیستان موجب شده تا بافندگان در منطقه نقشه شهر‌های دیگر را ببافند.

خانم ملاشاهی کارشناس طراحی فرش گفت: نقشه‌های برزو شده‌ای از فرش سیستان طراحی کرده‌ام، اما بار‌ها به ارگان‌های مختلف مراجعه و آن‌ها ترجیح داده‌اند فرش دستباف را با نقشه شهر‌های اصفهان کاشان و نائین ببافند.

شهرکی رئیس اداره صنعت و معدن استان که به‌نوعی متولی فرش در استان است گفت: یکی از مشکلات نبود سرمایه‌گذار در این حوزه است و اگر این امر تحقق پیدا کند مرکز ملی فرش در استان راه‌اندازی خواهد شد.

ماندانا زنگنه معاون اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: در این چند سال مطالعه بر روی خصوصی‌سازی فرش و خوشه‌های فرش در استان انجام‌شده و از همه کسانی که فعالیتشان مبتنی بر فرش دستباف سیستان باشد حمایت می‌کنیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha